| OctavianDanielMaria a întrebat:

Zeul iudeu e contra avortului?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ps 139- cand nu eram decat un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau si in cartea Ta erau scrise toate zilele care- mi erau randuite, mai dinai te de- a fi fost vreuna sin ele(v 16)
Se vede ca El ne priveste ca persoane de la inceput, carora li se aplica porunca sa nu ucizi.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Povestile absurde, puerile, primitive si fanteziste scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, desi au fost scrise de niste primitivi necinstiti si nestiutori cu mult timp in urma se mai actualizeaza si se mai interpreteaza dupa preferinta unora sau altora, deci nu e exclus sa constatam cu uimire ca zeul primitiv abordeaza si problema avorturilor din secolul XXI.

| Werrich a răspuns:

Da este împotriva avortului, în Geneza zice "Creșteți și vă înmulțiți"

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Nu e deloc, in Vechiul Testament sunt o multime de versete ce explica uciderea de prunci. Pana si la potopul lui Noe au murit femei insarcinate cel mai probabil.