| PixCuGel a întrebat:

Un sfat! Acum am aflat din greseala adica mama mea vorbea cu o prietena de-a ei si ai povestea ca a facut 7 avorturi pentru ca ramasese insarcinata.Eu de cand eram mica mereu mi-am dorit o surioara sau un fratior.Nici nu stiu cum ar trebui sa reactionez, imi vine sa plang intruna.O sa ma rog mereu pentru sufletelele lor nevinovate.Simt ca ar trebui sa imi urasc mama dar nu pot sa fac acest lucru.
-sunt foarte confuza, am 17 ani jumate si sunt singura la parinti iar uni colegi de ai mei fac glume proaste e tu esti singura la parinti si ai tot ce iti doresti.Ma dor foarte tare cuvintele astea cand stiu ca eu mi-am dorit din tot sufletul o surioara sau un fratior.
-sper sa nu radeti de mine dar am fost si la biserica sa il rog pe doamne doamne sa imi dea o surioara sau un fratior.

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate tu o vei putea intoarce si pe mama ta. Tine minte Iisus a spus ca El uraste pacatul, dar ii iubeste pe pacatosi si ca vrea ca ei sa se intoarca la El. In calitatea de copil al lui Dumnezeu, tu esti datoare ca sa incerci macar acest lucru, sa deschizi ochii celor apropiati si sa-i indrepti catre "Calea ce duce la viata".

| Wehrmacht a răspuns:

Sa fiu al dracu' daca n-am mai vazut intrebarea asta.Sau una a naibii de asemanatoare.

| OnuOnulică a răspuns:

Si eu sunt singur la parinti. happy
Si eu imi dorem la un momendat un fratior dar daca nu a fost sa fie sad pacat...
Oricum nu cred ca ar trebui sa iti urasti mama... daca ea a simtiti ca asa trebuia sa faca in momentu ala. nu o judeca.

| h3r a răspuns:

Nu o judeca tu, ție ți-a dat viață! O să-i vină și ei rândul.
7 avorturi... nici nu cred că se poate discuta pe tema asta. Cu toate astea, ar trebui să vorbești cu ea. Lucrurile se vor schimba între voi, nu e vorba de ură, ci te vei gândi : cum a putut face asta, de ce s-a oprit tocmai la mine? Puteai fi tu al 8-lea copil aruncat... fără urmă de regret.
Îmi pare rău pentru tine, nu meritai să știi asta.

Totuși mă bucur că ai fost la biserică...și o lumânare aprinsă contează...

| PixCuGel explică (pentru h3r):

A avortat dupa ce ma nascut pe mine

| greyhound a răspuns (pentru PixCuGel):

Toate cele 7?

| h3r a răspuns (pentru PixCuGel):

Dumnezeu i-a dat 8 ocazii, după prima s-a oprit. A ucis fără regrete!
Aici deja nu mai e vorba de probleme de sănătate, Doamne ferește, ci de alegerea ei! O mamă cu astfel de probleme este distrusă, nu ar vorbi despre așa ceva...la telefon, cu singurul copil în casă! Și să nu-ți spună că a fost la alegerea tatălui tău, nu există această scuză!

Vorbește cu ea, este mama ta, ai tot dreptul să știi!

| igrek a răspuns (pentru h3r):

Ai dreptate. Hai un avort să scapi în tinerețe, da nu 7, orice femeie cu probleme nu face alt copil, ori e conștientă de problemele ei ori chiar nu poate să mai aibă copii.

| h3r a răspuns (pentru igrek):

Dreptatea îți aparține.

| PixCuGel explică (pentru greyhound):

Da.toate cele 7 au fost facute cand eram eu mica.

| greyhound a răspuns (pentru PixCuGel):

Initial m-am gandit ca le-a facut inainte sa te nasti, pe vremea lui Ceausescu, ceea ce ar fi fost de acceptat.
Dupa ce mi-ai zis acum, se pare ca mama ta a facut o mare prostie (7 chiar) dar acum nu mai poti da timpul inapoi. Cred ca ar trebui sa treci peste asta, o discutie cu ea nu cred c-ar fi buna fiindca nu cred ca se simte confortabil sa vorbeasca despre asta.
Ai putea incerca totusi dar daca nu vrea, nu mai incerca ca sa nu ajungeti la cearta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mama ta si-a dorit cu siguranta un sigur copil. poate atat a fost pregatita ea sa creasca.
Tu cand vei fi pregatita sa faci copii, sa faci mai multi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi ca mama ta se simte bine ca a facut acele avorturi? Nu judeca fara sa gandesti ca esti fata si tu si nu ai de unde sti ce iti rezerva viitorul, pacatul e mare dar Dumnezeu are scari si de coborat si de urcat asa ca treci peste asta si multumeste-i lui Doamne Doamne ca esti sanatoasa si roaga-te pentru iertarea pacatelor mamei tale

| aimspeşăl a răspuns:

Hmm ce sa spun, destul de urat din partea mamei tale dar cine stie nu o putem noi judeca poate ca a avut motivele ei ...Incearca sa vorbesti cu ea ar putea sa iti erxplice de ce a facut asta... Si este un gest destul de frumos ca te.ai dus la biserica :*. Cius

| LilacGoddess a răspuns:

Draga mea, ştiu un caz aproape la fel.
Am o prietenă foarte bună care este tot singură la părinţi.
La fel şi ea a suferit de mică pentru faptul că nu avea fraţi. Mereu te simţi neînţeles, mereu ai vrea să ai şi tu pe cineva cu acelaşi sânge cu tine dar de vârstă apropiată.
Ar trebui să vorbeşti cu mama ta despre lucrul acesta.
Îţi spun acest lucru pentru că s-ar putea ca mama ta să nu fi făcut avorturi dorit.
Acesta este cazul mamei prietenei mele.
Din anumite cazuri de sănătate mama eu nu a mai putut duce la capăt o sarcină.
S-ar putea deci să fi fost o problemă medicală sau ai tăi din cauza altor probleme au decis să nu mai aibă alţi copii.
Având în vedere că ai 17 ani ai putea să deschizi subiectul cu mama ta astfel: mama, eu mi-am dorit de mică un frate sau o soră... tu te-ai mai gândit dealungul timpului să mai vrei un alt copil?
Baftă!