| anonim_4396 a întrebat:

Ultimul contact sexual l-am avut în ianuarie, de atunci am avut menstruatie in februarie si 2 teste negative la 22 si 27 de zile,uneori am impresia ca sunt însărcinată, ce credeti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul NEGATIV al testului de sarcina efectuat dupa trecerea a 27 de zile de la ultimul act sexual neprotejat, este in mod sigur valabil, valid si corect in proportie de 100%.
Poti fi absolut sigura ca NU exista in uterul tau nici macar urma de sarcina, chiar si una cu totul ipotetica.
Pentru informarea ta corecta, citeste comentariul si analizeaza urmatorul tabel :
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual neprotejat se poate efectua testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% in a 17-18-a zi si este corect in proportie de peste 99% in a 19-20-a zi de dupa ovulatie/incident
Rezultatul testului de sarcina efectuat acasa pe baza urinei, chiar si in cazul folosirii al celui mai ultra-super-mega-hiper-extra sensibil test de sarcina, este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la ovulatie/incident.
In a 14-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa ovulatie/incident rezultatul este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este INUTIL sa mai fii ingrijorata.

In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual neprotejat se poate efectua testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% in a 17-18-a zi si este corect in proportie de peste 99% in a 19-20-a zi de dupa ovulatie/incident

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Paranoia.

| Floridori a răspuns:

Exact ceea ce a spus @corbulalbrosu.
Dar de ce ai avea impresia ca esti insarcinata avand menstruatie si 2 teste negative?

| anarosca78 a răspuns (pentru Floridori):

Sunt foarte pesimistă, imi fac idei in cap si mereu vad partile proaste din ceva, din pacate happy

| Floridori a răspuns (pentru anarosca78):

Numai ca in cazul asta exista doar o parte si anume aceea ca nu ai putea fi insarcinata.
As intelege sa ai astfel de ganduri daca este in natura ta, dar numai in cazurile in care chiar exista sanse sa fie si altfel.Dar avand garantia ca nu exista sansa de sarcina...
Daca ai un ciclu menstrual regulat, evita sa ai contact sexual neprotejat in perioada fertila si nu ai motiv de ingrijorare.

| OanaDD a răspuns:

De la ce ai impresia ca esti?
Nu te stresa aiurea ca iti faci rau.

| OanaDD a răspuns:

De ce ai aceasta impresie?
Daca e demonstrat ca nu esti inseamna ca nu esti.
Nu mai gandi negativ.