| Anonima283 a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Dau funda. Buna. Mie mi-a venit menstruatia luna asta pe 2. Joi pe data de 14, iubitul meu mi-a atins zona vaginala cu capul penisului, curgand acel lichid seminal, care din cate am auzit poate sa contina spermatozoizi. A doua zi, vineri seara am luat escapelle. Pot sa raman insarcinata daca am fost la ovulatie? Oare nu o sa isi face efectul? Mentionez ca eram virgina(fizic) si inca sunt.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea dar mai ales probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina in urma acelei atingeri dintre organele genitale se poate aprecia fara teama de a gresi ca e fost in proportie 99, 9% IMPOSIBILA. Lichidul preejaculator este produs de catre 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus nu exista nicio legatura intre glandele Cowper si testiculele care produc SPERMATOZOIZII si nici cu vezicula seminala si nici cu prostata. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii ei de catre glandele bulbo uretrale si pana in momentul deversarii in uretra penisului, NU are in continut nici macar 1singur spermatozoid. In consecinta folosirea pastilei contraceptive Escapelle a fost absolut INUTILA si a reprezentat o crasa si grava IRESPONSABILITATE. Urmarile nefaste provocate de hormonii sintetici ajunsi in organism vor fi resimtite in tipul urmatoarelor cicluri menstruale. Multa sanatate!

| Anonima283 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc mult pentru raspuns. Am luat pastila pentru ca am fost foarte panicata fiind la ovulatie

| Anonima283 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mult. Pastila am luat-o deoarece am fost panicata stiind ca eram la ovulatie. si am citit pe net ca lichidul acela poate contine spermatozoizi.

3 răspunsuri:
| Andrei258 a răspuns:

Exista virginitate mentala? din moment ce va atins cu organul nu mai sunteti virgina chiar daca nu a intrat inauntru daca ati fost la ovulatie da puteti fi insarcinata insa anticonceptionalele pe care le mentionati fac mai mult rau fiind puternice automat sunt si periculoase nu se i-a dupa ureche ci cu prescriptie medicala trebuiau luate inaintea actului sexual