| lBroken69 a întrebat:

De ce nu e bine să îţi începi viaţa sexuală la vârste fragede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bianca1001Bia a răspuns:

Deoarece corpul nu este suficinet de dezvoltat. Cele mai frecvente (din pacate) urmari ale dezvirginarii precoce la femei afecteaza atat fizicul cat si psihicul: - Atipii celuare si cresterea riscului de cancere gentiale sau afectiuni mamare;
- Fluctuatii hormonale importante care modifica ciclul menstrual: dereglari menstruale, ciclul vine mai tarziu, menstrauatie prelungita, menstruatie neregulata, menstruatie dureroasa, sindrom premenstrual, menstruatii rare pana la manifestari de amenoree;
- Infertilitate;
- Rupturi vaginale mai ales cand tinerii nu au avut suficiente cunostinte si suficienta rabdare in privinta preludiului, rezultand rupturi vaginale de la aspect de fisuri pana la rupturi grave, care implica si vasele arteriale cu sangerari masive care reprezinta o urgenta medicala;
- Riscul de infectare cu diverse microorganisme, infectii care fac parte din bolile cu transmitere sexuala si care pot fi grave;
- Modificarea ritmului de secretie si autocuratare a vaginului care ar fi trebuit sa fie unul normal daca dezvoltarea organelor genitale ajungea la maturitate inaintea inceperii vietii sexuale, dar cum aceasta a fost inceputa precoce se produc modificari in ceea ce priveste secretiile vaginale atat calitative cat si cantitative. Respectivele femei vor observa mai tarziu sensibilitatea crescuta in fata infectciilor vaginale, mai ales a candidozelor, dar si secretii fie mai abundente, fie mai putine (in acest caz vor avea mai mereu nevoie de lubrefianti); Creste riscul de sarcina si avort;
- In general lipsa de experienta mai ales inrerrelationala face ca inceperea vietii sexuale sa fie dureroasa, iar femeia sa manifeste ulterior o desensibilizare psihica ce duce la atingerea unui numar mai mic de "dat drumu" (nu se poate folosi cuvantul acela la aceasta categorie ) pana la frigiditate;
- Datorita "biciuirii" hormonale se produc patologii ale organelor genitale, precum: chisturi ovariene, afectiuni mamare, afectiuni uterine, etc.

. Dar bineinteles fiecare trage pentru alegerile sale happy

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu esti dezvoltat.Atat fizic cat mai ales psihic.

| FemeiaPisică a răspuns:

Sunt destule motive, câteva sunt: distrugerea copilăriei, pierderea demnităţii, bolile cu transmitere sexuală, corpul nu este destul de dezvoltat şi aşa mai departe.

| T0T a răspuns:

Unii tânjesc după acea copilărie și voi îi dați cu șutul. Generație ca aceasta...Toată jena.

| lBroken69 explică (pentru T0T):

Hei,doar am întrebat. N-am spus că vreau să fac şi eu aşa.
Vroiam să ştiu ce urmări pot exista.

| T0T a răspuns (pentru lBroken69):

Ai întrebat, dar cu un scop.