| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! FUNDA! am 19 ani si in luna mai mi-am inceput viata sexuala cu iubitul meu care este cu un an mai mare. am facut-o de doua ori, i data luni, o data miercuri (in aceeasi saptamana) mie ciclul trebuie sa-mi vina in jur de 25. atunci cand am facut-o era 13 si 15 mai. ciclul mi-a venit pe 26 parca, in iunie pe 24/25.am facut-o cu prezervativ si prima si a doua oara. de atunci nu am mai avut niciun contact sexual, am facut doar petting. sa fiu insarcinata din moment ce am folosit si prezervativ si am m-ai facut-o de inca doua ori nu cred ca erste ppsibil, nu? dar ce sa fie? este aproape 1 august si nu mi-a venit! ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| MadaSweet18 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina ca sa fii sigura, noi nu prea stim doar ne spunem o parere.Ca sa stii de acum inainte perioada cea mai fertila este cu 14-16 zile inainte de ciclu asa ca daca stii cand ar trebui sa-ti vina scazi 14 zile de la data respectiva si afli (asta daca ai ciclu regulat).

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi făcut sex PROTEJAT cu prezervativ - şi, bănuiesc că l-aţi verificat ( după actul sexual ) să nu fie rupt - NU ai cum să fi rămas însărcinată!

În privinţa întârzierii menstruaţiei, aici este o altă "discuţie" :

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Totuşi, având în vedere că ai 19 anişori, NU sunt normale astfel de întârzieri!

Oricum, întârzierea este MICĂ ( deocamdată ).

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Dacă întârzierea va DEPĂŞI 7-10 zile, sau dacă au mai fost astfel de dereglări/întârzieri în trecut, atunci este NECESAR un control ginecologic!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Posibil dereglări, răceală...

| GrayGaby a răspuns:

Felicitari o sa fi mamica

| OCheamaRaluuu a răspuns:

Eventual, fatzi un test de sarcina. Cat mai repede. Poate fi si de ce a fost prima data. thinking Dar mai bine du-te la un medic cinecolog!