| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin dezamagita, nu stiu ce s-a intamplat si asta nu imi place.
Vorbesc cu un baiat pe care l-am cunoscut prin intermediul iternetului, mai exact pe Tinder. Toate bune si frumoase, era foarte dragut, simteam cum zilele mele erau mai frumoase, asteptam cu nerabdare sa ma trezesc dimineata incantata de mesajele pe care mi le trimitea. Bineinteles amandoi am fost deschisi si vorbeam despre diferite lucruri, chiar si despre probleme personale si parea sa nu fie deranjat, ba mai mult s-a oferit sa ma ajute si va dati seama ca pentru mine a fost o bucurie imensa.
Au avut mai multe tentative de a ne intalni, si la aproximativ 2 saptamani am reusit sa ne intalnim. Eu de fel sunt mai runsinoasa si mai retrasa si scotea cam greu cateva cuvinte de la mine, dar el cunostea foarte bine pentru ca i-am mentionat. Nu am stat prea mult, cam jumatate de ora avand in vedere ca el avea treaba mai tarziu in acea zi.
Am ajuns acasa, de fapt el s-a oferit sa ma aduca pana acasa si am acceptat. Dupa ce el a plecat, l-am lasat pe el sa trimita mesaj primul si a fost totul ok. Schimbare a inceput cam la cateva zile dupa ce ne-am vazut. Vazand schimbare l-am intrebat ce se intampla cu el, la care el mi-a marturisit ca este cam suparat, abatut si am inteles total, toti avem probleme si supararile noaste asa ca am incercat sa nu il deranjez prea mult. Am observat insa ca el nu mai incerca sa deschida o conversatie asa ca eu am fost cea cu initiativa dar primeam numai raspunsuri scurte, foarte scurte si era total diferit de cum il cunoscusem eu. Nu stiu ce se intampla, as vrea sa aflu ce e cu el si de se comporta asa cu mine. Mi-a spus ca starea lui mai proasta nu are legatura cu mine dar eu am senzatia ca eu sunt de vine, ca poate eu i-am spus sau am facut ceva ce nu i-a placut.
Schimbarea a fost brusca si cred ca intelegeti de ce sunt confuza. Nu imi place sa mi se intorca spatele brusc, as prefera sa stiu daca si-a pierdut interesul sau daca intr-adevar starea lui nu are legatura cu mine. Sunt genul de persoana care nu stie sa se dea batuta si imi place ca eu sa am ultimul cuvant.
Eu ii mai tot scriu, dar raspunsurile lui sunt tot la fel de scurte si asta ma irita!

Pareri?

47 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In 99% din relatiile incepute pe internet, iti faci o imagine gresita despre persoana de dincolo de tastatura si ramai profund dezamagit la intalnire. Era aproape inevitabil sa se intample asa, din pacate. NU e vina ta, pur si simplu tindem sa ne indragostim de fapt de o persoana imaginara careia ii dam tot felul de calitati maginare, fiindca creierul nostru nu poate abstractiza suficient incat sa ne multumim cu informatiile extrem de sarace care ni se comunica pe internet (stii si tu ca comunicarea verbala este o mica parte din comunicare, cea mai importanta parte o obtinem din tonul vocii, privire, intonatie, gesturi, iar cand nu le avem, creierul le inventeaza). Posibilitatea de a le nimeri si ale gasi apoi la persoana pe care o intalnesti este foarte mica, asa ca indiferent cum ar fi ea, perfecta sa fie, tot va fi diferita de ce ti-ai imaginat si relatia va esua.

| SightOfYou a răspuns (pentru Brigaela):

Nu cred ca, cuvantul "indragostit" e potrivit. Eu am fost destul de deschisa cu el, dar sa nu uitam ca el pentru mine era un necunoscut, la fel cum si eu eram o necunoscuta pentru el, doar ca vorbeam prin mesage. Totusi, pentru prima data cand ne-am vazut nu cred ca te poti baza pe o prima impresie foarta tare si nu poti judeca persoana, cel putin asa cred eu. Cum am mentionat, eu sunt mai rusinoasa si am fost putin retinuta, pentru ca era pentru prima data cand il vedeam si nu stiam la ce sa ma astept, cred ca daca am mai fi avut ocazia sa ne mai vedeam, lucruri ar fi putut fi putin diferite. Cred ca intelegi ce spun.

| Brigaela a răspuns (pentru SightOfYou):

Sunt de acord ca nu poti judeca persoana dupa prima impresie, dar cand ti se pare ca o cunosti deja de pe internet, iti dai seama foarte repede ca nu e cum ti-ai imaginat-o. Nu are legatura, cred eu, cu faptul ca tu ai fost mai retinuta, chestie normala de altfel, atata timp cat ai fost politicoasa si amabila, nu are de ce sa iti reproseze asta. Doar ca eu cred ca nici macar nu stii cum si-a imaginat el ca vei fi. Asta hiba relatiilor incepute pe internet, arareori se pot translata in viata reala. E altceva cand persoanele se cunosc, chiar si superficial, in viata reala si apoi isi continua cunoasterea pe internet.

| SightOfYou a răspuns (pentru Brigaela):

Da, probabil ca si-a facut o altfel de imagine despre mine, atlfel decat sunt eu. Mie totusi imi e greu sa-i inteles logica. Sa zicem sa intr-adevar el nu vrea sa mai vorbeasca cu mine, dar totusi imi raspunde.

| Brigaela a răspuns (pentru SightOfYou):

Nu cred ca nu vrea sa mai vorbeasca cu tine, dar este descumpanit. Daca esti interesata de el, mentine-i interesul treaz fara a fi cicalitoare, este posibil ca dupa momentul de descumpanire cauzat de pierderea iluziilor sa te vada asa cum esti si sa te placa (nu vad de ce nu ar face-o).

| SightOfYou a răspuns (pentru Brigaela):

Adica in cuvinte mai simple, sa incerc sa-l fac sa ma vada pe mine cum sunt eu intr-adevar!

| LoveSleep a răspuns (pentru Brigaela):

De unde ați luat procentul, tanti Brigaela, din cartea junglei?

| sofisis a răspuns (pentru SightOfYou):

Iti raspunde din bun simt. Suficient de sec si scurt incat sa nu il consideri nesimtit sau magar dar in acelasi timp sa iti dai seama ca nu mai e interesat.

| Brigaela a răspuns (pentru LoveSleep):

Corect, nu l-am luat de nicaieri.
Te rog, incearca sa nu mai imi spui tani, este foarte penibil pentru tine. Pe mine ma pune intr-o situatie buna, de femeie intelepata, edsi poate nu sunt, dar tu pari un mahalagiu ieftin. Fa eforturi, te rog, oricat de greu ar fi sa intelegi, fa-o pur si simplu, e un sfat de la un om mai batrann si care nu te dispretuieste pentru ce nu poti sa intelegi.

| LoveSleep a răspuns (pentru Brigaela):

De ce m-ar face un mahalagiu ieftin, doar nu v-am spus "fă"?
TÁNTI s. f. (Fam.) Termen de adresare, în mediul urban, față de o femeie mai în vârstă. – Din fr. tante.
Dar totuși, am ales între "Brigaela" și "tanti Brigaela" și eu zic că am ales binișor, având în vedere că nu-mi pasă de persoana care răspunde, eu mă raportez strict la răspunsul ei. Deci n-am niciun motiv să te respect sau să mă adresez cu "dvs".
Dacă tu îți educi copiii să respecte oamenii mai în vârstă, cum eu nu fac, e problema ta și ar trebui să aștepți respect acolo. Eu o să te respect când o să ai răspunsuri care merită.
Și dacă vrei să spui că era doar un sfat, nu e prima dată când îmi spui involuntar sau nu, că sunt prost crescut și că ar trebui să respect persoanele mai în vârstă decât mine.

| Brigaela a răspuns (pentru LoveSleep):

Imi cer scuze, promit ca este ultima oara cand incerc sa itui explic ceva. NU, nu ai nici un motiv sa ma respecti pe mine, dar pe tine ai fi putut sa te respecti. Nu o faci si asta este doar trist, nimic mai mult. Cat despre merite, lasa, nu ai cum sa judeci tu sau altcineva ce merit eu. Eu chiar am incercat sa te ajut, crezand cu sinceritate ca ai putea profita de asta. Dar am gresit si imi asum greseala. La buna vedere!

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Raspuns emotional, nu cunosti cum sunt cele 99% din cazuri incat sa afirmi asa ceva

| RAY a răspuns:

Poate omul a vrut o aventura dar tu vrei nunta asa ca s-a retras, voi sunteti obsedate sa va casatoriti

| SightOfYou a răspuns (pentru RAY):

Nu parea sa fie genul de om care sa vrea o aventura, sau cel putin in cazul meu nu mi-a dat de inteles ca ar vrea o aventura. Si nu s-a pus problema de nunta, nici macar nu am mentionat asa ceva sau o presupusa relatie. Si nu, nu sunt obsedata sa ma casatoresc, am cazut de comun acord sa ne intalnim si sa vedem cum merg lucrurile, o prietenie nu a fost exclusa sa stii nu era neaparat vorba de o relatie!

| RAY a răspuns (pentru SightOfYou):

Dar tu ce vrei de fapt?

| sofisis a răspuns:

Nu i-a placut ceea ce a vazut. Imi pare rau sa iti spun asa direct dar nu e interesat de tine. Si cu cat realizezi asta mai repede, cu atat mai bine.

| mentholinks a răspuns:

Cel mai probabil el si-a dat seama ca nu poate sa obtina usor sex de la tine, daca acesta este cazul. De aceea a luat distanta.

| SightOfYou a răspuns (pentru mentholinks):

In cazul asta, imi pare rau pentru el!

| Emma30555 a răspuns:

Uneori si tăcerea e un răspuns. Omul bate în retragere dar ii e greu sa o zică. Nu i nimic mergi mai departe. Motivele nu sunt importante, probabil el se aștepta la o fata mai disponibila, poate nu vroia o relație serioasa și atunci mai bine asa

| SightOfYou a răspuns (pentru Emma30555):

Sincer m-am gandit la asta si inca ma mai gandesc inca, poate ai drepatate, poate asa este. Dar ce nu pot sa inteleg eu. Daca tot si-a dat seama ca nu sunt ceea ce cauta, de ce imi mai raspunde. Acum, nu vreau sa par ca ma plang, dar intelegi tu ce vreau sa spun. Adica e ceva gen "nu esti ceea ce cautam, dar hai sa-ti mai raspund ocazional", de ce ar face cineva asta!

| Pool77 a răspuns:

Ai mai facut asa ceva?
Te-ai mai intalnit cu persoane de sex opus, cunoscute de pe net?

| SightOfYou a răspuns (pentru Pool77):

Nu, a fost prima data.

| Pool77 a răspuns (pentru SightOfYou):

De asta esti atat de socata.
Crede-ma, mai incearca cu inca 2-3, si daca nu-s baietii perfecti, o sa vezi ca toti o sa te lase asa.
Ce vezi pe net, este doar o imaginatie, exact cum tastez eu aici acum ceva, poate iti creezi o imagine despre mine, iar cand ne vedem sa fiu total opusul asteptarilor tale.
Tu, in imaginatia ta, iti folosesti "crushul", baiatul perfect imaginat de tine, iar cand te vezi cu respectivul nu sti cum sa scapi mai repede, exact asa a fost el.
Lasa-l in pace, invata ca in viata nu toti iti vor fi pe plac, si nu toti o sa te placa.
Nu toti au atata sange-n **** sa-ti zica in fata ce vor de fapt, nu toti au aceeasi gandire ca si a ta.

| SightOfYou a răspuns (pentru Pool77):

Este foarte trist ce se intampla

| Pool77 a răspuns (pentru SightOfYou):

De ce este foarte trist?
E ca si cum tu n-ai vazut in viata nici un episod din Harry Potter, nici macar imagini si te apuci sa citesti cartea. Ti-l imaginezi intr-un fel, iar cand te uiti la film te dezgusti sau astepti.
Intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce-i scrii, daca esti boring si il intrebi mereu ce face, normal ca isi pierde interesul.

Si clar de aici i s-a rupt filmul: "Eu de fel sunt mai runsinoasa si mai retrasa si scotea cam greu cateva cuvinte de la mine".

Rezolva-ti complexele inainte sa-ti mai dai intalniri.
Tipul clar prefera tipe indraznete si cu atitudine, aia cu....are probleme gen e o scuza sa il cam lasi in pace.
Si chiar de ar fi adevarat, daca stiai cum sa-l iei, si sa il aprinzi, si sa il faci sa uite de probleme...cu siguranță nu-ti mai raspundea in sictir.

Daca altfel sta treaba, astept sa ma contrazici.
Poate ne zici si daca s-a schimbat ceva in comportamentul lui pana acum.

| SightOfYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de a ne intalni, am discutat mai multe chesti si el stia ca sunt mai rusinoasa si a zic ca e ok. Deci daca asta pentru el era o problema nu cred ca ar mai fi insistat sa ne cunoastem.

Oricum, am trecut peste faza cu confuzia si da, mai tinem legatura.

Vad ca oameni s-au si contrazis aici, ceea ce sincer m-i s-a parut putin amuzant.

| ShamelessQboy a răspuns:

Se pare ca ceva nu a fost asa cum se aștepta el, mai exact asta s-a întâmplat dupa ce v-ați întâlnit fizic!
Din detaliile date de tine nu se poate deduce ce a fost acel ceva.
Se pare ca El acum invoca tot felul de scuze, nu are curajul sa iti spuna pe fata ca nu vrea sa mai continuități, așteaptă să o lasi tu baltă!
Cel puțin așa se intelege din ce ai scris, poate trebuia sa dai mai multe detalii despre voi sa nu cumva sa intelegem gresit situația.

| SightOfYou a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Since si eu ma gandeam la fel, dar cum am spus nu-mi place sa mi se intoarca spatele si am mai mentionat, nu am discutat cu el de o posibila relatie. Oricum, eu consider ca nu a procedat corect fata de mine! Suntem oameni si poate ca daca discuta cu mine, eram intelegatoare.

| Adiq a răspuns:

Poate a fost dezamagit cand te-a intalnit fata in fata.

| GaZa1994 a răspuns:

Eu cred ca utilizatorul "Brigaela" a avut comentarii la întrebarea ta, foarte bune si ca de asemenea ar trebui sa intelegi ca nu toti oameni gândesc ca tine si ca omul poate e timid ca sa iti zică ca nu vrea sa mai vorbească cu tine. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa iti iei gândul de la el si sa o lasi balta. Daca tot insiști, e posibil sa te faci de râs si nu cred ca ai vrea asta. Plus ca daca îl lasi balta, e posibil sa se întoarcă la o conversație. De altfel cred ca nu ar trebui sa iei in considerare răspunsurile utilizatorului "RAY" pentru ca mie mi s-au părut răspunsuri la bătaie de joc. Nu stiu încă pe ce criterii a ajuns campionul zilei (nu ca as fi geloasa)

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Si ma rog de ce raspunsurile mele ar fi in bataie de joc? majoritatea au afirmat ce am spus eu ca poate a vrut o aventura, fix pe mine mai observat din toti cool, eu am raspuns cum cred eu, e parerea mea, de ce a vorbi despre sex e in bataie de joc? tu ai impresia ca vrem nunta cu voi de la prima intalnire? de unde stii ca nu a vrut sex? de unde stii ce a vrut acel baiat

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Nimeni nu stie ce a vrut sau ce nu a vrut acel baiat, nici eu nici tu, nici fata care a pus intrebarea, singurul care stie e acel baiat, sunt doar ipoteze atat, eu incerc sa ma pun in locul unui baiat de 16, 17 ani, banuiesc ca nu va avea 28 cat am eu in prezent, daca eu mas vedea in prezent as stii ce vreau dar atunci la 16, 17 ani nu stiam sau aveam in cap doar sex,eu sunt baiat si stiu cum e la pubertate sau poate nu a placut o la fizic,poate e sacaitoare,nu o cunosc,nu am fost la intalnirea lor sa vad,sunt doar ipoteze atat, eu nu dau raspunsuri in bataie de joc, multe din voi sunteti obsedate dupa nunta, relatie, iar noi fugim de resposabilitati in tinerete pana ne maturizam, nu sunt campionul zilei, am fost intr o zi

| GaZa1994 a răspuns (pentru RAY):

Deci cu toate ipotezele tale, totul se rezuma ca saraca fata vrea sa se mărite in conditiile in care nu a scris nici un cuvânt care sa ne faca sa deducem o astfel de idee. Si daca tu chiar crezi ca "toate sunt la fel", n-ai decât sa traiesti cu muzica lui Cheloo si cu p*** in mana tot restul vietii...

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Ce ai inteles tu si ce am scris eu, e total diferit, nu ai inteles nimic, eu nu am afirmat ca ea vrea nunta sau ca acel baiat vrea sex, asta le inventezi tu

| GaZa1994 a răspuns (pentru RAY):

în 11 Decembrie | RAY a răspuns:

Poate omul a vrut o aventura dar tu vrei nunta asa ca s-a retras, voi sunteti obsedate sa va casatoriti

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Omule si nu am scris ca era doar o ipoteza atat si ca majoritatea au afirmat ce am afirmat si eu, la faza cu nunta ce nu e adevarat? nu aveti visul asta de a fi printese si de avea un print langa voi cu un mare castel si cu o masina de ultima generatie

Si daca tu chiar crezi ca "toate sunt la fel", n-ai decât sa traiesti cu muzica lui Cheloo si cu p*** in mana tot restul vietii...

ce legatura are afirmatia ta cu afirmatia mea, asta doar tu stii, unde am scris eu ca toate is la fel? nu e nimic rau in a trai singur

| GaZa1994 a răspuns (pentru RAY):

Tu ai fost primul sa vina cu asa afirmație si ai zis ca "voi sunteti obsedate sa va căsătoriți". Asta înseamnă numai una? Iar ceilalti pe lângă faptul ca au zis ca poate omul nu vroia sa se mărite, au adăugat si niste idei cat de cat calculabile. Lasa sa traiesti tu singur si sa fii sănătos!

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Ok am generalizat, doar unele din voi mai vreti sa faceti o familie si vreti ceva serios

| GaZa1994 a răspuns (pentru RAY):

Deci daca nu ai fost in stare sa iti asumi răspunderea pentru a pune toate femeile in aceeasi oala cum ca toate ar vrea sa se mărite, acum ai dat-o in extrema cealaltă in care doar unele din noi vrem sa ne maritam, ca restul sunt... Ce?

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Ma tu esti culmea nici cand spun ca toate vreti relatii nu e bine nici cand spun ca nu toate vreti relatii ))))))

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Am vrut sa spun ca am generalizat aiurea atat, nu ceea ce ai inteles tu, dar na tu poti intelege de doresti, personal eu nu cred in iubire feminima, nu cred ca femeile iubesc cu adevarat dar e doar ceea ce cred atat, nu inseamna ca e un adevar, una e ceea ce cred eu alta e ceea ce e realitatea, nu va cunosc pe toate incat sa afirm ceva, e doar ipoteza atat

| GaZa1994 a răspuns (pentru RAY):

In sfârșit ai reusit sa fii pe la mijloc. Bravo! Ti-a luat ceva vreme sa scrii ceva mai putin ofensator.

| RAY a răspuns (pentru GaZa1994):

Eu cand scriu pe TPU sunt experiente personale sau observari atat nu detin adevarul absolut nici nu pretind asa ceva, poate gresesc dar asta e gandirea mea nu oblig pe nimeni sa creada cum nici nu doresc sa imi scimbe alti gandirea., cine ma place ma place asa cum sunt.

| dany2005 a răspuns:

Pai poate omul a vrut doar o simpla partida si nu o nunta

| SightOfYou a răspuns (pentru dany2005):

Tu ai citit tot ce am scris? Si asta e valabit pentru toti, ati citit tot? Nici macar o singura data nu am discutat de o aventura si nici de o nunta, baiatul chiar parea sa fie de treaba si nu genul de om care sa vrea aventuri.