| SadBoyForever a întrebat:

Sunt în depresie...

Azi am fost concediat. Este al 4-lea loc de muncă pe care îl pierd în decurs de 2 ani.

Dar să încep cu începutul.

În 2016 după ce am terminat niște cursuri de ospătar m-am angajat la un restaurant din orașul meu unde am semnat un contract temporar de 4 luni.

După 3 luni am demisionat deoarece restul ospătarilor nu voiau să mai lucreze cu mine pe motiv că nu sunt capabil de nimic.

Apoi am mers la o pensiune la munte însă acolo patronul m-a trimis acasă după o lună spunându-mi "tu nu ai nici-o calitate".

În vara lui 2017 m-am angajat la un PECO unde am lucrat 3 luni după care patroana de acolo nu a vrut să îmi mai prelungească contractul deoarece nu a fost mulțumită de activitatea mea.

Iar în acest an, în ianuarie m-am angajat într-o fabrică de asamblat piese.

Totul a mers bine până azi când am aflat că am fost concediat din cauză că nu fac față.

În aceste momente nimic nu mai contează pentru mine.

Sunt cu moralul la pământ, mâncarea nu mai are gust, îmi vine să plâng intr-una și simt că viața mea nu mai are sens.

Astăzi nu am mai mâncat nimic de la primele ore ale dimineții, pur și simplu nimic nu mai contează pentru mine în aceste momente.

Nu vreau să mai fiu o povară pentru părinții mei, cum pot face să am și eu un loc de muncă stabil la care să rezist?

Peste tot sunt jignit, umilit și dat la o parte.

Vă implor, dați-mi un sfat!

12 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Tu mereu ai probleme, nu pot sa-mi dau seama ce fel de om esti.
In intrebarea anterioara ziceai ce se intampla daca nu te mai prezinti dintr-o data.
Uite asta se intampla, esti concediat.
Du-te in strainatate sau poate iti deschizi propria afacere, poate ai succes!

| sierra1 a răspuns:

Ce știi să faci bine și cu plăcere? Ce pregătire ai? În ce domeniu ești mai "tare"?

Răspune(-ți) la intrebările astea și poate vezi direcția în care te indrepți

| Freya1 a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa fiu un pic cam dura,dar daca esti sanatos,mai esti si barbat,ai mai muncit si in domeni simple si de gasit peste tot si tot nu ai facut fata inseamna ca ai o problema cu lenea.
Eu sa am sanatatea si oportunitatea ta,in lunile alea ma promova nu ma dadea afara.Dar eu cred ca ori tragi chiulu, ori te misti incet, ori nu iti place munca.
Eu am probleme de sanatate si nu pot munci mult in picioare si nu sunt ce-a mai sociabila si adorabila persoana dar unde am mers sa tinut de mine nu m-au pasat.
Adunate si gaseste ceva ce sa iti placa, mergi la munca cu gandul ca de acolo iti castigi painea, ca de acolo o sa iti faci un viitor si o cariera si da-ti silinta sa faci ceva.
Cauti probleme unde nu sunt, sau mai exact unde le faci tu.Inainte sa te plangi ca nu iti place unde muncesti, ce salar ai, ca nu iti gasesti domeniu potrivit gandeste-te ca alti nu au sansa sau puterea sa munceasca.

| Frank51 a răspuns:

Pentru inceput inceteaza sa te smiorcaiesti, esti barbat pana la urma. Incearca sa gasesti la esti cel mai bun, si progreseaza in acel domeniu. Faptul ca nu ai fost pe placul angajatorilor nu inseamna ca nu meriti sa traiesti, sau sa muncesti. Trebuie sa "discuti" cu tine, si sa ajungi sa iti intelegi situatia, si sa actionezi cum crezi ca este mai bine.

| SkyPilot a răspuns:

Sa te gandesti cu sinceritate ce ti-a lipsit la fiecare din locurile de munca pe care le-ai pierdut, si sa iti faci un plan de care sa te si tii prin care sa iti imbunatatesti felul de a fi si calitatile cerute de angajatori astfel incat sa nu mai pierzi alte locuri de munca.
Cred ca iti e clar ca problema a fost cu tine, si nu lua asta drept o jignire. Ai puterea de a te schimba. Vointa o ai?

| Nimeni10 a răspuns:

Pleacă în străinătate și gata.

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Ce să facă în străinătate dacă el nu este în stare nici în România?

Să doarmă sub poduri?

| Nimeni10 a răspuns (pentru LonelyLoner92):

Pe șantier te ia oricât de prost ai fi.

| Quassaar a răspuns (pentru Nimeni10):

Daaa.te aștepta aia acolo cu covrigi in coadă! Frate, afara se muncește de-ți sare basca. In afara faptului că este foarte dificil să-ți găsești un job, este și mai greu să-l păstrezi. Aici mă refer la servici adevărat nu la ciordeală de prin buzunare?

| Nimeni10 a răspuns (pentru Quassaar):

Dar ce ai vrea sa te asteapta sa te primeasca cu bratele deschise? munca tatii, daca nu stai acasa.

| Basthet a răspuns:

Nimic nu mai pot adăuga peste ceea ce a spus foarte bine InquireWithin. Problema e la tine, caută-i rezolvarea tot la tine.