| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti pro sau contra avortului?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pro in cazuri in care copilul e rezultatul unui viol (desi e stupid ca daca era cat de cat responsabila treuia sa ia o pastila de a 2-a dar in fine) sau in cazul in care mama nu poate sustie sarcina iar ducerea ei pana la capat inseamna moartea atat a mamei cat si a copilului. Da in cazuri sigure ca mai sunt cazuri cand au zis ca nu-s sanse s-o duca la final si totusi s-a putut. In cazu copilelor astea de raman pe la 14-15 gravide... iar nu stiu ce sa zic, e o nenorocire si pentru ele si pentru copil sa le pui un copil in brate la o astfel de varsta ca nu-s capabile sa fie mame iar copilul sa creasca ca un fel de frate/sora in casa... Sa-l nasti numa sa-l abandonezi iar mi se pare cruzime, eventual daca te asiguri ca ajunge intr-o familie iubitoare care isi doreste copil si nu-l poate avea

| RAY a răspuns:

Depinde de situatie, in principiu nu e treaba mea ce fac alti, doar pe romani le manca in fund de ceea ce fac alti

| Violleta2022 a răspuns:

Decizia ii apartine integral femeii!
Este corpul ei si are tot dreptul, sa hotarasca ce vrea sa faca cu corpul ei si cu fetusul din burta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A mai fost pusă această întrebare aici nu de mult. La rubrica caută întrebări și răspunsuri, dacă scrii cuvântul avort, o să afli și punctul meu de vedere.

| Andreeush a răspuns:

Contra.
Asta e părerea mea și nu mă interesează ce zic alții.
Un avort e o crimă, este ucis un copil fără apărare, care nu are nici o vină pentru greșelile altor persoane.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andreeush):

Nu ucizi un copil, după logica ta nici sex nu ar trebui să faci, că și spermatozoizii sunt vii. Ai idee câți sunt uciși la fiecare ejaculare?

| Hammurabi a răspuns:

Da.
Absolut toți suntem pro sau contra avortului.

| Hammurabi a răspuns:

Scuze, mai sunt și unii cărora li se rupe.

| vampyremisa a răspuns:

Avand in vedere faptul ca 99% din oamenii care comenteaza habar nu au de embriologie, ca avort inseamna si eliminarea unui fetus mort si terminarea unei sarcini extrauterine, nu prea ai cu cine sa discuti.

| pagliaci a răspuns:

Oamenii deschisi la minte sunt pro.