| anonim_4396 a întrebat:

TPU ca rog mult ajutati-ma cu un sfatsad
Acum aproape doua saptamani am cunoscut un baiat si totul era ca rupt din vise, am fost impreuna, eram foarte fericiti, totul era perfect pana cand ne-am "certat" sa zic asa intr-o seara si ne-am despartit dupa o saptamana de relatie.El mi-a spus ca a plans dupa mine si ca inca tine la mine doar ca atunci cand ne-am cunoscut credea ca va fi ceva ce nu se va termina niciodata, sunt de acord cu el.Insa problema e ca el inca tine la fosta lui prietena(si eu inainte sa intru in aceasta relatie de scurta durata ma chinuiam sa il uit pe un fost prieten de 4 luni si niciun baiat in afara de el nu a reusit).Nu stiu ce mi-a facut, dar chiar daca am avut o relatie foarte scurta parca la el tin mai mult decat la cei cu care am avut relatii chiar lungi.Peste 2-3 zile este ziua lui si as vrea sa ii dau un mesaj frumos si nu prea stiu ce.Eu chiar vreau sa ma impac cu el, simt ca am lasat ceva "neterminat".Cum sa il ajut sa o uite pe fosta, mentionez ca nu vrea sa se mai impace cu ea din anumite motive (cunoscute de mine)? Va rog mult ajutati-ma! Stiu ca pare penibil sa spui ca iubesti pe cineva dupa asa putin timp dar asta e ce simt, nu stiu cum si de ce...

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este asa cum spui tu: penibil. In acest caz vei face asa cum deja ai hotarat, adica il vei suna si ii vei spune tot felul de prostii, poate, poate, se va intoarce la tine.

| valentingb a răspuns:

Nu e penibil deloc, de ce sa fie penibil? Uneori nu conteaza cantitatea,ci calitatea. E foarte usor sa il faci sa o uite,doar ca iti trebuie rabdare si devotament. Stai de vorba cu el,da-i timp sa se apropie de tine, sa te observe,sa se indragosteasca de tine ca om,apoi ca fata, si pe urma sa fiti din nou impreuna. Mesajul trebuie sa fie sincer, poate ca nu trebuie sa ii spui ca il iubesti, dar sa fie din suflet, la multi ani fericiti,cu multe motive de bucurie si liniste. Suna-l,nu neaparat de ziua lui, si vorbiti, vorbiti minute, zeci de minute,apoi ore,asa va apropiati, stai pe langa el,cu el, atat cat poti. Din ce spui, el te iubeste dar nu destul, si nu vrea sa te raneasca mai tarziu, asa ca a ales acum, despartirea. Tine la tine.

| XyYx a răspuns:

Nu pare deloc penibil. Iubirea apare imediat, exact atunci cand nu te astepti. Eu sunt cu prietenul meu de trei luni si pot sa spun ca il iubesc enorm, asa cum nu am mai iubit pe nimeni niciodata.

Pai, daca s-a despartit de fosta din anumite motive, inseamna ca motivele au fost destul de serioase. Daca a stat cu ea o perioada mai mare de timp e normal sa mai tina la ea, deoarece probabil s-a obisnuit cu ea si e putin greu pana se detaseaza total.
Mai bine il suni de ziua lui, ii spui ca ii doresti tot binele din lume si toate dorintele sale sa se indeplineasca. Ii spui ca tu tii foarte mult la el si ca ti-ai dori din suflet sa reluati ceea ce ati inceput. Si fi tu, naturala! Trebuie sa te placa pentru ceea ce esti tu. Poarta-te frumos cu el, alinta-l vorbeste-i pe un ton dulce. Bafta! happy

| Andrada2013 a răspuns:

Nu cred ca dupa o saptamana de relatie poti sa iubesti atat pentru ca pur si simplu nu ati ajuns sa va cunoasteti toate defectele si calitatile.Iar in legatura cu mesajul..eu cred ca ar trebui sa ii iei un cadou si sa va intalniti si sa vorbiti fata in fata despre ce s-a intamplat ca doi oameni maturi...nu pe mess sau la telefon pentru ca aceste chestii nu se rezolva asa pur si simplu te intalnesti cu el ii spui la multi ani il pupi ii dai cadoul si dupa aceea poti sa ii spui uite daca ai putin timp te rog frumos ramai sa vorbim despre ce s-a intamplat intre noi...si ii spui cu calm ce anume a declansat aceasta cearta si de ce si ii spui ce te'a deranjat la comportamentul lui si la randul sau sa iti spuna ce anume nu i-a placut la tine. Daca la sfarsit ajunge'ti la o concluzie atunci fiti din nou impreuna.Fa tu primul pas..penntru ca orgoliul de baiat este intotdeauna existent.Pup:*. Numai binebatting eyelashes