| MissAnonim0111656 a întrebat:

Bună! Am nevoie sa un sfat sa știu dacă sunt eu paranoia. Prietenul meu, de cateva zile, vorbește toată ziua cu o fata. O stie de acum 4 ani dintr-o tabara studențească. Inainte de craciun i-a dat cerere pe Facebook și a început sa vorbească de dimineata pana seara cu ea. Nu i-a spus ca are prietena pe motiv ca nu a ajuns cu ea încă la acest subiect de discuții. Sunt zile în care de dimineata cand se trezește vad ca vorbește cu ea. Vorbește pana seara, chiar sta cu telefonul la încărcat în timp ce vorbește cu ea. Inainte sa inceapa sa vorbească cu ea mi-a restricționat accesul la telefonul lui. Inainte amândoi ii lasam celuilalt mana libera la telefon. Cand am aflat ca nu mai am acces la telefonul lui mi-a zis ca e un mod prin care vrea sa capat încredere în el. Ceva mi s-a părut ciudat când la masa de craciun statea aproape tot timpul cu ochii în telefon și scia mesaje, zambea la telefon. Cand am aflat am făcut o cădere nervoasa și nu ma simt deloc bine de cand am aflat. El zice ca socializează. E normal sa facă asta toată ziua? E vorba de o fata cu care practic acum se cunoaste, afla ca au chestii comune, zâmbește mereu când schimba mesaje cu ea. I-am zis ca ma deranjeaza și a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez. Dar cu mine vorbește foarte răstit, zice ca nu poate duce cu mine o conversație, ca am un handicap și în secunda 2 cand își pune ochii în telefon începe sa zâmbească. Si m-a atenționat ca daca ii zic fetei ca are prietena se desparte de mine fiindca sunt nebuna. Cand vede ca încep sa ma simt rau ca il vad ca zâmbește la telefon începe sa zâmbească mai larg intenționat, imi zice ca e treaba mea dacă ma stresez cu asta dar sa știu ca nu o sa ajung bine. Daca nu ar fi ceva îngrijorător de ce nu am acces deloc? (înainte ma lasa sa răspund la mesaje în locul lui, sama joc pe telefonul lui) De ce așteaptă sa se deschidă un subiect special despre faptul ca au sau nu pe cineva? Am încercat sa deschid subiecte de discuții cu el, dar se enerveaza dacă zic ceva care i se pare ciudat sau ilogic. Imi fac griji ca poate sunt prea posesiva, dar in acelasi timp ma gândesc ca nu e normal. De ce a foat necesar sa caute tocmai o fata cu care nu a vorbit de 4 ani și acum 4 ani a cunoscut-o doar într-o tabara de cateva zile?

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Drăguța,nu tu ești cea paranoica in ecuația asta ci el.Nu mai zic de faptul că te cam manipulează mai discret așa, astfel ca tu sa nu-ti dai seama.
Nu e nimic inneregula sa vorbești cu oameni,in fond suntem ființe sociale,avem nevoie de comunicare ca sa ne dezvoltam,dar când facem abuz deja exista un semn de întrebare acolo.
Din ce zici tu, el vorbește cu ea în calitate de "mai mult decât prieteni" sau chiar iubiți happyștiu că sună aiurea, dar din moment ce-ți izolează accesul la telefonul lui și zâmbește de nebun la telefon, eu zic că deja ți-o dat toate semnele că el umblă cu cioara vopsita in sensul in care posibil sa o mintă pe respectiva fel și fel de chestii și mai rău, sa te vorbească in cine știe ce moduri.
Un om care rade de nebun la telefon, sta 24/7 pe telefon și are secrete e fix tiparul unui puști care și-o făcut prietena și nu vrea maica-sa știe {≠
Dar chiar și așa, eu unul nu vad bine situația de gen...o sa se ajunga la niste chestii, destul de urate după cum vad in ceea ce scrii.
El acum își face terenul cu fata și dacă nu-i merge știe la cine să se întoarcă, evident la tine.Nu e foarte isteț aici, majoritatea indivizilor fac așa, deci da.
Posibil sa interpretez eu greșit dar de obicei cam așa se întâmplă.
Ce sfat ti-as putea da?
Mare grija la cum reacționează ulterior, daca ești suficient de vigilenta poți stopa la timp "triunghiul amoros" și deci prin urmare să ieși din relația toxica in care, din ce am citit eu, te afli.

Cât despre ultima parte ...de ce crezi oare? Ca sa-ti cadă cineva cu tronc foarte repede nu necesita foarte mult efort, posibil au avut o poveste care nu s-a încheiat și care din nefericire sa se reaprindă între cei doi amorezi.
Plus că dacă lui i s-au aprins atunci călcâiele după ea și acum râde de nebun in telefon...mmmmm,nu știu.
Grija multa îți doresc!
Daca simți că nu mai faci fata in relația in care ești, poți să pleci, in fond ce ai de pierdut? Un manipulator care umbla cu cioara vopsita și care-si urmărește doar propriile interese?
Și nu știu, daca te pot ajuta cu vreun sfat, părere, lasa-mi te rog un mesaj pe insta la mihai. 0121 sa lămurim mai multe despre asta.bine?

| Jus7t a răspuns:

Vorbește toată ziua cu o fată, de dimineață până seară.
Înainte aveai acces la telefonul lui, acum nu mai ai voie.
Cu tine vorbește răstit, apoi se uită la telefon și începe să zâmbească, când vede că te uiți la el zâmbește intenționat și mai mult.
Te amenință că dacă îi spui tipei că ești iubita lui se desparte de tine.

Mama, nici trollingul nu mai e ce a fost.

| BlonduDePeScara a răspuns:

Te manipulează si te face sa te simți vinovată.in mod cert nu e in regula ceea ce face. faptul că ți a interzis sa îi mai umbli prin telefon e un red flag și încă unul foarte mare. dacă iubești o persoană cu adevărat nu ai nimic de ascuns (cel puțin in cazul asta). trebuie să iei atitudine cumva: îl poți ignora o perioadă de timp iar când te va intreba,, ce ai", spune i că nu te simti confortabil să știi că vorbește cu acea tipa SAU ai putea să ii copiezi comportamentul si sa îl îngrijorezi si tu puțin (il tratezi cum te tratează el pe tine) SAU pur si simplu incuie l in cameră și nu l lasa să iasă până nu iti povestește tot. posesivitatea nu e atunci cand esti îngrijorată pentru el... si,, tacerea" pe care i o aplici sau te gândești sa o aplici nu va rezolva nimic, dimpotrivă. faceți lucruri care va făceau fericiți inainte să apară fata aia. oamenii care nu țin la tine vor pleca indiferent de situație. e important să fii fericită, nu sa suferi după vreun fraier care nu a știut să aprecieze valoarea ta. mult succes!

| AlexMakyr a răspuns:

Fiecare isi traieste viata cum vrea si alege cu cine doreste sa isi petreaca timpul din viata sa, nu te opreste nimic sa pui punct, nu esti bataia de joc a nimanui si nimeni n are dreptu sa isi bata joc de tine, oamenii vin si pleaca si e optional cine ramane, poate este dark asta dar asta e adevarul, intalnim aproape zilnic persoane noi si depinde de noi cum interactionam cu ele si fiecare actiune/ mod de vorbi are o consecinta si asta poate duce sa dai de persoane pe care sa te dea pe spate cand incepe sa se deschida si sa fii pe aceeasi unde de gandire cu ea si sa imbunatatesti chestii atat tu cat si ea, pe scurt, pune punct si vezi unde se ajunge, o viata avem si nu se stie niciodata unde poti ajunge luand asa decizii, take care!