| dandana a întrebat:

As vrea un sfat daca se poate, cineva poate a trecut prin ce trec eu.Nu dati cu pietre si nu ma judecati, sunt divortzata si in urma cu 4 luni am cunoscut un barbat, initial am inceput relatia amandoi ca"o aventura", dar ne-am indragostit amandoi, unul de celalalt, am stiut de la inceput ca e casatorit, dar nu-si mai iubeste sotia, el are 29 de ani, ea 36, 2 copii, am vazut-o, sincer... daca ar fi sa ne comparam, toata lumea a zis ca eu arat muult mai bine dect ea, dar stiu ca nu numai asta conteaza, eu il fac fericit, il fac sa se simta iubit. I-a zis sotiei ca vrea sa divortzeze, i-a zis de mine, normal, ea l-a amenintzat ca ii ia copii, desi e genul de mama careia nu-i pasa prea mult de copii, el e si mama si tata.De atunci ne tot despartim, ne impacam, nu putem unul fara celalalt, cel mai mult am stat o saptamana fara sa ne vorbim deloc, sa ne vedem, dar a venit in tr-o dimineata la mine, fuma o tigara(se lasase de fumat de 3 ani)si mi-a zis ca nu poate fara mine, ca ma iubeste, iar trecem printr-o faza d-asta, imi spune ca nu mai poate cu 2 femei, ca nu poate renuntza la ce are, dar nici nu se desparte de mine, pur si simplu nu mai imi vorbeste, ma evita, nu stiu ce sa mai fac, il iubesc, el ma iubeste, dati-mi un sfat fara sa dati cu piatra, va rog, nimeni nu e vinovat ca nu mai iubeste pe cel de lg el, si nimeni nu e vinovat ca s-a indragostit de cineva casatorit.

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Dana, eu te inteleg.
Desi nu am trecut printr-o situatia identica, a fost totusi asemanatoare.

Stii ce se intampla?! Voi acum traiti din pct de vedere al unor amanti. Crezi ca, daca ai fii cu el 24 de ore, i-ai calca camasile, i-ai spala ciorapii si l-ai vedea nervos si plictisit, l-ai mai placea atat de mult?

Crezi ca, daca te-ar vedea cu sort de bucatarie, cu parul valvoi si dand de mancare copiilor, stresata din cauza lor, nervoasa din cauza lui. te-ar mai placea atat de mult?

Stii ce se intampla : Voi acum va vedeti doar in momentele voastre bune, va vedeti doar partile atractive Traiti o iubire interzisa si de aceea pare totul invaluit intr-o aura de mister.
Crede-ma ca, daca ar fi sotul tau si tu in locul sotiei lui, ar interveni la un moment dat aceleasi probleme pe care le are el cu sotia lui.
Si sa stii ca nimeni nu-i de neinlocuit : Nici tu pentru el nici el pentru tine!

Traieste ceea ce ai, daca asta vreti, dar ia in calcul si realitatea!

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

El detine cheia rezolvarii problemei.Asa cum spune, nu poate trai cu 2 femei! Dar ce solutie adopta pentru rezolvarea problemei? S-apoi orice solutie ar adopta inseamna asumarea unor responsabilitati.Nu cumva fuge de asta, nu cumva da dovada de lasitate?

| Barajag a răspuns:

Eu una te inteleg sincer, insa o solutie ar fi ca el sa-si vada de familia lui, are acum cateva mofturi, poate sotia lui inca il mai iubeste si el nu i-a acordat timpul necesar sa-i poata arata, copii sunt mai fericiti sa-i aiba pe amandoi parintii alaturi.Gandeste-te ca relatia asta este doar de 4 luni si oricand poti renunta, mai bine pierzi acum decat sa vezi mai tarziu ca ai facut o greseala, o alta relatie o poti recladi si cu altcineva care nu are obligatii.Bafta pe viitor!

| Linda a răspuns:

Unul din cei mai buni psihologi americani Willard Hareley spune ca dragostea se hraneste implinind unul nevoile altuia. El trebuie sa dea afectiune, conversatie, onestitate, deschidere, finante, sprijin in educarea copiilor iar sotia companie recreationala, sa se straduie sa arate bine, mediu linistit si ordonat, admiratie, satisfactie sexuala. Daca fiecare da aceste lucruri, relatia merge. Inclin sa cred ca nici el nu-i da sotiei toate lucrurile enumerate si in consecinta nici ea lui. Daca el vine cu majoritatea acestora, poate gasi moduri de semnalizare nedandu-i acces la lucruri la care ea tine.(Bani, aparitie publica). Oamenii trebuie sa-si respecte promisiunile. De multe ori o femeie care nu simte afectiune din parte sotului nu are chef sa se ocupe de copii. E enorm de greu, si tu ai nevoie emotionale mari, dar opinia mea sa sa ti le umpli de la parintii tai, rude, prietene si gaseste pe cineva care nu-si incalca promisiuni fiind cu tine. Daca amandoi aveau aceeasi varsta, dar sotia devenea paralizata, sau ajungea pe dializa, avea un cancer care o desfigura, era justificat sa inceapa o alta relatie? Stiu pe cineva care acum e la a patra amanta, tot inlocuind cu alta mai tanara cand nu mai avea chef de greul de a fi sot si tata? Pentru tine e foarte usor sa te indragostesti acum. Chiar daca sotul de care ai divortat te-a inselat, daca nu e casatorit, eu cred ca ar fi bine sa citesti carti, sa gasesti consilieri crestini si sa incerci sa te impaci cu el. Numai bine.

| yami a răspuns:

Nu-ti poti cladi fericrea pe necazul altuia! orice joc isi are pretul...
va veni o vreme in care, asa cum ii face ei, iti va face si tie! nu te loveste nimeni, toti avem pacatele noastre, stai linistita, importanta esti tu, si e foarte bine ca ai intrebat, pentru ca asta inseamna ca vrei ajutor, vrei sa schimbi ceva, nu? nu te mai lasa roata de rezerva la caruta! cat de simplu e pentru el sa stea cu familia si apoi sa mai vina sa se mai descarce si cu tine...nu e bine sa-l pui sa aleaga, el va sta langa familie, pentru ca familia e echilibrul lui, e ceea ce a construit de cand s-au casatorit. tu meriti de-asemenea o familie, dar nu distrugand deja una formata. sunt sigura ca il vei uita, mai ales ca esti frumoasa si ai alte multe calitati, si vei fi si multumita sufleteste ca nu ai lasat copiii fara tata si o sotie tradata. daca vei face un bine, vei primi inzecit bine, pentru ca Dumnezeu nu doarme si stie chinul tau, vei vedea ca va merita tot! STIU EU, AM TRECUT PRIN ASTA...

| marsy a răspuns:

Nu avem de ce sa te judecam... el trebuie sa decida...

| undercovergirl a răspuns:

Ce anume ofera si ce promite relatia cu un barbat insurat? Relatia cu o persoana angajata intr-o alta relatie pune in joc sinceritate si tradare, rusine si indrazneala, vinovatie si dezgust, batalii grele repurtate impotriva propriei constiinte si a moralitatii, framantari, teama si nesiguranta, posibilitatea ca sufletul tau sa fie ranit atat de tare incat sansele sale de vindecare sa fie nule, dar si multa, multa iubire si pasiune.
De ce aleg femeile sa-si faca rau cu propriile maini? De ce aleg in mod constient sau inconstient una dintre iubirile care ranesc cel mai tare si care duc, in cele mai multe dintre cazuri spre un drum inchis sau, si mai posibil, spre... nicaieri? De ce legea atractiei functioneaza la capacitatile sale maxime indeosebi in cazul iubirilor interzise si a barbatilor care nu au foarte multe de oferit sau au de oferit, dar femeii pe care au ales-o in mod legitim?
Exista vreun motiv mai plauzibil decat altul care ar putea justifica alegerile pe care le fac femeile in privinta barbatilor casatoriti? Eu cred ca nu, alegerile sunt personale, iar motivele individuale. Alegerea depinde insa de disponibilitatea afectiva a fiecarei persoane, de puterea de atractivitate pe care o exercita interzisul si de un lucru ciudat si inexplicabil, spectaculos si uimitor de obisnuit, dincolo de orice explicatie stiintifica si psihologica, care se numeste dragoste.
De ce femeile cad in capcana amorului nepermis? Nu as putea spune cu exactitate de ce, la fel cum nu as putea sa generalizez spunand ca toate femeile se lasa prinse in jocul dulce-amarui al iubirii interzise. Nu toate femeile se implica in astfel de relatii, alegerea este a fiecarei persoane in parte. Sunt femei care aleg sa spuna "nu" relatiei cu un barbat casatorit oricat de puternica ar fi forta dragostei. Sunt femei care in numele iubirii trec peste criteriile morale si sociale si inlatura prejudecatile intalnite in cale.Careia dintre cele doua categorii ii apartine femeia puternica? Este puternica o femeie care gaseste puterea de a renunta la iubirea pentru un barbat casatorit, cu pretul propriei suferinte sau cea care lupta pentru tot ceea ce simte, infruntand chiar o lume intreaga? In bratele unui barbat strain, unele femei isi gasesc pur si simplu un refugiu ce le permite sa fie si slabe si puternice, sa castige si sa piarda, sa se linisteasca si sa se tulbure, sa-si ascunda propria neputinta si incapacitatea de a intalni o iubire autentica si permisa.
E greu sa iubesti un barbat casatorit, ai aproape totul si nimic, ai fericire, dar mult mai multa tristete! Se spune ca "in dragoste si in razboi este permis totul!", si nu te poti opune aproape niciodata sentimentelor! Atat timp cat un barbat casatorit isi gaseste alinarea sau intelegerea in bratele altei femei, inseamna ca nu are ce-i trebuie acasa.
Femei si barbati, toti avem suflete, iar inimii oricum nu-i poti spune ce sa faca - ceea ce exista intre o femeie singura si un barbat casatorit se intampla cu acordul amandurora.

Exista si amantii "spirituali" …spun spirituali pentru ca nu este vorba de aventura "pe asternut", nu este vorba de sex, e vorba de o comunicare foarte buna cu un barbat cu care simti ca esti "suflet pereche", este vorba despre o iubire adevarata, pura, dar interzisa!

Barbatii isi permit mult mai multe decat femeile. Pentru barbati exista intotdeauna o explicatie, insa femeia intr-o astfel de relatie e mereu cea „condamnata".

Fiecare are dreptul la fericire! Insa intotdeauna fugim dupa cei ce nu ne vor sau nu pot fi ai nostri; Si ramanem cu amintirile sau cu un gust amar! E imoral, ilegal, dar cu sufletul femeii cum ramane?
Este o mare diferenta intre aventurile care se bazeaza doar pe sex si cele care dau nastere unei iubiri sincere si pure. Cred in povestea de dragoste sincera si pura, care poate interveni intre un barbat casatorit si o femeie singura!

Fiecare relatie isi are fericirea si durerea ei. Cand esti hotarat sa iubesti, esti hotarat sa oferi fara sa ceri. Daca privim inapoi si ne pare rau, am iubit in zadar! Ar trebui sa ne bucuram de fiecare moment al vietii, pentru ca viata e scurta! Sa traim azi, nu ieri si nici maine!

Suferinta, de cele mai multe ori, este datorata faptului ca nu poti avea in totalitate ceea ce iti doresti. E un act de orgoliu, de egoism ca ne dorim ce are si altul si acest orgoliu trebuie taxat pentru ca de obicei atunci cand obtinem ceea ce ne-am dorit are loc o schimbare in noi, devenim lipsiti de interes, monotoni, plictisitori

Ca sotie, viata femeii e incadrata in reguli si se simte in siguranta, ca amanta se simte o femeie libera. Pana la urma o femeie care doreste sa se simta protejata opteaza sa aiba un amant, dar nu din dorinta de a face un rau sotiei, ci din dorinta de afectiune. Afectiune pe care inca nu a gasit-o la un alt barbat, eventual singur si necasatorit.
Nu este nici o regula pe care ar trebui sa o urmezi pentru a depasii toate situatiile create si felul in care va simtiti amandoi.
Insa, continuu sa cred ca cea mai buna cale este comunicarea.
Daca poti si vrei sa lupti pentru el, incearca sa dicuti si cu el si cu sotia lui, si sa o convingi ca in toata situatia asta copii sunt cei care sufera. Poate isi va da seama ca oricum si fara tine si cu tine relatia ei tot se va destrama si ve-ti incerca sa ajungeti la un punct comun.
De asemenea el este cel care trebuie sa se gandeasca bine daca vrea sau nu sa mai continue relatia cu sotia lui. Da-i timp. Asteapta chiar daca este greu. Daca in decizia lui va fi influentat de tine, pe parcurs iti va reprosa asta.
Sper ca ti-am putut fi de folos chiar daca nu ma prea pricep sa dau sfaturi in astfel de probleme. Succes! big hug

mira
| mira a răspuns:

Daca el a inceput sa te evite, lasa-l in pace. Ti-a spus clar ca nu poate renunta la ce are.Nu-i displace insa sa aiba la dispozitie si prospatura.

| constantyna a răspuns:

Nu sta cu un barbat casatorit!

| remus a răspuns:

Eu nu va judec, va dau un sfat care cred ca va fi de folos, treziti-va pana nu-i prea tarziu, este la mijloc soarta a 5(cinci) suflete, vedeti-va fiecare de drumul ce la-ti avut inainte, multa intelepciune va doresc, ganditi-va la cei 2(doi) copii care nu au nici o vina.

| blue23 a răspuns:

Buna, eu nu te judec dar cat de fraiera ai putut fi incat sa crezi un barbat INSURAT ca iti zice ca te iubeste si ca el de fapt nu-si mai iubeste sotia, intelegandu-se ca de fapt sta cu ea doar pentru ca au 2 copii impreuna.In primul rand trebuia sa te gandesti ca are INCA o familie si daca ei chiar nu se mai intelegeau sau nu se mai iubeau catusi de putin, divortau.Nu ar fi mai stat cu ea daca nu mai simtea nimic pentru ea, nici chiar doar pentru copii, deci ai ajus amanta din dorinta ta de a fi iubita de cineva, din dorinta de a avea atentia cuiva pe care tu il crezi acum te iubeste dar eu cred ca el te vede ca pe o prajitura, care te satisface pentru o anumita perioada vrei altceva.Gandeste-te ca prin absurd ar divorta de sotie si s-ar casatori cu tine si peste cativa ani iti va face si tie ceea ce ii face sotiei acum, draga mea"lupul isi schimba parul dar naravul ba"si asa este, asa ca mai bine gandeste-te la viitor nu la prezent ca tu acum nu judeci cu mintea ci cu sufletul si nu prea e bine. Un barbat care inseala odata o va face din nou, astia nu se vindeca, acum depinde doar de tine cat de mult te lasi calcata in picioare si folosita doar pentru sex, e viata ta si e alegerea ta, dar gandeste-te FOARTE bine inainte de a lua o decizie.Succes,fii tare si daca ai un pic de respect fata de tine lasa-l ca nu merita efortu.

| zuzi_4846 a răspuns:

Nici prin gand nu imi trece sa dau cu pietre. Daca as putea, te-as tine in brate.
In mod normal, o relatie care se bazeaza pe iubire trebuie sa fie guvernata de siguranta, putere, fericire, incredere, si multe altele. Din cate se pare, relatia voastra este dominata de nesiguranta, slabiciune, tristete, si multe altele pe care le stii tu mai bine decat mine.
Daca a luat decizia sa nu iti mai vorbeasca, respecta ce a hotarat. Trebuie sa fi puternica asa cum ai fost si pana acum, poate acum chiar mai puternica. Eu cred ca atunci cand iubesti pe cineva, gaseti in tine puterea de a renunta pentru ca persoana pe care o iubesti sa fie fericita, chiar daca nu cu tine. Asta cred ca este iubirea adevarata. Tine iubirea pentru tine si lasa-l sa decida singur unde vrea sa fie el. Daca el este jumatatea ta, va fi al tau, numai al tau.

| onisorhoha a răspuns:

Daca a facut doi copii, inseamna ca a iubito', doar tu il poti ajuta sa ramana aproape de ei...lasa-l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu poate renunta la ce are si nici la tine, ti-a spus clar ce vrea:sa fie cu familia lui iar tu sa-i fi amanata.Sincer nu poti spune ca nu-i nimeni vinovat cand de fapt...sunteti amandoi! Nu o judeca pe sotia lui pentru ca, oricum, tu nu ai putea fi obiectiva.Asuma-ti partea de vina si ia o decizie radicala astfel incat sa nu fie nimeni chinuit. Daca sotia lui nu e o mama buna, el cu atat mai mult e un tata rau! Asta e doar parerea mea sincera si nu dau cu piatra! A stiut de la inceput cum arata sotia lui si ce varsta are, nu-i asa? Si totusi...Nu te imbata cu apa rece si nu te supara pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o gramada de bolovani.doar pentru tine si el. a lui e mai mare. dar nu arunc. ii pastrez. voi? Dumnerzeu cu mila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu poate renunta la ce are si nici la tine ,ti-a spus clar ce vrea:sa fie cu familia lui iar tu sa-i fi amanata.Sincer nu poti spune ca nu-i nimeni vinovat cand de fapt...sunteti amandoi!Nu o judeca pe sotia lui pentru ca, oricum, tu nu ai putea fi obiectiva.Asuma-ti partea de vina si ia o decizie radicala astfel incat sa nu fie nimeni chinuit.Daca sotia lui nu e o mama buna,el cu atat mai mult e un tata rau!Asta e doar parerea mea sincera si nu dau cu piatra!A stiut de la inceput cum arata sotia lui si ce varsta are,nu-i asa?Si totusi...Nu te imbata cu apa rece si nu te supara pe mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce ar arunca cineva cu pietre? Fiecare dintre noi are dreptul sa aleaga cum crede el mai bine. Nimeni nu trebuie sa sufere intr-o familie doar pentru faptul ca are copii. Niciodata nu e prea tarziu ca sa-ti faci viata frumoasa.
Vinovata este doar nevasta ca nu o mai iubeste, dar cand te casatoresti trebuie sa te gandesti ca acea femeie nu va arata la fel toata viata, frumusetea e trecatoare.
El niciodata nu o sa renunte la familie, pentru ca tu nu ii poti oferi asa ceva. Iar tu gandeste-te, daca sotiei ii face asta, dar apai tie o aventura... Cand se plictiseste de tine o sa caute in alta parte.
Nu cred ca o sa renunte la familia lui, asta daca e un barbat destept; eu asa as facelaughing Aventuri sunt multe in lume, dar familia este doar una.
E mai bine sa-l vezi si tu ca pe o aventura si sa cauti in alta parte.
Oricat de fericit m-ar face o aventura, nu as renunta pentru nimic in lume la familia mea. Ma duc, ma distrez cu o femeie, cu 2, 3; dar tot la nevasta mea ma intorc. Stiu ca doare, dar ca barbat asta as face; insa eu inteleg iubirea si respectul dintr-o relatie si nu am nevoie de mai multe femei.
Greu sa fii barbatlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lupta pentru iubirea ta, cine te condamna ca tine sa pateasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu stiu ca sati zic daca ai cu el 24 din 24 sarputea sa se plictiseasca si de tine la fel cum s-a plictisit si de ia sa stii ca barbati sunt foarte egosti in privinta relatilorde casnicie si eu sunt tot barbat si stiu cum e si eu am o problema de casnicie nu-mi mai iubesc sotia adica nici n-am iubit-o vreodata der m-am casatorit cu ia din cauza ca a ramas insarcinata si este si adventista si la ei este interzis avortu asa ca de 9 ani duc o viata de cosmar langa ia si sa stii ca nu am inselat-o decat odata si m-am simtit foarte prost asa ca sunt prost dar stai sa vezi ca acum incepe adevaratul cosmar al vetii mele la ziua me-a cand am inplinit 31 de ani pe 16 ianoarie a avut loc un dezasru an viata mia. A INCEPUT SA MA GELOZEASCA DE SORA EI CA TRAIESC CU IA este adevarat ca o iubesc pe sora ei dar nu i-am spus nici odata sorei ei sau sa ma dau la ia de ce poate va intrebati mi-e frica sa nu-i spuna lui sarsa ca m-am dat la ia tu toate ca nu prea cred ca ar spune nimic ca si ei am observat cai place de mine se joaca cu mine ma ciupeste da cu palma in mine imi face cu oghiu imi spune anumite lucruri care nici lu sorsa nu i le spune ce sa fac ca cand se apropie mai mult de mineinhcep sa tremur sa-mi bata inima foarte tare am un nod in gat nu stiu ce sa mai fac am inceput sa o visez searea nu stiu ce sa mai fac m-am, undragostit nebuneste cred ca devine o opsesie asa ca nu te grabi mai asteapta sa mai intalnesti persoane nu te grabi de povestea me-a ce parere ai mai am scapare sau o iau razna

| gabitza_29 a răspuns:

Sincer...parerea mea e ca, daca zice ca nu o mai iubeste nu vad de ce mai sta cu ea, copiii... ii poate vedea cand doreste legea ii va permite, nu stiu mie mi se pare ciudat cum spune si Lora e un las, vrea tot dar in acelasi timp nimic, nu-l inteleg