| anonim_4396 a întrebat:

Sunt permise relatiile sexuale intre rude apropiate si de la ce grad de rudenie chiar cu posibilitatea unei casatorii intre acestea? e permis cu verisoare ori unchi cu nepoata?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului Familiei nu sunt permise casatoriile intre rude pana la gradul IV inclusiv(veri primari). In situatii speciale este admisa si casatoria intre rude de gradul IV. Asa fiind nu este admisa casatoria intre rude de gradul III(unchi si nepoata). Codul penal este mai permisiv, constituie infractiunea de incest doar relatiile sexuale intre rude de sange in linie directa si intre frate si sora. Numai bine!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Dupa gradul 3 de rudenie

| PinkPanther a răspuns:

Eu stiu ca tot de depaseste gradul 5 de rudenie este permis, dar mai intereseaza-te

| Zazu a răspuns:

Relatiile sexuale intre rude care au ca fin un copil pot duce la degenerare.Cel mai adesea fiind intalnite boli cu caracter schizoid sau malformatii.
Este inutil sa iti explic implicarea psihic/familiar intr-o asemenea relatie,care ar fi nimic pe langa faptul ca pot apare diferite afectiuni degenerative la viitoarele generatii.
Sa iti dau un exemplu, schizofrenia, care este cea mai comuna in cazurile astea.Am trece cu vederea daca schizofrenia ar "sta pe loc", dar exista riscul sa dea mutatii pe alte generatii.

| 1fluturas a răspuns:

Las-o naibi de biserica si lege, mai importanta e partea de sanatate, asta in cazul in care se ajunge la nasterea unui copil.Nu se poate spune cu precizie gradul de rudenie sau generatia la care vor apare problemele genetice. S-a demonstrat ca exista o alterare a materialului genetic dupa mai multe cuplari, iar probabilitatea aparitiei defectelor genetice este direct proportionala cu perioada de mentinere a relatiilor in aceeasi familie.Cu cat creste perioada de timp in care exista realtii intre membrii aceleiasi familii, cu atat creste probabilitatea aparitiei defectelor genetice.

| Terranova a răspuns:

Nu.nu este permis. big grin
Eu am fost indragostita de varmiu' si varmiu' de mine dar am decis de comun acord sa ne vedem de vietile noastre deoarece este interzis in lege dar si in religie. big grin

| EuNuTu a răspuns:

Statul interzice relatiile intre rude pana la gradul al IIIlea sau al IV-lea (nu mai stiu exact), iar Biserica pana la al VII-lea.

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns (pentru EuNuTu):

Nu neaparat daca in cazul cand ati avea in pantece un barbat este legalizata casatoria in toata lumea si intre veri primari!

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns:

Deci si eu m-am interesat mult despre asta si as dori sa afirma ca Dumnezeu nu ia comm asta lui Moise cand i-a spus relatile intre rude asfel el a precizat,, dk desgolesti pe sotia fratelui ii dezgolesti goliciunea lui(adica pe el) dk pe a fiul sau fica ficei fiului tau iti dezgolesti goliciunea ta(adica nepoata) si etc dar nu a precizat nimic de veri de niciun grad acum legal in toata lumea numai in SUA sau califarna sau china nu se accepta casatoria in Romania de ex daca ai un copil cu varul primar poti sa te casatoresti si legal, sper ca ti-am fost de ajutor!