| tisulyna1 a întrebat:

Bună TPU.
Funcționează anticonceptionalele RIGEVIDON 21+7 dacă le iei dupa menstruatie?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu din prima luna. Este interzis in general sa le iei altfel decat incepand din prima zi a menstruatiei. Totusi, daca ginecologul tau considera ca este foarte important sa incepi dupa menstruatie, el te va supraveghea si nu se va intampla nimic rau (vei sta cateva zile internata sau vei face mai multe consultatii in prima luna). Contraceptia se va instala de-abia in a oua luna de administrare, in prima luna, daca ti se permite de catre ginecolog sa ai contact sexual (depinde de boala pentru care iti recomanda sa le iei dupa menstruatie), vei folosi obligatoriu prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent care este marca pastilei anticonceptionale (AC), se recomanda ca folosirea/administrarea acestora sa se faca in termenul PRIMELOR 5 ZILE ale ciclului menstrual, de preferat in PRIMA ZI de menstruatie. In cazul in care dintr-un anumit motiv s-a depasit aceasta perioada a primelor 5 zile, este recomandat sa fie amanata inceperea folosirii acestor pastile AC pana la data inceperii urmatoarei menstruatii. In caz contrar exista posibilitatea ca metoda sa nu ofere protectie totala chiar si daca in primele 7 zile de administrare a primelor 7 pastile AC se va folosi o metoda suplimentara de protectie (prezervativ, ovule spermicide) in cazul intretinerii de contacte sexuale. Datoria medicului ginecolog care ti-a prescris anticonceptionlul amintit ar fi fost aceea de a-ti explica acest aspect deloc de neglijat Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi pe deplin lamurita privind momentul in care se instaleaza protectia contraceptiva acceseaza link-ul trimis. 15. Din ce moment sunt eficiente pilulele contraceptive combinate?
,, Din momentul în care începeți prima folie, sau reluați administrarea după o perioadă de neutilizare, este nevoie de circa 7 zile pentru ca efectul contraceptiv să-și facă simțită prezența. Același lucru este valabil și în cazul în care uitați să luați o pilulă. Pe perioada celor 7 zile, este recomandat să folosiți și o altă metoda contraceptiv de încredere pentru a vă asigura că nu vă veți confrunta cu o sarcină nedorită.''
https://www.planificaneprevazutul.ro/pilulele-contraceptive-de-la-la-z/