| AlexandruAlex335 a întrebat:

Unei prietene i-a intarziat cm 4 zile, ea il avea neregulat. In acea luna a avut un singur contact sexual protejat 100%. Aveti idee care ar putea fi cauzele? Precizez ca a avut corona virus si a fost si foarte stresata si nervoasa in luna respectiva.
Apreciez orice raspuns care nu este la misto sau sfat ori parere.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 10 ore | AlexandruAlex335 a întrebat:
,, Unei prietene i-a intarziat cm 4 zile, ea il avea neregulat.''
Raspunsul l-ai dat chiar tu : CICLUL MENSTRUAL ESTE NEREGULAT si din acest motiv in astfel de situatii pornirea menstruatiei se poate produce practic dupa perioade de timp foarte diferite si in consecinta ciclul poate sa aiba o data 28 de zile, pe urma 37 de zile, sa revina iar la 28 de zile sau sa fie si mai scurta de doar 22 de zile.
Cauzele care stau la baza dereglari lungimii ciclului menstrual sunt multiple fiind de regula de natura hormonala si medicala.
Intarzierea, sau mai corect spus : neinceperea menstruatiei, in acest caz este provocata in mod cert de o dereglare hormonala, deci in niciun caz de o sarcina la care te-ai gandit tu. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand cilcul de tip neregulat NU se poate vorbi de vreo intarziere, pentru ca nu se poate aproxima nimic!
Sa faca sex doar protejat cu prezervativ, ca sa evite a ramane gravida!
Corona virus, stersul si nervii nu intarzie ciclul menstrual! Ciclul vine HORMONAL asa cum il are fiecare fata/femeie (regulat sau neregulat).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum am spus si la cealata intrebare, daca este neregulat, despre ce intarziere vorbim?
Si nu are legatura cu corona, sau ma rog... indirect, ca de acolo a stat ea stresata.

Ar trebui sa ii vina.

| Alinus69 a răspuns:

Iti raspund si cer doar daca recunosti ca tu ai avut corona virus