| anonim_4396 a întrebat:

Un strigat disperat de ajutor, TPU, cred ca prietena mea ma inseala crying
Da, asta simt si nu stiu ce sa mai fac, se spun ca fetele fac pe detectivii, dar cand fac eu e si mai si. De la un timp imi pare ciudata, cred ca vorbeste cu altcineva. I-am spus de atatea ori, du-te, iesi afara, nu am nimic impotriva, mergi si cu fostii la cafea daca vrei, nu ma deranjeaza. Dar e un baiat care il suspectez, i-am spus sa stea departe de el, dar de fiecare data cand ii spun face crize, ma ia ca e unul dintre cei mai buni prieteni, ca nu am incredere in ea, ca ea nu poate sa il urasca. Cand mi-a spus asta mi-a rupt parca toata fiinta in doua, am incredere in ea, am toata increderea din lume in ea, dar nu mi se pare normal ca din moment ce e cu mine ea sa il consoleze pe el cand e suparat si chestii de genul, mi-a spus ca i-a plans la telefon recent, pai cum sa nu ma enervez, cum, nu ati reactiona la fel cand ati auzi asta? De fiecare daca cand vorbim pe facebook, in ultimul timp pandesc daca intra ala in timpul conversatiei noastre, ea e activa la conversatie, cand intra ala am observat ca brusc nu imi mai trimite mesaje asa repede si nu mai e asa activa, e distrasa. Cand sunt la munca la fel mai verific, si chiar azi in urma cu cateva minute vorbeam cu ea, era si ala on, a iesit ea ca a spus ca nu se simte bine, in acelasi timp si ala a iesit. Si nu e coincidenta, pentru ca e a 4 a oara cand observ ca ei 2 ies deodata, nu stiu daca vorbesc la telefon sau ceva.
Imi tot repeta ca nu am incredere in ea, ceea ce nu e adevarat, dar normal ca mi-e frica sa o pierd si nu vreau sa se intample asta, dar simt, simt ca ma inseala cu el, simt ca vorbeste cu el. Ultimele zile au fost groaznice, si nu stiu ce sa mai fac, pentru ca ea de vorba nu vrea sa stea cu mine despre asta.
Nu stiu e sa mai fac, imi provoaca atat de multa durere, ma rupe in bucati mici crying
Singura solutie la care m-am gandit, e sa gasesc pe cineva sa ii sparg fb-u aluia sa ma uit prin mesaje, dar nu am pe cine. TPU, o iubesc atat de mult, dar gandul ca ma inseala ma chinuie atat de tare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeile au capacitatea asta iesita din comun care le permite sa fie suparate pe tine, in timp ce te insala, pentru ca nu ai incredere in ele.

Astea fiind spuse, e destul de evident ce se intampla. Si daca nu te insala cu respectivul, e clar ca il prefera pe el in detrimentul tau. Reactioneaza atat de agresiv cand aduci vorba de el tocmai pentru ca se teme foarte tare sa-l piarda, motiv pentru care iese si din discutie sa inceteze contactul cu el.

Tu nu ai ce sa faci, degeaba faci pe detectivul, sentimentele ei nu le poti schimba. Si daca descoperi ca te insala iti va spune ca a facut-o din cauza ta, asta sa-ti fie clar de pe acum. Daca acum crezi ca suferi sa vezi suferinta cand se va apuca sa invoce cele mai stupide motive de pe planeta. In realitate lucrurile stau mult mai simplu, ea il place pe el, el o place pe ea, ea vede in el ceva ce nu vede in tine.

Ce poti sa faci? Simplu, ii dai de ales, el sau tu. Ii spui clar ce simti pentru ea si ca tu nu vrei sa mai continui relatia asta sub umbrela incertitudinii. Chestia e ca exista sansa ca ea sa il aleaga pe el sau sa doreasca sa se reazbune pe viitor si sa-ti ceara si tie sa renunti la anumiti oameni din viata ta, care nu ii convin ei. Nu conteaza ca tu i-ai cerut sa renunte la asta pentru ca banuiai ca te insala cu el, ea te va pune sa renunti la oameni care nu poarta sapca cum i-ar placea ei, tocmai ca sa se razbune pe tine. Si din ce povestesti despre ea pare genul care sa faca asta.

Aluia nu ii poti sparge niciun Facebook, nu esti in filme aici. In primul rand e ilegal sa faci asta si exista urmari destul de neplacute. In al doilea rand ai nevoie de acces la un dispozitiv de pe care se logheaza pe Facebook si una sau mai multe aplicatii pe care va trebui sa le instalezi pe respectivul dispozitiv fara stirea lui. Si oricum, crede-ma, ca nu iti doresti sa afli anumite lucruri. Vei afla ce iti doresti dar vei afla si mai multe lucruri si multe dintre ele te vor da peste cap. Sigur au glumele lor si formularile lor care nu iti vor fi deloc pe plac. Eu zic ca ar fi mult mai simplu sa ii interzici contactul cu respectivul om. Daca va dori sa faca asta, bine. Daca nu inseamna ca banuielile tale se adeveresc si ea isi doreste mai mult sa-l aiba pe el in viata ei decat pe tine...

14 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu nu refuz sa vad un mascul bocind ca o muiere, trist frate, trezeste-te esti tanar, nu ar trebui sa pui suflet in relatii, tu trebui sa strabati cat mai multe cearsafuri fara a te implica sufleteste, sa iesi cu baietii la agatat, sa va imbatati, NU relatii serioase, halele maica sfanta

| MarianWLF a răspuns:

Se poate sa ai dreptate, si semnele par destul de evidente. Chiar daca te simti rau, mai stai cu ea, mai descopera chestii inainte sa tragi o concluzie. Daca e infidela, in locul tau nu as putea ierta asa ceva, dar ai grija, poate sa nu fie, si eu am pierdut o persoana foarte draga mie in urma cu ceva timp, din prostia mea evident, si nu se va mai intoarce niciodata, deci ia aminte, si ai grija ce faci.

| RAY a răspuns:

Ce sa spun e vina ta ca ai crezut nu a ei, ea daca te inseala bravo ei ca poate uite asa inveti sa devi barbat nu o fetita care viseaza la povesti romantice de iubire, mergi mai departe fara ea desigur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Dansul" nu te-a tradat cu nimic, te-ai razbunat pe persoana nevinovata dintre voi trei. Vina o porti tu pentru ca nu ai reusit sa iti citesti iubita si ea pentru ca te-a tradat, si-a batut joc de tine si te-a mintit. El a facut ce ar face orice baiat in locul lui, ce as face si eu si ce ai fi facut si tu. Cu respectivul puteai sa bei si o bere, nu iti datora nimic, nu el trebuia sa-ti evite femeia ci femeia ta trebuia sa-i refuze avansurile. Incearca sa scapi de mentalitatea asta. Ironia este ca tu ai ajuns sa suferi, apoi a ajuns si ala sa sufere dar persoana care a provocat toata suferinta e singura care a iesit nevatamata din asta. Bravo, ai reactionat bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nervii mei sunt peste limita acum, ea nu stiu daca sufera in vreun fel, dar nu ma cobor atat de jos incat sa incerc sa o fac sa sufere, mana la o fata nu pot sa o ridic, nici sa o fac geloasa nu vreau. Tot ce mi-a ramas a fost bunul ei prieten, pentru ca el stia foarte bine ca ea e cu mine, de aceea l-am prins si na. nu conteaza ce a patit. I-am spus sa stea departe de el, i-am spus chiar si sa aleaga, sincer, fata in fata i-am spus "ori eu ori el", sa nu zica ca o tin cu forta, si nici nu o tineam, a zis ca ramane cu mine, nu cu el, ca el e "doar un prieten", mda sigur..eu zic ca m-am descurcat destul de bine si am citit-o. Sa nu mai vad relatii prea curand.

| MidnightR a răspuns:

Fa-ti si tu o prietena "cea mai buna".

| anonim_4396 explică (pentru MidnightR):

Nu vreau sa "contra-atac" sad

| Gunoi a răspuns:

Hey nu fi atât de gelos și posesiv cu ea, nu îți face bine să ști așa de multe lucruri cât despre problema ta e posibil să ai dreptate, dar nu trebuie să îi spargi facebook-ul pentru a afla asta e urât să îi încalci intimitatea.
Și ea are dreptate nu prea mai ai încredere în ea dar nici ea nu încearcă să îți ofere.
Acum, de ce ai nevoie? Păi evident un amic/ă cu care să îți petreci timpul astfel încât să mai uiți de griji. De menționat să te distrezi și să nu te mai gândești atât de mult pe "el" sau pe ea și nu încerca să menționezi această problemă uit-o în momentul când ești cu acele persoane.
Ai grijă happy

| angel_4561 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asa ceva, comunicand cu altcineva nu-i neaparat ca te inseala, vorbeste cu ea

| Lola203 a răspuns:

Intr-adevar, exista posibilitatea ca ea sa te insele, insa la fel e posibil sa nu. Comportamentul tau o va indeparta de tine, mai ales ca pare genul de fata careia nu-i place sa fie controlata. Nu ai dreptul sa ii interzici sa vorbeasca cu cineva. Nu iti convine, las-o. Nu vrei sa o lasi, inceteaza cu obsesia pentru respectivul baiat si cu spionatul listei de chat. Daca o pui sa aleaga, e posibil sa-l aleaga pe el numai pentru a-ti dovedi ca nu accepta ca tu sa o constrangi. Daca tu esti convins ca te inseala, paraseste-o si gata. Iti va fi greu o perioada, dar vei trece peste...

| anonim_4396 explică (pentru Lola203):

Intuitia nu m-a inselat, am aflat. Am spart acel cont de facebook si surpriza? Juca la doua mese, vorbea cu el "lasa ca ma despart de el, ai rabdare te rog", aici venind vorba ca se desparte de mine, am aflat ca s-a cuplat cu mine cand era in perioadele de "proba" cu ala, vad a ales aici, natia lor de femei, tot noi barbatii suntem de vina cu atitudinea noastra cica. De acum stiu ca nu o sa mai iubesc prea curand, nu asa orbeste ca prostul, acum ma mai prezint si la politie ca am pus mana pe "dansul" si, sa nu mai vad femeie in viata mea.

| Lola203 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca ai fost inselat sad dar nu e cazul sa generalizezi. Cand spuneam de atitudine, eu m-am gandit strict la un fost de-al meu care era extrem de posesiv, gelos si paranoic desi eu nu ii dadeam motive si nu l-am inselat. Imi pare rau ca ti s-au adeverit temerile, dar viata merge inainte, vei gasi pe cineva care merita dupa ce te vindeci.

| anonim_4396 explică (pentru Lola203):

Doamne, prea curand nu, tot ce am cerut a fost adevarul, cat de dur ar fi fost, as fi preferat sa imi spuna, era ok, era alegerea ei, si ar fi fost sincera, as fii apreciat asta. M-am videcat de valul de negativism expus in ultimele intrebari, dar apar altele tot mai mari.

| Tiberiu191 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, cam sunt in situatia ta anterioara. Cum ai spart contul de Facebook?laughing.