| Ana_5104 a întrebat:

V-am zis ca am facut sex neprotejat cu iubitul meu si el ejacula langa mine dupa care se ducea la baie, se spala, se stergea si se intorcea si dupa 5-10 min faceam iar...acum am scurgere asa alba.pe care o aveam si inainte si acum vad ca tot mai exista. Ce se intampla? Oare exista sansa sa fi ramas gravida? Si daca asta s`a intamplat joi si acum vineri i`au pastila de a2a zi are ceva?

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ia pastila, dacă îți este frică că ai rămas gravidă, că este mai simplu să înghiți o porcărie de pastilă, decât să faci un avort.

Asta pentru moment!

Scurgerea albă este o boală sigur!

După asta pauză sexuală! Cam 10 zile minim.

| MMihai a răspuns:

Citește din cărți de sexologie, și învață toate metodele de evitare a unei sarcini nedorite.
Dacă nu vrei să schimbi partenerul sexual, să învețe și el.
Trebuie folosite asociat simultan, / în același timp, / concomitent, mai multe metode, de evitare a unei sarcini nedorite.

O femeie poate avea una sau 2 ovulații la un ciclu menstrual. În general se vorbește de 1 ovulație la un ciclu menstrual. În situații se stres sau de emoții sau de supra excitare, sau în alte situații, poate avea loc și o a doua ovulație. Pentru că poate apare o a doua ovulație, există riscul unei sarcini, legat și de al doilea ovul. Un ovul este fecundabil între 2 și 5 zile, după momentul ovulației, că nefecundat moare. Spermatozoizii pot să trăiască în trupul femeii tot cam între 2 și 5 zile. Dacă spunem că avem o singură ovulație, pe ciclu. Prin măsurarea Temperaturii bazale (Temperatura bazala = temperatura corpului dimineata, imediat dupa trezire, inainte de a te ridica din pat sau de a manca/bea ceva.), zilnic, se poate face un grafic TB= TB ( timp ), se poate determina ziua de ovulație, prin modificarea aspectului acestei curbe/ grafic. Evident că dacă ai o boală /răceală banală, afecțiunea va falsifica datele. Determinând experimental, ziua de ovulație, poți spune să zic teoretic, cum este cu perioadele fertile și infertile. Dar numai teoretic și nu practic, că în perioada infertilă 2 poate apare o a 2 a ovulație. Teoretic am 1 perioadă infertilă înainte de momentul ovulație și o perioadă infertilă 2 după ovulație. Concret dacă ovulația este în ziua 14 perioada de timp mai probabilă pentru sarcină ar fi de la ziua a 11 a, până în ziua a 17 a. Pe internet vei găsii și prostii despre așa ceva.Trebuie să înveți tu din cărți medicale, de sexologie. Emoții etc pot modifica și ziua de primă ovulație.
Despre protecția biologică trebuie să citești din cărți.

Asociind mai multe metode de evitare a unei sarcini nedorite, probabilitatea de apariție a sarcinii nedorite este ceva mai mică.

| UPT a răspuns:

E cam tarziu pentru pastila de a doua zi.
Cat despre ramas gravida... trebuie facut un test de sarcina.
Recomand ca atunci cand o faci la 5 minute dupa ejaculare, sa folositi prezervativul. Oricat de bine s-ar spala, tot raman spermatuzoizi pe traseu, care ar putea sa va joace feste.

| LoRyAnNa_3715 a răspuns:

Mmm probabil ca ai ramas insarcinata pastila contraceptiva trebuie luata cel mult la 24 de ore dupa contactul sexual.

| drhotzu a răspuns:

Aaaa te-ai gandit vreo data sa te duci la un doctor in loc sa cauti raspunsuri pe net? sau pe google? sau sa intrebi persoane care nu au nici o treaba cu medicina? faptul ca ai scurgeri nu este in ordine! TRATEAZA-TE!

| vladut00009 a răspuns:

Du-te fetit-o la un doctor nu ramane asa ca poate se agraveaza.si oricum daca ai ramas insarcinata asteaopta 6-7 luni sa vezi daca iti creste burta.bafta