| visatoarea01 a întrebat:

Sunt o fata cu principii morale dar m-am indragostit de un barbat casatorit are 43 de ani si doi copii.Si el ma place si mi-a zis ca daca,, sare calul,, sa il opresc de ficare data cand ne intalneam imi spunea ca vrea sa faca dragoste cu mine, dar asta nu se intampla deoarece ii aminteam ce mi-a spus dar odata am mers la el la birou si s-a intamplat sa nu mai rezistam tentatiei.De atunci nu ne-am mai vazut, au trecut 2 luni de zile, la telefon vorbim dar cand ii spun sa ne intalnim imi spune ca e foarte ocupat. Oare se simte vinovat? Si eu ma simt rau ca niciodata nu am crezut ca o sa am ceva cu un barbat casatorit. Dati-mi un sfat si nu ma judecati

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Diferenta de varsta foarte mare dintre voi doi, tu 19 iar el 43, ma face sa il consider vinovat in totalitate. Daca tie ti se poate ierta naivitatea specifica varstei, lui nu as putea sa ii iert gestul clar premeditat.
Nu o lua ca pe o vina oribila sau ca pe un act groaznic din viata ta, pentru ca asta ar putea sa iti marcheze serios viitoarele relatii.Invata din aceasta greseala si pe viitor evita oamenii dubiosi ale caror intentii sunt clare.Se intampla foarte rar ca un barbat casatorit sa se implice romantic intr-o relatie extraconjugala, pentru ei contand doar sexul.Totodata fetele tinere se simt atrase de barbatii mai in varsta,acestia constituind pentru ele imaginea protectoare, paterna care ii ofera siguranta si stabilitate in defavoarea baietilor tineri care par instabili in relatii.
Sfatul meu pentru tine ar fi sa te ierti in primul rand pentru greseala facuta, spunandu-ti ca esti om si prin urmare esti supus greselii.Nu te lasa coplesita la infinit de sentimente de vinovatie, ia aceasta intamplare ca pe o experienta de viata si nu o mai repeta niciodata.Rupe orice legatura cu acest individ, schimba-ti numarul de telefon si evita chiar si sa te gandesti la el.Pentru mine acest gen de om e un delicvent pentru ca ti-a murdarit sufletul apoi a disparut.In aceste doua luni iti imaginezi ca nu s-a gandit la tine, ci a cautat in continuare "prospaturi de o seara".Fii fata inteligenta si traieste-ti tineretea nu te chinuii din cauza unui nenorocit care nu isi respecta nici sotia si nici copii dar alte persoane!
Si inca ceva:daca ai gresit o singura data asta nu inseamna ca gata, nu esti un om cu principii morale ci o femeie usoara.Nu lasa pe nimeni sa te judece pentru ca nimeni nu e perfect.Ai facut o greseala si atat! Daca din ea ai invatat ceva, cu atat mai bine.Multa bafta!

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte bine ca nu va mai vedeti si ca nu mai vorbiti. Ati comis impreuna un pacat groaznic, care isi va pune definitiv amprenta asupra vietii amandorura. Nu mai puteti face asta, trebuie sa va departati cat mai mult pentru a fi siguri ca o asemenea nenorocire nu se va mai intampla niciodata. O fata cu principii morale mediocre ar fi refuzat din prima clipa sa se intalneasca cu un barbat casatorit care are si cel mai vag gand sexual legat de ea. Nu inteleg cum tu ai acceptat sa il mai vezi dupa ce ti-a spus ca vrea sa faca dragoste cu tine, stiind ca e casatorit. Sincer, nu inteleg de ce exista oameni ca tine si ca el pe pamant, care nu au nimic sfant, nici macar un juramant in biserica cu mana pe Scriptura.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nici dupa 2 luni nu iti dai seama ca si-a batut joc de tine,ca tot ce a vrut a fost sa ti-o traga o data?

Ma rog,ca tu ai mai vrut si el nu,e de la sine inteles: isi iubeste familia si tu esti doar o aventura.

Iti mai raspunde la telefon numai ca sa nu-l dai de gol, banuiesc, sa nu te razbuni.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Cati ani ai?
Si tu te gandesti oleaca ca daca afla sotia lui e "jale"?
Punete in locul ei si daca te`ar insela barbatuto cu o copila ce ai face?
Si sa zic asa el a vrut de la tine doar sex straight face
Gasesteti prieteni de varsta ta nu mosnegi care profita.straight face!
ppa

| dan_2834 a răspuns:

Poi e clara treaba.Ma mir cum de nu iti dai seama si poti fi atat de naiva.A vrut de la tine doar sex.Doar s-a folosit de tine.Trezeste-te si tu la realitate!

| unnimeni a răspuns:

Sa sti ca dragostea nu tine cont de moralitate, asa cum nu tine nici de varsta, distanta, si mai nou sexul celeilalte persoane.
Sfatul meu e sa privesti acea "intamplare" ca si o aventura, chiar daca probabil tu simti cu adevarat ceva pentru el si de aceea ai facut ce ai facut, asa vei putea sa treci peste mult mai usor.
Noi nu suntem in drept sa te judecam, cel ce te va judeca e Cel de sus!

| evelynne a răspuns:

In sufletul omului nu vei sti niciodata ce este si numai asculta lumea rea, ci doar ce-ti spune inima.happy Eu zic sa te detasezi o perioada de el sa nu-l mai cauti nici la telefon, si vei vedea ca daca tine la tine te va cauta singur. Si atunci alege: ori tu ori nevasta. Nimeni nu are dreptul sa te judece.

| Sonny a răspuns:

No sa te judec pe tine, o sa judec ce ai scris, si cum ai desris tu situatia. Nu ai cum sa fi o fata cu princiipi morale, odata ce tu te-ai culcat cu un barbat care a jurat, credinta si loialitate fata de sotia sa, un barbat ca are si doi copii pe langa. Din ce ai scris aici, eu zic ca esti o fata, lipsita de principii morale, nici macar urma de ele, nu poti sa iti dai seama de gravitatea problemei/situatie, in care e pus omul, probabil facand sex cu tine, a realizat ca a facut o greseala, si probabil o regreta. Daca ai fi avut principii morale cu adevarat, te-ai fi oprit, din a incerca sa mai iei legatura cu el, chiar daca esti indragostita de el, ar trebui sa te gandesti cu adevarat la gravitatea situatie lui, daca se afla, sau chiar daca nu se afla, si intr-o zii se ajunge sa bage divortul copii aia or sa fie marcati, sotia lui la fel, tu nu ai nici o garantie ca relatia ta cu el va functiona vreodata, le zic toate astea pentru ca poate ai o farama de suflet in tine, astea toate daca il iubesti cu adevarat.
In viata daca chiar tii la cineva, trebuie sa stii cand se te retragi din viata lor, spre binele lor si al tau.
Oricum bafta!

PS : Nu m-am putut abtine, in a nu te judeca, fiindca persoane ca tine sparg famili care sunt bine mersi, fericite, folosinduse de slabiciunile unui partener din familia aia, cum ai facut tu, fiindca omul ala nu si-a dorit nimic alceva de la tine decat "o bucata" din tine, incearca sa lasi ideea ca ai principii, si ocupate de partea aia a ta care e conectata cu relatitatea ca are nevoie de ajutor.

Sonny

| Sonny a răspuns:

O fi el educat, dar tu nu poti avea mai mult de 4 clase. Invata sa scrii prima oara apoi te rugam frumos sa revii cu intrebarea, si poate atunci cineva o sa fie in stare sa iti raspunda sau sa iti dea niste sfaturi.

| Sonny a răspuns:

Asa nu suport oameni ca si tine care nu is in stare sa accepte, realitate, si care pun o intrebare, o mica povestioare aici, in speranta ca vor primi laude si incurajari, ca de fapt nu tu esti de vina ce el, e el pentru ca are o varsta si ca are o familie etc. Aberatii frate!
Iti zic eu, ca fara prezenta ta, si fara actiuniile tale, nu cred ca s-ar fi intamplat ce s-a intamplat. Oricum, o parte din vina o are si el, dar tu ai vazut o slabiciune la el, si ai exploatata, 100% in scopuri financiare, cum ai zis si tu, e un om educat, instarit, tu aveai nevoie de bani, si ai vazut in el o surasa de bani, chiar daca nu sigura, dar ai vazut potential + ca poate, din lipsa de experienta in situati din astea, prima oara, a sarit constiinta in fata, si ai zis ca nu, nu te culci cu el din prima, dar ai lasa ca relatia dintre voi sa decurga oricum, mintindu-te va iesi ceva serios, ca cea ce faci nu e gresit. Toate astea pana s-a intamplat.
Ce sa iti mai doresti de la omul ala, cand din start, nu mai vrea sa te vada, fiindca 100% a realizat ca ai fost o greseala, chiar una mare, probabil inca vb cu tine la telefon, in speranta ca intr-o zi ai sa renunti, poate are si o frinca-n el, ca te vei razbuna pe el.
Stii cum e tu te simti rau, ca ai facut ce ai facut, asta e constiinta, dar nu il lasi in pace, fiindca ti-e mintea la bani lui, si la statul lui social, caci daca iti ai ascultai constiinta de la bun inceput, atunci o lasa-i moarta demult.
Eu zic sa iti vezi de viata ta, si sa mai lucrezi cu adevarat la princiipile alea morale, sa iti vezi de scoli si toate cele.
Ca deja toate vreti frate, gen Monica Columbeanu, o rampa de lansare in viata, un divort pe profit, pe scurt, sa traiti ca niste lipitori pe pamantul asta.
Bafta!
PS : Imi pare asa rau dupa timpul scurs, incercand sa iti dau o palma din partea "realitatii" situatie.

| justitiarul a răspuns:

Ai primit un sfat cu mult bun simt de la tyana care s-a ferit sa te judece,dar din cate se vede nu l-ai citit din moment ce te gandesti sa mergi la intalnire cu el.
Mai fata:nu ai cum sa iubesti un barbat insurat in primul rand.El doar isi bate joc de tine! Te vrea pentru sex,ce naiba nu intelegi? Te simti atrasa de el dar cand te va arunca la fel ca pe o carpa murdara o sa simti doar dezgust pentru tine.
Un om cu principii morale pote gresi odata, ca nu e Dumnezeu, dar daca persista in greseala e clar ca s-au dus dracu toate principiile morale si eticheta de pe fruntea ta e doar una:c**va!

| visatoarea01 explică:

Trebuia sa incep cu inceputul:in dec avem mare nevoie de bani asa ca am vazut un anunt in ziar l un salon de masaj erotic, sincera sa fiu nu stiam ce trebuie sa fac acolo dar am-am dus l un interviu.asa l.am cunosccut p man seful era prietenu lui asa ca a venit cu el.CAND MI-A EXPLICAT K TRE S FAC SEX CU CLIENTII NU AM MAI FOST D ACORD K NICIODATA NU O SA fac sex pe bani dar i-am zis ca o sa ii dau un rasp maine, man s-a pferit sa ma conduca acasa si in masina mi-a zis sa nu accept pentru ca eu nu sunt pentru treba asta chiar daca prietenu lui a zis sa ma convinga el nu ma poate lasa sa fac asa ceva.ASA CA AM REFUZAT. daca era sa vrea doar o aventura de la mine dc nu m-a convins sa fac masaj?(am uitat sa va zic ca dansu e manager l cea mai mare firma de publicitate din tara si mi-a jurat ca niciodadata nu si-a inselat sotia)e un om fff educat

| visatoarea01 explică:

Daca vreti neaparat sa stiti sunt in cl a XII la economic 2 si lucrez ca agent de vanzari, asa ca nu am doar IV clase.Credeti ca mie imi place ce am facut? Nu ati fost in situatia mea de aceea radeti de mine.

| visatoarea01 explică:

Nu sunt genul Monicai, si daca vreti sa stiti numai decat mai multe cadouri i-am facut eu, asa ca NU MA AGAT DE EL CA ARE BANI.Castig foarte bine si imi place sa fiu o persoana independenta, pur si simplu m-am indragostit.De cde nu puteti sa ma intelegeti? Nu sunt o profitoare, si chiar daca ofer ceva nu astept neaparat ceva in schimb...

| visatoarea01 explică:

Nici eu nu stiu ce sa mai fac,tot ce stiu e ca il iubesc enorm:si nu o sa va vina sa credeti peste tot dau peste persoane care ii poarta numele, numai l munca am 2, nu pot sa nu ma gandesc la el,il visez,etc, m-a sunat astazi:era la bucuresti a zis ca vrea sa ne intalnim maine seara, ce sa ii spun? nu pot sa-l refuz ca imi este ffffffffffff dor de el nu l-am vazut de atata timp.ce sa fac:sa imi iau inima in dinti si sa il intreb direct daca simte ceva pentru mine sau sa nu aduc in discutie subiectul asta? plz

| alina_3921 a răspuns:

Mai exact te-ai culcat cu el, iar el acum nu mai da un semn de viata. se pare ca el isi iubeste foarte mult familia si ca intr-adevar evita sa se mai intalneasca cu tine deorece se simte vinovat pentru ceea ce s-a intamplat intre voi 2. sfatul meu este sa incerci sa treci peste si sa nu te mai complici data viitoare happybafta multa.

| alina_3921 a răspuns:

In curand, ma voi casatori. de fel nu sunt asa razbunatoare. dar tu iti dais eama ce i-as face viitorului meu sot daca m-ar insela? nici nu stiu cum as reactiona. nu vreau sa te judec dar crede-ma ca ce ai facut nu e de laudat.

| alina_3921 a răspuns:

In concluzie? ce e de facut? nu stiu ce sa-ti mai spun. pe de o paret ma gandesc la sotia dansului si la copilasii lor, iar apoi la tine. tu cam ce ai vrea sa faci? ai reusit intr-un finaal sa ti faci rost de banuti? ai invatat ceva d in toata chiesti asta? ia sa te gandesti sa mi dai un replay!

| Mar1juan4 a răspuns:

Alexa are foarte mare dreptate happy

| Regretul a răspuns:

Buna,

Din povestea ta reiese clar ca barbatul despre care vorbesti nu a dorit de la tine decat sex. Ce asteptari crezi ca ar putea avea un barbat cu dublul varstei tale, casatorit si cu 2 copii acasa de la o fata tanara?
Pentru a obtine sex barbatii sunt capabili de un teatru excelent. Din pacate tu ai crezut si te-ai si indragostit de el.
Nu te-a mai cautat pentru ca a vazut ca ai inceput sa te implici si nu a vrut batai de cap. Probabil o sa te mai caute ocazional in functie de cheful pe care o sa il aiba, dar ai grija pentru ca niciodata nu va fi mai mult decat sex. Stii ce eticheta iti pune asta, nu?

Iti pui problema ca ai avut o relatie cu un barbat casatorit, insa nu vad nici o mustrare de constinta pentru faptul ca te-ai culcat cu un barbat care iti putea fi tata.
De ce sa ti-ai irosi tineretea fiind cu un barbat mai in varsta decat tine? Nu iti dai seama ca pentru el si cu o punga pe cap vei fi buna pentru singurul fapt ca esti TANARA?

Sfatul meu pentru tine este sa rupi orice contact, sa te pretuiesti mai mult. Nu alege niciodata ceva ce poti obtine usor, iar pentru o fata tanara este foarte usor sa fie cu cineva in varsta. Gaseste-ti pe cineva de varsta ta care sa te pretuiasca si mai ales pretuieste-te tu.

Imi permit sa iti scriu aceste lucruri pentru ca de asemenea am trecut printr-o situatie asemanatoare si am invatat o lectie cruda. Din pacate, timpul nu poate fi dat inapoi si de aceea avem o asa mare responsabilitate fata de noi pentru a face alegeri corecte si pentru a avea principii.

Toti gresim, insa nu persista in aceasta greseala, de tine depinde sa dovedesti ca intr-adevar ai principii morale.