| Comi16 a întrebat:

Te ingrasi de la anticoncepționale?

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Te faci cat o vaca

| Violleta2022 a răspuns:

Da, te poti ingrasa de la anticonceptionale!
Anticonceptionalele sunt droguri hormonale care inhiba ovulatia si produce modificari hormonale in corp.
Unul din efectele secundare ale anticonceptionalelor poate fii si luarea in greutate.
Pentru mai multe informatii legate de anticonceptionale, cauta pe google: "efecte secundare ale anticonceptionalelor".

| corbulalbrosu a răspuns:

Cresterea in greutate poate interveni in cazul folosirii pastilelor AC insa doar in anumite cazuri, deoarece pastilele actuale cele din generatia a 3-a sau a 4-a au continuturi din ce in ce mai mici de hormoni. De asemenea prescrierea acestor AC se face dupa efectuarea unor analize hormonale si intocmirea unui profil hormonal unic si personal si in acest mod medicul poate akege din multitudinea de produse existente pe cel care ti se potriveste cel mai bine. Deci se poate considera ca teoretic pastilele AC moderne nu mai au efectele secundare ale celor aparute in urma cu cateva decenii. Medicul ginecolog iti va putea oferi toate explicatiile necesare si in aceasta privinta. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu. Doar de la mâncare.

| Emilian65 a răspuns:

De la anticonceptionale se produc dereglari functionale ale organismului si deci si ingrasarea.

| Oana92 a răspuns:

Foarte posibil...

| armand69 a răspuns:

Da