| anonim_4396 a întrebat:

TPU, te rog. Am o problema si vreau sa ma ajutati cu un sfat. sad.
Am un prieten, sunt cu el de 1 an (am aproape 15 ani). Parintii mei stiu de el, l-au cunoscut au fost de acord cu conditia sa invat in continuare la scoala. Eu urmeaza sa-i cunosc pe ai lui. (are 17 ani ).
Problema este ca eu vorbesc cu un baiat care imi e prieten, dar care ma place foarte mult si el si ma iubeste. Prietenul meu nu stie ca vorbesc cu el atatea lucruri si nu stiu ce sa fac. Pe de o parte imi e drag si baiatul asta dar si prietenul meu. Uneori am o piatra pe inima, mi-e frica sa nu afle si sa ma paraseasca iar acestui baiat nu ii pot da cu piciorul pentru ca ii va arata conversatiile sad
Nu stiu ce sa fac TPU. Dati-mi un sfat va rog. Am nevoie de voi!

18 răspunsuri:
| Mao a răspuns:

Dar tu ce ai vorbit cu acest băiat de îţi e frică să îi arate conversaţiile? Adică gluma e glumă, dar cu o anumită limită. Ar trebui să ai grijă ce spui, ce împărtăşeşti şi în ce mod i te adresezi altui băiat. Nu ar trebui să ai ceva de ascuns sau să îţi fie frică. Tu pe care-l iubeşti? Nu poţi fugi după doi iepuri în acelaşi timp, nu vei prinde niciunul, ştii?
Nu sunt eu în măsură să te judec, am făcut şi eu greşeli, dar nu aş fi în stare să vorbesc cu altă persoană în timp ce sunt cu una. Ori iubesc, ori nu?
Încearcă să te lămureşti la care ţii mai mult, dacă la iubitul tău, atunci vorbeşte cu acest al doilea băiat, explică-i că nu intenţionai să îi faci o părere greşită, că iubeşti pe altcineva şi îţi pare rău. după vorbeşte cu prietenul tău, spune-i ce ai făcut, că ai glumit cu acest băiat, dar îl iubeşti pe el, că nu ai putea să îl pierzi şi îţi pare rău că nu te-ai oprit în timp şi s-a ajuns aşa de departe. Spune-i să fie pregătit în caz de îi va arăta conversaţiile, deşi nu cred, dacă îi spui că îl iubeşti pe ăstălalt, şi el i le arată, îi spui după "dar partea în care îţi spuneam că îmi iubesc prietenul, de ce nu i-ai dat-o?" şi gata. Dacă prietenul tău te iubeşte, îţi va rămâne alături, veţi înfrunta asta împreună şi veţi trece peste.
Dar nu uita. unele greşeli din trecut, îţi vor bântui viitorul.

| Dul a răspuns:

Pai daca ii va arata conversatiile nu este intocmai un prieten prea bun nu-i asa? Incearca sa vorbesti calculat cu acest amic si sa ii explici situatia, explica-i ca il iubesti pe baiatul cu care esti si ca nu vrei sa mai vorbesti cu el si roagal sa nu ii arate nici o conversatie. Daca nu intelege explica-i iubitului ca ai vorbit cu el si ca stie cate ceva din viata ta personala si cere-ti scuze ca nu i-ai spus pana acum. Poate pe moment ar fi nervos s-au suparat pe tine dar crede-ma ca daca intr-adevar te iubeste te va ierta! :*

| Amaryllis a răspuns:

Dacă ții cu adevarat la iubitul tău, încearcă să nu faci ceva prostesc...Fii prietenă în continuare cu celalalt dar fii mai reținută, nu vorbi așa deschis cu el ca să nu ai de ce să te mai temi ca îi va arata conversatiile iubitului tău.
Din ce ai scris, am dedus ca iubitul tău cine la tine din moment ce vrea să îi cunoști părintii. Nu multi baieti mai sunt asa, si ar trebui să îl prețuiești. Mult successad

| neutrino a răspuns:

Ai pornit pe drumul bun, dar nu te complica si cu parintii. Vei ajunge mare.

| FartsMaker a răspuns:

Ii spui iubitului tau ca ala a devenit obsedat de tine

| Sheisshe a răspuns:

Eu in locul tau, i-asi explica usor...dar trebuie sa fii foaret convingatoare!

Răspuns utilizator avertizat
| Ghiti2011 a răspuns:

Fa ceti spune stomacul

| Miha3 a răspuns:

Cam complicat. Din experienta proprie iti spun sa numai faci asa ceva pentru ca risti sa se termine urat. Daca prietenul tau te iubeste nu merita sa ii dai sperante celuilalt mai ales daca ar putea sa-i arate conversatiile...ai grija sa nu te santajeze dupa. Incearca sa ii spui prietenului tau ca ai discutat cu acest baiat si sa ii explici ca iti e doar un amic si nimic mai mult, iar cu celalalt incearca sa te distantezi usor usor de el... poate daca nu ii dai atentie va inceta si el sa te mai bage in seama.

| Neamtu_Lavinia_1997 a răspuns:

Cu asta chiar nu te pot ajuta.nu am nicio idee

| alexandra_8042 a răspuns:

Pai ii spui prietenului tau ca te place un baiat si ca ai mai vorbit cu el. Apoi ii spui celuilalt sa inceteze ca ai prieten si ca il iubesti si ii explici situatia! funda?

| Kissu22 a răspuns:

DAca intr-adevar iti e prieten nu iti va arata conversatiile. Dar esti impreuna cu prietenul tau de 1 an sigur va iubiti, nu lasa pe altcineva sa se bage.Cunoscandu-va parinti a devenit deja o relatie serioasa love struck. Dar daca il iubeai aveai incredere in el si ii povesteai de "amicul " tau, dar poate nu e tarziu nici acum. Bafta :*

| Justme92 a răspuns:

Pentru inceput incearca sa mai raresti discutiile cu acel "prieten"..sau cel putin sa nu ii mai povestesti atatea lucruri despre tine ca inainte.si incet incet poate il mai indepartezi daca asta vrei. Iar pe parcurs nu stiu ai putea sa vorbesti chiar tu cu prietenul tau sa ii povestesti decat sa afle de la acel amic.dar nu stiu de ce ti se pare asa grav ca mai vorbesti si cu altcineva.e normal sa ai prieteni si fete si baietiwinking
Si de ce crezi ca acel amic i-ar povesti prietenului tau ca vorbiti, sa se razbune ca nu mai vorbesti cu el?

| Marius_Moisa_1988 a răspuns:

Eu spun sa va adunati toti 3 si sa vorbiti itre voi si sa lamuriti problema daca te-am ajutat fuda

| Dragomir_Constantin_1978 a răspuns:

Las-o balta; sau cazi in alta extrema; in caz ca nu ai facut-o deja; si mai scuteste-ma cu iubirea; la varsta asta... oricum bafta...

| Istudor_Catalina_Andreea_1997 a răspuns:

Daca ai vb cu acel prieten pe mess...conversatiile le poti sterge tu!winking iar daca intr-adevar iti iubeai iubitul, nu ar fi existat intre tine si el acel amic! ..deci, concluzia este ca tu il iubesti si pe prietenul tau, nu numai pe iubit!

| alynspaniolu a răspuns:

Buna, sunt "iubitul" celei care a postat aici.Intamplator am vazut aceasta postare si am aflat ceva ce nu stiam, ca "iubita mea" are un alt id despre care eu nu stiam si vorbeste cu acest amic al ei[eu il cunosc din vedre]..am apucat sa vad si putin din conversatii dar nu pareau deloc a fi niste conversatii ca intre prieteni, ba din potriva...acum nu stiu ce sa fac, eu inca o iubesc[suntem de un an totusi] si i-as mai da o sansa avand in vedere ca ei nu s-au intalnit niciodata, doar au vorbit pe mess, dar mi-e frica sa nu mai patesc asa, chiar daca ea mi-a promis ca nu o sa se mai intample si ca a gresitstraight face