Întrebare recomandată | SnYcK3rS a întrebat:

Sunt rarait ( R ) si vorbesc si foarte foarte repede si sunt nevoit sa repet de multe ori cate ceva pentru a fi inteles de catre o persoana

De aproape 2 luni fac exercitii cu creionul in gura, in prima luna 30 de minute, din a doua luna cel putin 1 ora, de fel 1:30 - 2 ore

Imi aleg niste articole din ziare de pe net si le citesc de acolo

Intrebarea mea e urmatoarea, credeti ca in timp aceasta chestie va da rezultate? Ma refer asa, dupa 6 luni se va observa vreo diferenta in vorbirea mea? Intelegeti?

Daca exista cineva care a avut o problema similara si a facut exercitii cu creionul in gura sa-mi explice ce a facut, cum a facut, cand au inceput sa apara rezultatele

Voi ce ziceti? big grin happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Exista exercitii speciale pentru a disparea aceasta problema. Existiile le aleg logopezii.Ai nevoie de un logoped.Pe de alta parte, a fi rarait nu este o problema atat de grava. Poti sa ai farmecul tau personal asa.

| SnYcK3rS explică (pentru ElenaSA):

Eu fac exercitii nu pentru a scapa de R, ci pentru a vorbi mai clar, mai rar si sa ma inteleaga lumea

| ElenaSA a răspuns:

Si pentru a vorbi mai clar e nevoie de sfaturile unui logoped. Poti sa faci apoi singur exercitiile acasa.

| maka30rockkuky a răspuns:

Buna! si eu am fost raraita si a avut cine sa ma corecteze (mama ) cred ca vei reusi daca ai vorbi mai rar, eu una cand ma enervez o dau in raraiala big grin happy e rau dar asta e, multa bafta!