| SnYcK3rS a întrebat:

Sunt rarait ( R ) si vorbesc si foarte foarte repede si sunt nevoit sa repet de multe ori cate ceva pentru a fi inteles de catre o persoana

De aproape 2 luni fac exercitii cu creionul in gura, in prima luna 30 de minute, din a doua luna cel putin 1 ora, de fel 1:30 - 2 ore

Imi aleg niste articole din ziare de pe net si le citesc de acolo

Intrebarea mea e urmatoarea, credeti ca in timp aceasta chestie va da rezultate? Ma refer asa, dupa 6 luni se va observa vreo diferenta in vorbirea mea? Intelegeti?

Daca exista cineva care a avut o problema similara si a facut exercitii cu creionul in gura sa-mi explice ce a facut, cum a facut, cand au inceput sa apara rezultatele

Voi ce ziceti? big grin

3 răspunsuri:
| Pumpkin a răspuns:

De ce vrei sa scapi de rrraraiala? e o trasatura care te evidentiaza fata de ceilalti, si in plus sunt fete carora le plac baietii raraiti.( mie, de exemplu, mi se par simpatici happy )

| SnYcK3rS explică (pentru Pumpkin):

Nu vreau sa scap de raraiala, vreau sa vorbesc mai clar si mai rar dar sa pastrez R'ul

| grab a răspuns:

Un exercitiu si mai bun ar fi sa separi vorbirea in fraze mai scurte despartite de repaos respirator si in acelasi timp urmarirea reactiei auditoriului. Dupa fiecare grimasa musca-ti limba 2 secunde si lasa-le timp sa compileze ce ai zis. E normal, fiecare e cu gandurile si ritmul lui, numai tu ai in cap tot firul actiunii povestite.

Spor!