| saymoon a întrebat:

Va cer din nou ajutorul.
Deci, a trecut mai bine de o luna, iar eu tot nu l am uitat de cand a plecat.
Nu pot, chiar nu pot.Am incercat, sa plang sa ma descarc, sa nu ma mai gandesc la el, sa ies cu prietenii, multe, doar ca nu a mers nimic.Ma gandesc incontinuu, nu ma pot opri, parca s obsedata, am revazut toate momentele petrecute cu ele, atat de neimportante atunci, si plangeam.
Sunt intr o stare depresiva, parca mi s au inecat toate corabiile.
Dar nu mai pot, am crezut ca cu trecerea timpului il voi uita, dar nici o sansa, parca din contra.
Nici nu stie si nici n am de gand sa i spun, cu ce rost?, e mult prea departe.
Dar macar as avea nevoie de niste " retete " pentru ca sa l uit, ceva...
D au si fundita.

Răspuns Câştigător
| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Nu poti sa il uiti si nici nu e nevoie. Sunt in exact aceeasi situatie.
Si eu ma gandesc continuu la el straight face.
Dar incerc pe cat se poate sa ma concentrez pe alte lucruri. La scoala am inceput sa ma concentrez desi de multe ori ma pierd in vise, vise care dor oh go on.
Si, o chestie foarte ciudata... Eu am inceput sa dorm foarte mult. Odihna ajuta foarte mult la calmare.
Incearca sa te gandesti in continuare la lucrurile astea, dar aceste ganduri sa fie insotite de spranta ca va fi la fel candva, oricat de imposibil ar parea asta. Incearca modul asta de gandire, te va ajuta mult. Eu una obisnuiesc sa ma mint singura spunand ca va fi bine si incercand un fals optimism. Cu timpul poate va devenii un adevarat optimism.
Eu una nu am deloc prieteni asa ca incerc sa imi umplu timpul cu arta ca sa nu ma mai gandesc...
Poate tu ai prieteni care sa te ajute. Daca nu incearca si tu cu arta sau sport, depinde ce iti place.
Sa fii tare happy!

5 răspunsuri:
| Jack a răspuns:

Pai cel mai simplu il uiti daca te indragostesti de alt baiat, numai ca pentru asta e nevoie de obicei sa iesi prin oras, sa cunosti lume noua etc etc.
Inca un sfat de la mine ar fi sa nu te mai gandesti toata ziua la el, sa inveti sa gandesti altfel. Gandeste-te ca ai o viata inainte, oricum nu te maritai cu el, nu poti avea mereu ce iti doresti, dar pentru asta nu trebuie sa te plangi ca un copil. Te cred ca ti-e greu, am patit si eu asta de nenumarate ori.Incearca sa-ti dai seama ca a fost doar o persoana din viata ta, care a plecat.In nici un caz sa nu incepi sa asculti melodii triste si sa te gandesti la el, sau sa nu faci in asa fel sa devi melancolicahappy. Trebue sa iti schimbi atitudinea, sa realizezi ca in viata trebuie sa fi un pic mai tare, nu sa iti puna piedica orice faza ca si asta care peste cateva luni o sa ti se para banala poate, trebuie sa realizezi ca ai o varsta (nu stiu cati ani ai )si nu poti continua sa te plangi mereu
Oricum ti-am spus cel mai simplu ar fi sa cunosti alti baieti si daca reusesti sa te indragostesti de altcineva o sa iti fie mult mai usor.

| Alissya97 a răspuns:

Nu ai cum sa il uiti sigh deoarece sentimentele tale sunt cu mult mai puternice decat dorinta de al uita, cum spuneai tu mai devreme ai incercat multe lucruri ca sa il uiti, dar nu poti.
De ce nu incerci mai bine sa ii spui ca tii mult la el si ca ai dori sa fiti impreuna, normal daca asta doreste si el. Spune-i ca ai plans mult pentru ca el este departe.
Cine stie?straight face Poate are si el aceleasi sentimente pentru tine big grin.
Macar incearca sa vezi ce iese ...Cine stie poate o sa iasa ceva smug.
In legatura cu faptul ca el este departe, asta nu inseamna ca nu se va mai intoarce tongue.Deci mai bine incearca, pentru ca stii cum se zice : Incercarea moarte n-arehee hee
Iti doresc muuuuuuult bafta si sper din tot sufletul sa te fi ajutat :*

Ceau :*>big grin

| Lora a răspuns:

Nu e nevoie sa-l uiti.Am trecut si eu prin asemenea poveste el era in Franta eu in Romania. I-am zis ca vreau sa ne impacam si ca-l iubesc a fost nevoie de o jumatate de an sa il comving ca intr-adevar tin la el iar acum suntem impreuna in Franta.

| GenEu a răspuns:

Nu ai cum sa-l uiti, din moment ce revezi in fiecare zi pozele facute odata impreuna. Ar fi bine un timp sa "arunci" tot ce-ti aminteste de "el". Incearca sa faci un exercitiu prin care sa-ti controlezi gandirea.
Bafta!

| Papusik_4304 a răspuns:

Cu timpul ai sa'l uiti. asa se inatmpla mereu chiar daca a trecut doar 1 luna. acum edpinde de iubirea ta pentru el cat de mare e. dar totusi toate sentimentele astea vor disparea si vor ramane doar amintiri pentru tine cat si pentru el. nu-l cauta lasa'l pe el sa se gandeasca bine ce vrea sa faca si daca e sa te iubeasca se va intoarce la tine. dar daca nu se va intoarce si isi va gasi alta iubita iti spun eu ca la tine sigur o sa se mai gandeasca si o sa'si dea seama ce a pierdutwinking. da stai cu prieteni in preajma carora te simti bine, ocupati timpul mereu. si ai grija de tine:*