| buzeduulci a întrebat:

URGENT! Menstruatia mi-a inceput pe 14, s-a terminat pe 18, a curs normal, aseara am avut 3 contacte sexuale protejate, dar a 3a oara prezervativul a ramas in mine. Iubitul meu nu si-a dat drumul, de fiecare data cand am facut a scos inainte sa isi dea drumul. Are rost sa iau pilula de a doua zi? Menstruatia imi vine regulat de vreo 4 luni in perioada 29, tine 5 zile aproximativ, data trecuta mi=a intarziat 2 saptamani, mi-a venit pe 14, si luna asta tot pe 14. Prima menstruatie am avut-o la 12 ani. Eu am aproape 21. Help me, maybe?

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pilula de a 2-a zi e plina de hormoni, e o bomba hormonala care iti da tot organismul peste cap, deci asta ar fi ultima solutie si sa stii ca poti sa fi 100% sigura ca ramai insarcinata.
Dupa parerea mea e ca nu ai cum sa fi ramas insarcinata, si erai si in perioada slab fertila, adica ai sanse foarte mici, daca nu si 0 sansa sa fi ramas, mai ales ca sperma a ramas i prezervativ, care a ramas in tine ( banuiesc ca ai scos cu grija prezervativul), daca viitoare iubitul tau sa isi cumpere un prezervativ mai mic, pe marimea sa.

| buzeduulci explică (pentru LaLaura):

Nu a ejaculat.

si pilila de a doua zi am uitat sa specific, am mai luat-o o singura data acum 3 ani.

| LaLaura a răspuns (pentru buzeduulci):

Eu zic ca nu are rost sa iei pastila, pentru nu prea ai avea sansa sa ramai insarcinata, e aproape imposibil. Acum e alegerea ta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu are nici un rost sa iti scriu un roman asa ca raspunsul este unul singursi fara echivoc. Nu exista NICIO POSIBILITATE de a ramane insarcinata in conditiile descrise. Pastila de a 2-a zi se administreaza doar la sfatul medicului ginecolog dupa ce acesta constata/considera ca probabilitatea unei sarcini este maxima. Administrarea ei fara prescriptie medicala este deosebit de periculoasa.Nu te juca cu sanatatea ta fiindca ai doar una.

| neutrino a răspuns:

Cel mic este mult mai istet decat crezi tu si mereu lasa mizerie la locul de munca. Decizia iti apartine!

| Emilian65 a răspuns:

Daca toate numerele au fost protejate, nu sunt sanse sa fii gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua pilula daca acesta nu a ejaculat in tine, plus de asta te aflai si in perioada cu risc minim de sarcina. A fost protejat, ceea ce ti s a întâmplat a fost un mic accident.
Sa iei pilula de a doua zi doar in cazul in care chiar te aflai într o perioada cu brusc mare de sarcina și acesta își dăduse drumul, daca nu, stai liniștită.
Nu ești însărcinată happy