| anonim_4396 a întrebat:

Am să descriu experiența la ultimul loc de muncă de unde mi-am dat azi demisia.
Îi cer scuze adminei pentru postarea aceasta, sper să nu deranjeze în vreun fel. Simt nevoia să "dau" tot afară. Am văzut că ajută.

Ex-șeful meu glumea de câte ori avea ocazia pe seama fizicului meu.
Știu de glumă dar nu doar o dată am simțit că o face în batjocură.
Se dă bărbat serios, familist, cu principii, preot evlavios, dar pe partea cealaltă trimite cereri de prietenie unor fete minore. Faza e că unele dintre ele nici nu-l bagă în seamă. laughing
E însurat, are 2 copii, dar îi curg ochii după adolescente.
După alea îi curg ochii iar de mine făcea mișto. Mi-a pus chiar și poreclă.
N-am plecat mai devreme de la el, deoarece am așteptat să iau ultimul salariu.
Am ajuns la concluzia că userul Mosotti are dreptate când afirmă că fizicul e proba eliminatorie, că "ambalajul" atrage și de acolo pornește simpatia.
Eu mă contram în argumente cu el, dar în final s-a dovedit că el are dreptate.
Vreți exemplu? Eu. Dacă aș fi avut fizic ok, n-aș fi fost ținta glumelor făcute de ex-șeful meu.
Dacă aș fi avut studii superioare și aș fi provenit dintr-o familie bună, nu mi s-ar mai întâmpla chestii de genul.
Am la mine în cartier o tipă care e fiică de medic. E respectată și lăudată.
Că să vedeți ce putere are un nume bun în societatea actuală.
Am înțeles că fiecare trebuie să stea cu persoane de nivelul lor, să nu "aspire" la persoane care nu-s de aceași clasă socială ca și ele.
Vă zisesem că îmi plăcea că bărbat fostul șef. Chiar dacă nu era însurat, nu s-ar fi "uitat" niciodată la mine.
E un tip rafinat, dintr-o familie bună, are bani, reputație.
Eu provin dintr-o familie modestă, nu am o anume reputație.
Mi-a lăsat un gust amar experiența cu el. Nu are nici un strop stofă de preot.
Nu se simte harul acela pe care trebuie să-l emane un (presupus) om al Domnului.
Un sfat: nu vă încredeți în toți preoții, ci doar în Dumnezeu. Numai El e fără de păcat.
Nu doresc nimănui specimene de șefi ca fostul meu. Orice făceam nu era de ajuns pentru el. Niciodată nu m-am ridicat la standardele lui. Nici ca angajată și cu atât mai puțin ca femeie.
Am rupt și aruncat la gunoi busuiocul pe care mi l-ai dat după ce mi-a sfințit casa și am aruncat și spart sticluța cu mir pe care mi-o dătuse.
Nu vreau să mai am nimic de la el.
L-am blocat, i-am șters Nr.
Știu că n-o să-i pese. Îi pasă în schimb de fete de 14-15 ani, pozate în ipostaze cât mai provocatoare. Ahh! Și cu picioare lungi. Alea-s preferatele lui.
Încă una: își bârfea într-un mod batjocoritor una dintre angajate, făcând-o în toate felurile iar când e face tot face cu ea e lapte și miere.
E destul de abil și viclean, ascuns. Mereu am simțit că ascunde ceva.
Mai degrabă afirm că e Satana în sutană decât omul Domnului.

25 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este clar că ați avut o experiență neplăcută la locul de muncă și că fostul dvs. șef v-a tratat într-un mod nepotrivit. Este important să vă puneți în siguranță și să vă protejați de orice comportament abuziv sau discriminatoriu. Ar fi recomandat să vorbiți cu un consilier sau să căutați ajutor dacă vă simțiți încă afectat de această experiență. Sfătuiesc să nu generalizați și să evitați să faceți afirmații negative despre o categorie de oameni (preoții) ca urmare a experienței cu fostul dvs. șef.
Este important să înțelegeți că comportamentul fostului dvs. șef nu este normal sau acceptabil, și că nu trebuie să tolerați acest tip de tratament. Este important să vă protejați și să vă puneți în siguranță, fie prin demisia dvs., fie prin raportarea comportamentului la angajator sau la autorități. Nu este sănătos să rămâneți într-o situație de lucru care vă face să vă simțiți disconfortabil sau nerespectat.
Este important să nu generalizați și să evitați să faceți afirmații negative despre o categorie de oameni (preoții) ca urmare a experienței cu fostul dvs. șef. fiecare individ e unic și nu ar trebui să fie judecați după comportamentul unuia sau altuia.
Este important să vă amintiți că merită să fiți tratat cu respect și că aveți dreptul la un loc de muncă sănătos și sigur.

| Freya1 a răspuns:

Nu toți trebuie sa fim "perfecti", pentru ca perfecțiunea nu exista și frumusețea e relativa.Cum nu toți trebuie sa fim din familii de stabi.Eu cred ca tu ai vrea sa fi respectata pentru ce faci tu,pentru cat ești tu de buna intr-un domeniu și etc, nu sa te respecte cineva pentru ca tatăl tău îl operează și ii e frica sa nu ii tremure mana dacă vorbește urat cu tine.

Legat de indragostelile de profesori, șefi, etc se mai intampla si la case mai mari. Pote pur și simplu sa îți placa felul de a fi a cuiva, comportamentul și atunci sa simți nevoia sa ieși în evidenta și sa te remarce. Orcine ar vrea sa fie remarcat de o persoana pe care o apreciază și admira.
În cazul tău cel mai probabil te simțeai complexata de către el și pur și simplu simțeai nevoia sa arati ca și tu ești ok, și tu areti bine.Nu ai procedat foarte inspirat, dar nu mereu ne lăsăm ghidați de o judecata bună.

Iar în legătură cu preoții, ai dreptate.Multi sun lupi în blăni de oaie,si nu toți au har,nu toți își vad de meseria lor cum ar trebui.
Ca și preot ar trebui sa îți ții slujbele, sa te rogi, sa îți asculți enoriașii ca și un psiholog și sa respecți și un gandac.Dar unii au apucături foarte urate.
Și eu am avut ocazia sa muncesc la un preot, o perioada scurta de timp, căsătorit și cu copii ce de prima oara când m-am prezentat sa și infoiat ca un păun și mi-a făcut zile negre pe tot parcursul munci mele acolo.A devenit libidinos, insistent și abia am reușit sa scap de el plecand de acolo și dand-ui block.

| johnnny123 a răspuns:

Până acum trei zile erai obsedată de omul ăla. Voiai inclusiv să-i faci complimente deplasate de față cu nevasta. Voiai să ai o relație cu el, deși știai că este însurat și are doi copii.

Ce s-a întâmplat, nu ți-a răspuns la pupicii de pe Instagram și te-ai supărat pe el?

Eu nu spun că omul ăla este un sfânt. Dacă ceea ce povestești despre el e adevărat, atunci este un nemernic.

Dar nici obsesia ta nu a ajutat în vreun fel situația.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu știu de ce aproape de fiecare dată trebuie să răspunzi într-un mod sarcastic.

Te corectez. Aș fi vrut o relație cu el dacă NU era însurat. În nici un caz nu m-aș fi cupla cu un bărbat însurat oricât de șarmant și atrăgător ar fi el.

Nu i-am trimis pupici. Întrebarea aceea a fost strict ipotetică.
Nu ar fi fost etic și moral să-i trimit astfel de chestii.

Învață să faci diferența dintre obsesie și atracție.winking

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu știu de ce aproape de fiecare dată trebuie să răspunzi într-un mod sarcastic."

Ai promis că nu vei mai scrie nimic despre acest om. Apoi ai continuat să faci asta zilnic. Ți-am atras atenția asupra acestei lipse de consecvență. Eu nu fac decât să-ți pun o oglindă în față. Dacă tu vezi în asta "sarcasm" înseamnă că nu-ți prea place ce vezi în oglindă.

"Te corectez. Aș fi vrut o relație cu el dacă NU era însurat. În nici un caz nu m-aș fi cupla cu un bărbat însurat oricât de șarmant și atrăgător ar fi el. "

Mă "corectezi" degeaba. Ai pus nenumărate întrebări despre cum vrei să ieșiți la cafea, cum vrei să-i faci complimente de față cu soția și alte acțiuni care indică în mod clar că ai fi vrut o relație cu el.

"Nu i-am trimis pupici. Întrebarea aceea a fost strict ipotetică.
Nu ar fi fost etic și moral să-i trimit astfel de chestii."

Da da... Ipotetică la fel ca toate celelalte situații "ipotetice" pe care le-ai prezentat aici în detaliu. Și chiar dacă nu ai făcut-o, faptul că ai pus întrebarea asta sugerează că ți-a trecut prin cap să o faci

"Învață să faci diferența dintre obsesie și atracție"

De ce nu-mi explici tu diferența dintre obsesie și atracție după ce ai pus zeci de întrebări-roman legate de atracția ta față de un bărbat însurat și cu doi copii care-ți este șef.

| Emma30555 a răspuns:

Nu generaliza nu toți bărbații sunt la fel. Nu toți se uita la copile ci doar libidinoșii. Bărbații adevărați se uita la femei apropiate de vârstă lor fiindcă vor sa fie stimulați și intelectual nu doar fizic Cat despre statut social și studii, singura relevanta este ca de regula oamenii ce provin din familii bune, și merg la facultate sunt mai rafinați și mai educați datorita mediului, anturajului dar și o persoana fără posibilități și fără studii poate fi educata și apreciata dacă are o atitudine de genul celei de mai sus dacă are acces la educație. O persoana se poate autoeduca. Când spun educație nu ma refer numai la cunoștințe ci și la abilități sociale, felul în care te exprimi, postura, toate detaliile ce pun o persoana în valoare. Părerea mea este ca o fata tânără se poate oricând adapta dacă întâlnește un băiat potrivit, el poate fi "superior" dar ea poate ușor sa se adapteze la standardele lui. Pe de alta parte nu este indicat sa visezi la un print pe un cal alb fiindcă în primul rand nu exista și în al doilea rand trebuie sa te aștepți la cineva potrivit ție care sa te aprecieze asa cum ești sa te facă fericita, asta e ce contează în definitiv.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ofg

| Holiday a răspuns (pentru Emma30555):

"Bărbații adevărați se uita la femei apropiate de vârstă lor fiindcă vor sa fie stimulați și intelectual..."

Ti se pare ca tipa asta "stimuleaza intelectual" pe cineva mai mult decat o pustoaica de 15 ani?!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar vorbești în necunoștință de cauză.
Hai să-ți explic. Acest individ care mi-a fost șef e destul de abil și viclean.
Posedă acel șarm prin care manipulează.
Așa s-a întâmplat și cu mine.
Anumite persoane m-au avertizat să fiu atentă la el că nu e ceea ce pare, dar din cauza atracției mele pentru el, n-am vrut să le iau în seamă.

Nu, nu vreau atenție, ci am specificat că vreau să mă descarc. E un fel de terapie și văd că ajută.

| raMLesS a răspuns:

"Am rupt și aruncat la gunoi busuiocul pe care mi l-ai dat după ce mi-a sfințit casa și am aruncat și spart sticluța cu mir pe care mi-o dătuse." rolling on the floor))) N-am mai ras asa de mult timp laughing)
In fine... logic ca fizicul e proba eliminatorie, pe ce lume traiesti? laughing
Sufletul si farmecul caracterului are si el o importanta, dar prin aspectul sau fizic iti dai seama instant daca iti place de el/ea sau nu, si ca sa-ti dai seama de asta dureaza cam o secunda laughing
Ce e gresit la fizicul tau? Esti slaba/grasa? Daca esti la o extrema, incearca sa te apropii pe undeva la mijloc, invata sa te machiezi, sa-ti faci parul, etc...

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Nu se poate spune că sunt chiar grasă, să zic puțin supraponderală.
De machiat nu mă machiez, îmi place stilul natural.
Nu folosesc nici chestii pentru păr, deoarece culoarea mea naturală e una ok.

| carevaescu a răspuns:

In general, e tricky sa fii amanta cuiva. Sa iubesti pe cineva care nu-ti acorda atentia pe care ți-o doresti. Gelozia este o traire urata.
Imi pare rau ca ai trecut prin experienta aceasta. Sper ca următoarea relație sa tie mai sănătoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jol

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar ce face el ți se pare ok?
Ți se pare ok ca un preot să trimită cereri de prietenie unor fete tinere, și însurat fiind?
Ți se pare matur ca la vârsta lui (are vreo 40) să facă mișto de fizicul unei persoane?

Nu am trecut de 25. Recent am împlinit 23.

Nu vreau să-l defăimez. Dacă voiam să o fac, îi dăteam numele și poza. Mă descarc pentru tot ce am trăit și s-a întâmplat.
N-ai fost acolo, nu știi ce am experimentat și câte a trebuit să îi suport.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Este vina ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oj

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vorbești în necunoștință de cauză.
Eu mănânc pe fond emoțional.
Nu merg la psiholog, deoarece nu vreau să-i dau și aceluia bani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate ar trebui să ai incredere in psiholog și să mergi să te tratezi. Dacă banii sunt o problemă facem o chetă pe platformă că sănătatea e mai de preț decât banii.Eu pun o mie de lei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că e cazul să fi ironic. Problema mea e reală. De mic copil am mâncat pe fond emoțional.
Am reușit să țin diete și să slăbesc, dar mereu am recidivat.
Nu banii sunt problema.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă banii nu sunt o problemă atunci de ce nu faci operație? Chiar ieri am stat la masă cu o femeie care nu putea nicicum să slăbească de la 100 de kg la 1.57m.Și-a tăiat stomacul iar in doi ani a ajuns la 54 de kg, e chiar slabă.Am uitat să intreb cât a costat dar din câte știu e zece mii de euro sau chiar mai mult.Am vorbit foarte serios cu trimisul banilor, așa cum ești ai devenit simpatică și te apreciez.

| Fantaspirit a răspuns:

Daca știai că îi plac adolescentele daca erai o fata deșteaptă nu îți puneai niciodată în veci vecilor amin mintea cu el,știai ce fel de hram poarta ca om,nu mai aveai nevoie de alte nelămuriri,oameni de genul asta cu căsnicia cu copii care au o vârstă înaintată automat îl discrediteaza total ca om rațional,adică propriile lui acțiuni,nu ai cum sa îți atragi atenție spre o astfel de persoana fara moraluri și judecata,daca o faci îți meriti soarta happy
Preoții in foarte multe cazuri sunt perverși și vicleni,nu îți poți pune incrderea in niște oameni care l-au torturat pe Iisus,eu din cati am întâlnit doar unul mi se păruse ok,in rest era clar că,cu toții erau numai după bani și neinteresati,sictiriți!
Tu daca ești o fata cuminte,care te respecți în viața ta sa nu mai faci astfel de greșeli sa îți pui falsa credință în astfel de oameni care au un comportament morbid fata de el însuși și față de propria familie,din start trebuie să îl ocolești,doar nu ești proasta sau nebuna sa nu realizezi că,cu acel om ceva nu e deloc în regulă, așa sa faci in toate relațiile și în general când vezi că un om e dubios sa nu te iei după aparențe,și după faptul că pare un om extraordinar după cuvintele rostite și farmecul pe care îl emana,adică faptele mereu confirma in viața nu vorbele și debitul verbal fermecător de om ce pozează într-un om bun. Este vina ta îmi pare rău că ți-o spun,ai grija de cine te îndrăgostești data viitoare și în cine îți pui nădejdea,până nu ii știi dosarul nu te avanti in nici un fel de relație de nici o natură,in cazul de față ai știut ce om e și tot ți-ai pus speranțe deșarte happy
Un om bun, mai ales preot niciodată nu judeca un om după aspectul fizic, sau să facă mișto de cineva cu colegii să îl pună într-o lumină nefavorabila, acela este un scammer de cea mai joasa speță, care vrea sa pară cool in fata colegilor făcând mișto de un om lipsit de apărare și vulnerabil.
Nu contează că provii dintr-o familie săracă, contează bunul simț și cei 7 ani,pe care eu observ că îi ai totuși,nu e ok sa razi de situația financiară a nimănui,fiecare cu norocul,mintea și ambiția lui în viața,dar nu trebuie sa ridiculizezi un om după aspectul fizic sau cel financiar.
Din greșeli înveți, data viitoare fii mai vigilenta cu astfel de oameni că nu o sa ajungi niciodată la un consens cu ei daca ei au un caracter josnic și tu ești o persoană la locul ei, persoanele acestea niciodată nu se schimbă.
Sa știi că se poate face mișto și de un om frumos dar care e mai introvertit, rușinos, tăcut, retras; adineauri am văzut cum 3 persoane îi dădea lu bullying unei fete care era foarte drăguță dar tăcută,timida,chiar mi-a părut foarte rău de fata aia,am simțit o mare nedreptate,chiar am vrut sa intervin dar mi-am văzut de treabă,oricum nu puteam schimba nimic, un om care face mișto de alții care sunt mai diferiti, liniștiți niciodată nu se poate schimba, așa este năravul lui, așa a fost și în cazul tau.
Daca fetele acelea care sunt niste copile nu îl bagă în seamă, tu fiind relativ matura nici atât pe departe nu ar fi trebuit sa o faci!

| anonim_4396 explică (pentru Fantaspirit):

Are și mereu a avut atitudine de șmecher.
Numai a preot nu arată.
În timpul liber poartă tricouri cu cranii și bea alcool.
Îl știu de mai mulți ani. La prima impresie nu mi-a dat un vibe plăcut.
Mereu am simțit că ascunde ceva.

M-am îndrăgostit de el, deoarece arată bine, are șarm masculin, o voce plăcută și e seducător (atunci când își propune).
E destul de viclean și abil. Bun manipulator.

Nu vreau să-l mai văd. O să-l evit pe cât pot.

| Fantaspirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Va plac șmecherii de aia va executa,pe băieții cuminți ii marginalizați,nu zic de tine dar unele va meritați soarta alegând mereu hackeri de sentimente in detrimentul unor băieți liniștiți. Faptul cum este el nu îți justifica nici o faptă,știai cum este ce face,ce comportament are și ai ales sa te îndrăgostești de un ipocrit cu apucături de pedofil. Sunt ogramada de băieți,bărbați nu știu de ce va îndrăgostiți mereu de șmecheri, cocalari, golani și bombardieri, e in natura voastră să alegeți mereu ambalajul nu și conținutul. Nu știu cât de seducător poate fi când face mișto de tine, îți pune porecle și te abuzează la locul de munca.

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei adevar in stare bruta sau minciuni frumoase? E cazul sa te decizi de acum (cat inca mai are importanta) incotro vrei sa iti duci viata,POATE pare exagerat ce iti spun acum dar mai sincer de atat nu am de unde,te provoc sa o discutie in privat,sa iti prezint niste tenebre ascunse despre mentalitatea pe care ai ales-o,inca nici nu stii la ce riscuri te supui,si esti inca la o varsta frageda, inca delicioasa pentru multi asa-zisi "barbati", care se pricep de minune sa momeasca fete ca tine, am multe chestii importante si interesante de povestit din ambele tabere. Nu ai nimic de pierdut, timpul oricum trece cu sau fara stirea/voia cuiva, cum fac sa discut cu tine in particular?

| Iluzionistul69 a răspuns:

Mai bine ca ai plecat de la el, daca te dadeai la el savarseai un mare pacat, sunt destui oameni in lumea asta lasa-l pe pacatosul ala nu merita sa suferi aiurea...