| flori123 a întrebat:

Suntem impreuna de aproape 6 ani, la el acasa nu am fost ca nu prea am avut ocazia si cind am avut-o nu ma invitat.De cite ori ajungem la tema cind ne casatorim zice inca nu stiu daca tu meriti asta, imi zice ca trebuie sal ascult si sa tac in fata lui de nu maninc batae, din casa sa nu es fara sa nul sun, incerc dar el imi cere imposibilul, caci profita de ocazia ca sa tac si una doua zice taci, sau stai in casa nu pleci azi nicaeri.nu ma mai asculta niciodata nu am dreptul sa spun o vorba zice ca tot ce vorbesc sunt niste fleacuri, acum 4 ani a mai aparut o problema in relatia noastra, sora lui nu vorbeste nimic cu mine o tot intreb ce are dar fara nici un raspuns acum de cite ori noi ne certam ea imi scrie ca se bucura de acest lucru, face tot cei sta in cale sa ne desparta cu toate ca el nu-i trage atentia din contra imi zice ca eu sunt cea rea, acum am incercat sa pun capat acestui cosmar cu toate cal iubesc, si va inchipuiti nu vrea sa ma lese in pace imi zice ca sa-mi eau lukrurile ca de nu o sa mi le gasesc in drum satam ambii la aceeas gazda pe care eu am inchiriato de 5 ani.Nustiu cei de facut in relatia asta si cum as putea sa scap si eu de acest cosmar, ma tem sa nu innebunesc intr-o buna zi.

12 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, zi-mi si mie ce viata ai avea sa fi maritata cu el daca si asa se comporta aiurea cu tine?! Pai e clar ca nu te merita si nu are rost sa iti distrugi viata alaturi de o persoana care nu te respecta si ma indoiesc ca te iubeste din moment ce are o astfel de purtare.
Eu zic sa renunti la el definitiv, sa incepi o viata noua fara el, sa pleci undeva sa nu te mai bazaie si cred ca e mai bine asa, de ce sa fi nefericita? Alaturi de persoana iubita trebuie sa te simti iubita, fericita, respectata, implinita, daca alaturi de el nu gasesti toate acestea, eu nu cred ca meriti sa suferi din cauza lui, meriti ceva mai bun.
Sunt atatia barbati pe lumea asta, ai de unde alege, chiar daca e greu sa renunti la o relatie care a durat atata timp si nu e chiar asa usor sa te debarasezi complet de el, incetul cu incetul incearca sa termini relatia si sa iti vezi de viata ta.

| madalicious a răspuns:

Da-i papucii. Nu te merita! Daca te-ar merita ti-ar da libertatea pe care o meriti, inca din nastere, si nu te-ar pune sa-l suni la fiecare miscare, nici sa stai numai in casa! In plus este dreptul tau, dat de mama si de tatal tau sa vorbesti ce vrei, cand vrei, si cat vrei!
Un asemenea om, ca cel cu care esti, u ar trebui tinut la inchisoare, pentru ca nu are dreptul sa dea in tine, ca doar nu esti proprietatea lui. Este chiar culmea!
Paraseste-l cat mai repede, ca astfel barbatul asta nu te va innebuni, ci te va omora in bataie intr-o zi, daca ii mai canti mult in struna si stai cu el, caci se va obisnui ca de fiecare data cand deschizi gura sa-i spui ceva ce lui nu ii place, sa-ti traga o mama de bataie! Si in plus din ce ai spus, pare un obsedat.

| itarkan a răspuns:

Te-ai gandit vre-odata ca sora lui incearca sa va desparta tocmai ca sa te protejeze pe tine? Ea il stie deja cum este; a crescut alaturi de el, banuiesc. El nu te lasa sa iesi din casa...esti legata la ochi? cum sa nu te lase? te tine de maini? te leaga? Se pare ca te uiti la filmele la care nu trebuie. Pune punct acestei relatii, si incearca sa iti refaci viata alaturi de cineva care iti poate fi in acelasi timp si iubit si prieten. Daca esti dominata, ai mereu de pierdut, si foarte probabil sa ajungi la starea la care te gandesti.

| msonegirl a răspuns:

Cauta-ti alta gazda si muta-te repede de acolo. Nu se merita sa-ti legi viata cu un asemenea OM!

Nu te merita si vei suferi mai tarziu. In schimb, el, isi va da seama ce a pierdut!

| roxpau a răspuns:

Cel mai bine este sa iti iei inima in dinti si sa pui capat acestei relatii de coşmar care mai devreme sau mai tarziu se va sfarsi

| gabriela a răspuns:

Este o relatie imposibila! trebuie sa te hotaresti si sa pui capat tu...nu el. Daca tu ai inchiriat locuinta sa-si ea el lucrurile si valea. Nu te lasa calcata pe onoare si umilita de un barbat care nu te respecta. Ai mandria de femeie puternica si vei vedea ca fiecare "de ce?" are un "pentru ca". Lasa in urma ta cosmarul si porneste pe calea normala a vietii. Nu trebuie sa inebunesti, trebuie sa gandesti pozitiv si sa mergi inainte!

| picea a răspuns:

Nu stiu unde sa mergi dar sa mergi! daca nu ai inebunit pana acum esti pe aproape, nu bataile fizice te innebunesc ci cele psihice. tu chiar iti doresti asta? nu, normal dar daca mai stai mult langa el chiar asa vei fi, fii puternica pleaca tu si arata i ca poti sa te descurci in viata si fara el. daca acum nu te lasa sa iesi din casa mai tarziu te v a lasa? iti spun eu ca nu! si ti va parea rau peste vreo 1, 2 ani cand vor aparea si copii atunci va fi mai greu. ti ar place sa traiasca copii tai un stres cum traiesti tu acum? te ai obisnuit cu el dar nu merita! si eu sunt aproape la fel ca si tine si acum la 30 si.imi pare rau ca nu am luat decizia definitiva mai demult, acum vad cat e de frumoasa viata si eu nu am vazut o pana acum... dar nu e tarziu nici acum.hai curaj!

| maryangel a răspuns:

FUGI CU PRIMA OCAZIE.Sa nu iti doresti casnicia cu un asemenea om, daca acum iti face asa ceva ce va fi mai incolo.Meriti ceva mai bun.Ai sa intalnesti o persoana care sa te respecte si care sa nu-ti ingradeasca libertatea.Nimanui nu trebuie sa i se ingradeasca libertatea. Te compatimesc sincer. De dragul tau fugi si rupe relatia cu individul asta care nu te iubeste, asta nu e iubire.Numai bine. Daca ai nevoie de sfauri nu ezita sa ma cauti

| nik0l a răspuns:

Ce mai astepti?! Ia-ti hainele si pleaca, el nu te merita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata mea parerea mea este sa il parasesti pentru ca ai numai de suferit o viata ai traistio din plin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l l naiba. acei barbati care vor sa inchida femeile in casa nu stiu care este adevaratul cuvant al femeii. Ei nu stiu ca avem aceleasi drepturi ca si ei si NU SUNTEM PROPRIETATEA NIMANUI. avem dreptul sa facem ce vrem. Scuze, dar cred ca si tu ai gresit permitandu-i sa faca ce vrea cu tine, data ce tu il suni sa-i spui ca iesi din casa sau orice. poate te-a amenintat cu ceva insa din start trebuia sa te impui fara a-i arata ca ti-e frica. Paraseste-l si nu te mai lasa deoarece i doar o viata si nu merita sa ti-o irosesti cu ceva si cineva care nu merita. Ai grija :*

| flori123 explică:

Am fost batuta la fiecare pas cind ma certam cu el, dupa care imi zicea ca l-am scos din sarite, ca nu-mi mai tace gura, el se ducea la domnite dupa care eu aflam si ma certam cu el si pina la urma eu eram cea care primeam pumni, am doar 22 de ani si am trecut prin foarte multe, cutitul la git l-am avut nu numai o singura data, cu vinatai la ochi am umblat, de fiecare data l-am ertat si peste o perioada ear indrazneste, nu ma tine legata dar imi spune daca esi macar sati cumperi piine si nu ma suni cind aflu te ucid, si din frica am rabdat tot.