| Andrada0025 a întrebat:

URGENT!
Am ciclul neregulat. Mi-a facut un eco doamna doctor si mi-a prescris Duphaston. Pt ce este acesta? Daca cumva sunt insarcinata dar e la inceput sarcina, deci nu se vede la eco, daca iau Duphaston imi vine menstruatia obligat fortat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ai perioade in care se manifesta amenoreea (lipsa menstruatiei) pe perioade de timp mai indelungate aceasta fiind de fapt cauza ciclului neregulat. Deoarece glandele tale endocrine nu functioneaza corect, deci nu se elibereaza hormonul feminin denumit estrogen, care sa faciliteze formarea endometrului. In lipsa endometrului nu se produce menstruatia. In consecinta produsul Duphaston inlocuieste hormonul lipsa si va facilita revenirea la un ciclu mestrual normal. Nu este vorba de nicio sarcina si in plus o sarcina poate fi vazuta la ecograf doar cu incepere de prin saptamana a 10-a desarcina. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Duphastonul este pentru deficitul de progesteron. Din cate stiu eu, duphaston se poate da si in timpul sarcinii. De ce nu ti-ai intrebat medicul aceste lucruri?

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Chiar daca este o sarcina (o sarcina poate fi vazuta la ecograf cam din saptamana a 3-a), nu este nici o problema, Duphaston se utilizeaza si pentru primul trimestru de sarcina.