| ela2012 a întrebat:

Sunt sigure anticonceptionalele Rigevidon?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigure sunt, bineinteles daca sunt luate corect la prescriptia medicului

| Violleta2022 a răspuns:

Sigure pentru ce anume?

| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Sunt printre cele mai folosite pastile AC care sunt considerate ca fiind mai "prietenoase" fiindca au in continut hormonul levonorgestrel. Protectia oferita impotriva formarii si instalarii unei sarcini, se produce in trei feluri : cei 2 hormoni din continut impiedica ovarele sa elibereze ovulul in fiecare luna; cresc vascozitatea mucusului (la nivelul colului uterin) ceea ce ingreuneaza/impiedica patrunderea spermei din vagin in uter si de aici catre ovul; impiedica/nu permite sa se realizeze implantarea in endometru/peretele uterului a ovulului fertilizat. Protectia oferita se situeaza la un procent foarte ridicat de 99, 3-99, 5%. Multa sanatate!

| Ecaterina2016 a răspuns:

Contraceptivele nu se administrează după ureche mergi la ginecolog. Dacă ai probleme hormonale e indicat sa mergi și la un endocrinolog și abia pe urma ti se recomanda de ei contraceptivele.