| anonim_4396 a întrebat:

Una dintre "enigmele" la care nu am găsit încă un răspuns plauzibil.
De ce unii dintre bărbați se cuplează și mai apoi se însoară cu femei rele, cu caracter prost, așa-zisele "scorpii"?
Un exemplu elocvent e șeful meu și soția lui.
El, un tip educat, inteligent, rafinat, cu profunzime sufletească, s-a însurat cu o femeie cu caracter (dovedit) prost. E bârfitoare, malițioasă, fără profunzime emoțională/sentimentală.
Ea are studii superioare, dar atitudinea și caracterul lasă mult de dorit.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E valabil și reversul, fete cuminți aleg băieți șmecheri.

| stef87 a răspuns:

Atat fetele cat si baietii isi formeaza in primii ani un model in functie de mediul in care traiesc: in functie de parintii de sex opus, de cine a avut grija de ei, cine le-a fost aproape etc. Acuma, daca el asta a avut in jur, asta simte ca model; bine, exista si situatiile cand in functie de ce avem in jur alegem exact opusul, pentru ca impactul emotional e prea mare. Aici nu cred ca e cazul ca el sa-si corecteze modelul asa ca s-a ales cu ce a simtit nevoia (atentie, aceste impulsuri sunt incontiente!).

Problema pe care poti sa o pui e de ce nu reusim CU TOTII sa renuntam la model, sa constientizam ca poate fi o alegere proasta, sa sesizam si defectele, sa punem in balanta si decidem daca se pot repara lucruri, daca persoana doreste sa construiasca ceva, deci defectele sa se atenueze in timp, daca vom avea rabdarea ca sa se sudeze "gapurile", daca merita sacrificiul.

Decizia, ti-am spus in alt raspuns, poate fi dureroasa, greu de luat, dar mai mult te va costa o viata intreaga alaturi de cineva pe care rationalizezi ca nu suporti.

Nu ii mai plange de mila, el a ales, ii place, sa fie sanatos! La fel si ea: daca l-a ales si nu se potrivesc, e durerea lor, sa si-o asume, nu e vina ta! Apropos, fetele ajung scorpii pentru ca asa au fost invatate de mediul in care au trait, nu-i asa?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Astel de barbati nu au coloana vertebrală și poarta numele de SCLAVUL SOTIEI

| cristi202 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu e vorba de coloana vertebrala, cît de sange in vene.
happy

| Hammurabi a răspuns:

Nici o femeie "scorpie" nu e scorpie înainte să fie cerută de nevastă.
Devine pe parcurs. laughing))))
Pe parcurs ce e sigură că nimic nu se mai poate schimba.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Hammurabi):

Așa e frate, femeile sunt în stare sa calce peste cadavre numai ca sa ajungă neveste

| AVAAVA a răspuns (pentru Hammurabi):

Adevărat, dacă apar și copii, puțin probabil sa apară un divorț, mai ales dacă bărbatul este credincios și cu bun simt.
Dar sta în putea bărbatului sa nu fie luat de prost, respectul se câștigă prin atitudine.
Daca nu îți convine ceva la femeie trebuie sa ai curajul sa ii spui, nu sa te complaci.

| Emma30555 a răspuns:

De multe ori opusurile se atrag, și probabil ca la început nu se vad toate defectele iar dacă iubirea e mare nu se vad, dragostea e oarba se mai zice în popor. Dar eu mai am o teorie, de multe ori ne înțelegem bine cu niște oameni diferiți de noi, unii au un partener pe care simt nevoia sa l protejeze sa l învețe sa îl ridice, în felul asta se completează. Poate și femeia asta asa cum este ea, ii da un echilibru, important este și cum se înțeleg ei doi de fapt, s-ar putea ca el sa nu fie conștient de toate lucrurile urate pe care le face ea fiindcă un om bun vede binele și în celălalt. Exemple pot fii multe, fetele cuminți, de casa și liniștite au adesea lângă ele soți violenți, agresivi. Probabil ca un bărbat agresiv nu ar putea niciodată sa păcălească o scorpie pe când o fata naiva ii pica în plasa mai repede. La fel și o scorpie, mereu va încerca să atragă un bărbat bun, liniștit. Mai e și explicația ca dacă te căsătorești când ești foarte tânăr, nu poți sa ți dai seama de omul de lângă tine în amănunt. Dar astea totuși sunt excepții, un om cu un caracter profund, cu suflet mare, cu valori frumoase, inteligent, va suferi lângă un om limitat, și superficial dar depinde și cu ce compensează persoana inferioara sa zicem, poate are și calități pe care nu le vede toată lumea. De exemplu, soția șefului deși e bârfitoare, poate are simțul umorului sau este inteligenta sau este un bun organizator contează ce atuuri are de îl tine lângă ea

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Multii barbati se însoară cu scorpii datorita faptului ca par a se simti in siguranta sau au nevoie de femei mai rele care sa ii impinga mai bine de la spate.

| iulia0514 a răspuns:

Pentru ca de obicei nu prea ști ceea ce ieilaughing el find preot cu siguranță nu a putut conviețui cu ea înainte de căsătorie cel puțin 1/2 ani și atunci nu prea a avut cum sa o cunoască cât de cât, omul poate fi un actor nemaipomenit când își propune cevahee hee

| DjSannan a răspuns:

Există mai multe motive pentru care unii bărbați se cuplează și se însoară cu femei cu caracter nepotrivit. Unul dintre motive ar putea fi că ei sunt atrași de stilul de viață al acelor femei sau de imaginea pe care ea o are. De exemplu, poate fi vorba despre femei cu statut social ridicat sau cu resurse financiare puternice. Aceste femei pot fi, de asemenea, carismatice sau pot fi văzute ca fiind autoritare și sigure pe sine. Un alt motiv ar putea fi că bărbații sunt atrași de caracterul acestor femei în ciuda faptului că pot fi dificile și au un comportament provocator.

În plus, unii bărbați pot fi atrași de femeile rele pentru că le oferă emoția de a fi implicați într-o relație provocatoare. Uneori, acești bărbați își pot imagina că pot schimba comportamentul acestor femei sau că vor fi capabili să se adapteze la comportamentul lor. De asemenea, unii bărbați pot fi atrași de această provocare și de sentimentul de a fi mai buni decât ei.

Totuși, indiferent de motivul pentru care unii bărbați se cuplează și se însoară cu femei rele, acest lucru nu este în niciun caz recomandabil. Aceste relații pot fi dificile și pot provoca daune emoționale, deoarece aceste femei nu vor fi în mod necesar acceptate sau înțelese de cei din jur

| 1231242 a răspuns:

Poti fi amanta preotului, nu te opreste nimeni.

| Hypefox a răspuns:

F*te bine? Daca se inteleg acolo foarte bine, caracterul se mai poate schimba cumva. Sau poate el nu are treaba cu ea căci in relatie totul e foarte bine, se inteleg, daca ea aparte bârfește si ce mai face, aia e. Da tot femeile astea sunt manipulatoare. Poate il manipuleaza psihic fara sa stie. Trebuie sa te uiți la ei cand sunt unul langa altul sa vezi cine e "seful" in relatie si de asta iti poti da seama de la o posta daca te uiți bine...

| Allhambra a răspuns:

Combină ce ți-a scris Hammurabi cu ce ți-a scris iulia0514 și vei avea răspunsul perfect. laughing

| Iepuroi a răspuns (pentru Allhambra):

Si ce a zis si primul mesaj laughing

| Iepuroi a răspuns:

Acelasi motiv pentru care unele femei stau cu drogalai sau cu barbati abuzivi: exista un paradox numit " sunk cost " ->am stat deja cu x, y, z de 200 de ani hai ca mai stau poate o schimb/il schimb etc. Asa e si la pariuri : " deja am pierdut 5000 de lei hai sa mai bag 1000 poate castig si imi fac pierderea laughing) "