| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Toti spuneti : vai ca daca faci sex de la varste fragede nu mai cresti, te imbolnavesti, ai depresii etc Dar oare a pus cineva problema ca nu este absolut deloc moral si etic sa iti incepi viata sexuala de la varsta aceea?!
Oare asta nu e important in viata unui om?!
Toata lumea acum ( mai ales minorii) : sex sex sex, de parca asta e menirea lor: sa si-o traga cat mai devreme si cu cat mai multi!
Intrebarea e: unde o sa ajungem asa?!

Răspuns Câştigător
| anna01 a răspuns:

Moralitatea nu mai exista decat ca un cuvant aruncat in dex si ocolit cu prudenta de tinerele moderne.Fiecare este stapan pe viata lui.Adevarul este ca si societatea cere cu nesat sex- in forme de goliciune si expunerea ostentativa prin filme, personaje mondene. Tinerii sunt bulversati de atatea chestii cu trimitere sexuala si considera sexul ca pe ceva normal de la orice varsta.Este ceva musai ca sa fii normal si acceptat de societatea pervertita.Se tot largeste diferenta"sex" si "iubire", cele doua nu se mai combina ci formeaza domenii diferite.Este un fel de abrutizare impusa si neoprita de nimeni...asta-i situatia, singur cenzor trebuie sa fie ratiunea si morala.

20 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Parintii nu isi mai fac timp pentru copiii lor! majoritatea au un serviciu 12/24, sunt obositi, munca e stresanta! poate sunt si probleme in familie si nu se mai pot ocupa de educarea celor mici! ei invata din ceea ce vad la scoala si din ceea ce aud la altii de varsta lor! intra in anturaje si atunci cand parintii vor sa faca ceva deja e prea tarziu!

| Malvina24 a răspuns:

@cami ce am spus rau? ca mi-am spus punctul de vedere! si mi-l sustin! De unde stii tu ca au am avut parintii langa mine? vorbiti unii ca sa va aflati in treaba si in legatura cu intrebare i-am raspuns lui gabi! ce ti se pare rau in intrebare? domnisoara cami esti expert TPU degeaba!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

O sa ajungem o lume plina de obsedati probabilthinking

cami
| cami a răspuns:

@malvynutza2, tu vorbisi? http://www.TPU.ro/......tima-gaby/

| Dizzydizz a răspuns:

Populatia creste de 10 ori
rolling eyes
si nr avorturilor l fel

| madalicious a răspuns:

Unde? In jos, jos, jos tot mai jos.pana in iadsad

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Să o luăm pe altă cale:
Moral ar fi ca cei din vârful piramidei sociale să aibă grijă de noi, că doar noi i-am ales. Dar ne fură.
Moral ar fi ca preoţii să fie un model spiritual pentru enoriaşi, dar de multe ori li se văd mai mult partea omenească decât cea spirituală.
Moral ar fi să respectăm bătrânii şi să îi admirăm, nu să ne batem joc de ei şi să îi furăm.
Moral ar fi ca elevii să afle cunoştinţe la şcoală, nu metode noi de a juca Counter Strike sau de a se droga.
Moral ar fi ca cei care răspund pe acest site să spună lucruri bune, iar dacă nu le pot spune, atunci măcar să se abţină. (recunosc, uneori nici eu nu am reuşit să mă abţin)
Deci, te întreb: Într-o astfel de lume imorală în care acest termen este aruncat pe jos, scuipat şi tăvălit prin noroi, ce am putea să învăţăm minunatele odrasle ale noastre? (Pardon, ale voastre, că eu am doar 17 ani). Degeaba le zici ăstora că e imoral să faci sex de la 14 ani, că în cel mai bun caz vei primi întrebarea "Dar aia ce mai înseamnă?"...
Răul trebuie tăiat de la rădăcină.

| constantyna a răspuns:

Foarte inteligenta intrebarea! Diavolul, vazand ca nu avea asa mult succes, s-a gandit cum sa piarda pe om si a "inventat" pornografia, nerusinarea, desfraul, imoralitatea, divortul usor de obtinut, etc.In zilele noastre trebuie sa ai o minte extraordinar de bine cladita, si credinta in Dumnezeu, ca sa rezisti si sa ignori comportamentul celorlalti, care alearga disperati dupa sex, nedandu-si seama ca sunt influentati de mass-media(internet-anumite site-uri-, televiziuni "comerciale"-anumite emisiuni, filme-, reviste porno, filme XXX, cutumele altor persoane "acceptate" social, etc). Ati observat ca pana si unele "desene animate" pentru copii au conotatii sexuale. Anormalul a ajuns "normal"-depinde de fiecare daca subscrie la el(la anormal), dar va suporta si consecintele, fie ca vrea, fie ca nu vrea. Un raspuns indirect la intrebarea ta il gasesti la http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| zorialbi a răspuns:

Moral este sa-ti incepi viata sexuala atunci cand te casatoresti, ca familia pe care ti-o intemeiezi sa fie solida, bazata pe sentimente puternice, curate, nu pe patimi. Si mai este un lucru: relatiile
intime au fost lasate de Dumnezeu cu scopul de a naste prunci, nu de a-i omori prin avorturi sau prin anticonceptionale.
O sa va dau ca exemplu din Vechiul Testament ce s-a intamplat cu Onan, cel care n-a vrut sa aiba urmasi cand s-a casatorit:
"7. Dar Ir, întâiul născut al lui Iuda, a fost rău înaintea Domnului şi de aceea l-a omorât Domnul.
8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, şi ridică urmaşi fratelui tău!"
9. Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta." (Facerea 38, 7-10)
Traim o vreme in care i se spune raului bine si binelui rau. Daca vei grai adevarul vei fi considerat nebun, pentru ca nu esti ca si ceilalti. Dar normalul nu este dat de numarul sustinatorilor, ci de poruncile date de Dumnezeu. Cred ca sunteti de acord in privinta asta...nu?

| Aia cu cap mare a răspuns:

De acord cu Gabriela...lumea asta se duce de rapa inct incet! Nu o sa ajungem nicaieri cu atatia oameni inconstienti!

| radu75 a răspuns:

Chestia cu beneficiile sexului este doar pentru cei maturi, nu pentru copii de 12-14 ani care nu sunt inca dezvoltati si capabili de asa ceva! iata si cateva din beneficiile pentru cei care au peste 18 ani si un partener stabil:Sexul reduce stresul, creste imunitatea, arde caloriile, imbunatateste sistemul cardiovascular, imbunatateste viata intima, reduce durerea(Daca acuzati dureri de cap, artrita sau sindrom premenstrual puteti inlocui o pastila cu o partida de sex cu partenerul), reduce riscul de cancer la prostata(barbatii care au cinci sau mai multe ejaculari saptamanal au redus riscul de a face cancer de prostata cu o treime), intareste muschii pelvieni, ajuta la un somn mai bun(Oxitocina eliberata in timpul orgasmului imbunatateste somnul(un somn suficient aduce o multime de beneficii, precum mentinerea unei presiunii optime a sangelui si o greutate normala, sexul provoaca somn, de aceea poti adauga pe lista inca un motiv pentru a intelege de ce partenerul rezista 1 minut dupa care incepe sa sforaie).

| Te besk a răspuns:

Nicaieri.Pe o carare

| Te besk a răspuns:

Toata lumea alege varianta pe ca o vrea

| SlobodLaGura a răspuns:

In iad!

| just4fun_8801 a răspuns:

Moral? etic? nu vad ce legatura are sexul de la o varsta frageda cu moralitatea...

sunt alte lucruri in lumea asta mult mai daunatoare decat un simplu contact sexual.

| Grasutza a răspuns:

Unde o sa ajungem-o sa ajungem la din ce in ce mai multe avorturi, din ce in ce mai multe mame minore, din ce in ce mai putini copii in scoli, din ce in ce mai multi copii agresati sexual iar din ce in ce mai multi obsedati sexual.
O sa ajungem o lume de nebunisad.

| 2pink a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar asta e societatea in care traim, realitatea pe care am creat-o noi. Si nu e vorba ca minorii fac sex, ci ca totul se rezuma la sex. Sexul nu e DOAR de distractie, implica si sentimente, sau cel putin implica candva. Problema deriva si din faptul ca unii parintii nu fac o educatie sexuala cu copilul de 13-14 ani, sa stie si aia in ce se implica si ce inseamna sexul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi isi incep viata sexuala nu din placere sau din sentimente profunde pe care le simt asupra acelei persoane, ci din teribilism.De ajuns prea bine nu o sa ajungem.

| metonst54 a răspuns:

De ce generalizezi? Intr-adevar stilul asta de gandire nu poate avea decat efecte negative.

| astrid_1098 a răspuns:

Rau