| BibiMilano a întrebat:

Ultimul act sexual neprotejat pe 2 ianuarie, ultima menstruatie de pe 30 ianuarie pana pe 4 februarie am facut un Test de sarcIna inainte cu 2 zile sa-mi vina in ianuarie, de 1 saptamana mi s-au intarit, marit si ma dor la atingere, uneori am dureri de burta. Credeti ca as putea fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima menstruatie care a inceput in 30 ianuarie s-a desfasurat in conditii similare cu celelalte menstruatii, cele anterioare, ca numar de zile, cantitate de menstra, culoare, textura, miros, flux zilnic de eliminare, etc. se poate afirma ca a reprezentat o menstruatie autentica. In acest caz rezulta ca ovulatia s-a produs in data de 16 ianuarie si in consecinta nici un spermatozoid nu ar fi putut supravietui 2 saptamani din 2 ianuarie pana in 16 ianuarie si din acest motiv ovulul nu a fost fecundat si in consecinta s-a produs si menstruatia respectiva. Deoarece reiese ca ulterior nu ai mai intretinut acte sexuale rezulta ca in ciclul menstrual actual nu pot exista premizele formarii unei sarcini. Depasirea lungimii ciclului menstrual considerat normal si anume cel de 28 de zile, pana in prezent cu 14 zile, se datoreaza faptului ca ciclurile tale menstruale sunt neregulate. Din descrierea prezentata se pare ca ti-au aparut simptomele premenstruale si in consecinta menstruatia va porni, se va manifesta in urmatoarele zile. Se poate afirma ca atat teoretic cat si practic este exclusa, imposibila, existenta unei sarcini chiar si ipotetice. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai asemenea simptome, mergi de urgenta la un medic ginecolog si acesta iti da spune daca esti sau nu gravida.

| BibiMilano explică (pentru Emilian65):

Nu mai este nevoie, daca voiam sa merg la medic numai puneam intrebarea aici nu crezi?

| Medinini a răspuns:

Ținând cont de faptul ca intre doua menstruatii sunt aprox. 28 de zile, îmi dau seama ca in perioada de aprox. O saptamana înaintea actului sexual ar fi trebuit sa ai menstra. (Se stie ca o saptamana inainte si o saptamana după menstruatie sansele de sarcina sunt aproape nule)iar faptul ca ai avut o noua menstruatie arată s.a desprins stratul mucos al uterului unde normal se implanteaza embrionul. Ceea ce vreau sa zic este ca sunt nu prea sunt sanse de sarcina