| SnYcK3rS a întrebat:

Sunt rarait ( R ) si vorbesc si foarte foarte repede si sunt nevoit sa repet de multe ori cate ceva pentru a fi inteles de catre o persoana

De aproape 2 luni fac exercitii cu creionul in gura, in prima luna 30 de minute, din a doua luna cel putin 1 ora, de fel 1:30 - 2 ore

Imi aleg niste articole din ziare de pe net si le citesc de acolo

Intrebarea mea e urmatoarea, credeti ca in timp aceasta chestie va da rezultate? Ma refer asa, dupa 6 luni se va observa vreo diferenta in vorbirea mea? Intelegeti?

Daca exista cineva care a avut o problema similara si a facut exercitii cu creionul in gura sa-mi explice ce a facut, cum a facut, cand au inceput sa apara rezultatele

Exercitiile le fac pentru a vorbi mai clar si mai rar, nu pentru a scapa de raraiala big grin

Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca diferenta se va vedea, clar asta.Dar logopedul are si alte metode de corijare a defectului, precum si exercitii modulate problemei pe care o ai.Mergi cu incredere la un logoped si se va rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te tii de program, da rezultate. Am avut un coleg. Insa, foarte important este sa nu mai vorbesti repede. Nici cei care vorbesc corect nu sint intelesi bine astfel. Controleaza-ti "viteza" de vorbire si va fi bine chiar "ririit".

| Stanciu_Sorina_1984 a răspuns:

Si eu am fost raraita pana in clasa a 4-a dar nu am facut nici un fel de lecti mi-am dat drumul la vorba cu timpul acum trec clasea a 6-a deci in aproape 2 ani jumatate fara lecti mi-m dat drumul la vorba si sa vezi ca si tie o sati se dea!

| dffhvj a răspuns:

Parerea mea e sa mergi la logoped. Problema care o ai e serioasa si nu spera la rezultate cu creionul.