| 2420 a întrebat:

Sunt slab de caracter în fața femeilor și vreau să știu cum pot face să mă schimb din acest punct de vedere.

Știu că sună trist, dar la serviciu de fiecare dată când o femeie / fată ridică tonul la mine, las capul în pământ și nu spun nimic.

De când am terminat liceul am fost peste tot respins de persoanele feminine.

Am lucrat în domeniul ospătăriei 2 ani (2016 - 2017), dar deși majoritatea colegilor mei erau de sex feminin, majoritatea femeilor doar mă certau sau mă ignorau complet.

În 2018, am lucrat într-o fabrică de aspiratoare, dar deși eram doar 5 băieți în bandă și restul peste 15 de femei, nu am fost băgat în seamă de nimeni.

Iar în prezent lucrez din septembrie 2020 încoace într-o fabrică de asamblat piese electronice într-o linie unde suntem doar 4 băieți și peste 20 de femei.

Chiar și așa, deși sunt timid și la locul meu, majoritatea femeilor din secția mea îmi vorbesc apăsat, au un ton respingător cu mine și fac caterincă de mine aproape zilnic.

Efectiv găsesc motive prin care să râdă de mine sau să mă critice.

În pauza de masă, am mâncat de nenumărate ori singur în vestiar deoarece în sala de mese, femeile începeau din senin să facă mișto de mine.

Ce pot face ca la serviciu să nu mai fiu bătaia de joc a colegelor mele?

Cum pot scăpa de timiditate în fața femeilor?

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Asa eram si eu acum vreo 15 ani parca am un deja vu, cel mai bine in a scapa de timiditate este sa vorbesti nu mult la inceput insa incetul cu incetul, intai vorbeste cu prietenii tai de preferat daca ai si prietene ar fi si mai bine.
Inainte nici nu ieseam la intalniri sau evitam fetele insa acum ma cauta ele pe mine de asta am si ajuns fotograf.
Daca nu scapi de timiditate si de rusine nu castigi nimic decat mai multa frica si inchidere in tine.
Poate te motiveaza acest video.

https://www.youtube.com/watch?v=oD-B7AG922w

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii, în cazul tău femeile, se vor comporta cu tine în felul în felul în care tu le permiți să o facă.
Trebuie să impui anumite limite, nu poți permite să fi clown-ul lor.
Dacă lași acele colege de muncă să se comporte astfel cu tine, ele vor crede că e ok, își vor zice în sinea lor (și nu numai) "Las' că ăsta e prost, nu se supără orice i-am face".
Demonstrează că nu e așa.
Trebuie să ai și tu mândria ta de bărbat, nu să le permiți să te trateze ca pe un preș.

Tu ești o persoană cu stimă de sine scăzută, de aici și timiditatea.
Ori e ceva nativ, ori dobândit din cauza felului în care s-au comportat cu tine.
Ai grijă că în timp poți acumula sentimente negative (frustrări) iar acestea, necanalizate în mod corespunzător, vor erupe la suprafață ptecum lava unui vulcan și din cauza asta (într-un moment) îți poți pierde rațiunea și să comiți o faptă regretabilă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești psiholog? big grin foarte tare răspunsul! Asa e personalitatea lui, l-au văzut retras, timid, rușinos, și l-au luat sub roti ghiolbanele. Nu cred ca mai poate scăpa de bătaia de joc a hienelor, trebuia de mult sa le pună la punct, sa dea cu pumnul în masa vorba userului verginicarolling on the floor ce ar trebui sa facă mai exact? Eu zic ca soarta ii e pecetluita happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă în fata femeilor ești umil în fata bărbaților, a golanilor ești victima sigura.Nu te mai lasă călcat în picioare, eu când lucram în fabrica și unele tot ciripeau in timpul jobului strigam liniște! laughing rămâneau alea cu fete de tute rolling on the floor,sau le mai spuneam,, taci acolo" de se auzea pana la o mila distanta, o încercat una sa ma saboteze țiganca dar am luat-o si pe aia sub roti. Dacă nu te lasă în pace, prefate ca le duci o cafea la fiecare, și arunca pe ele cafea spunând: na! Ca amintire laughing sau apa, suc etc. nu e cel mai bun exemplu dar deja asta e bullying, naibii știe cine e masculul dintre voi.

| Andreigrigore2k10 a răspuns:

Eu spun, să fii încrezător, întreabă-le și tu,, ce am făcut de tot faceți mișto de mine ''? sau spune la patron! Dacă nici așa nu merge, batjocorește-le și tu!