| Anonima283 a întrebat:

Mai astept raspunsuri.
Dau funda
Buna. Mie mi-a venit menstruatia luna asta pe 2. Joi pe data de 14, iubitul meu mi-a atins zona vaginala cu capul penisului, curgand acel lichid seminal, care din cate am auzit poate sa contina spermatozoizi. A doua zi, vineri seara am luat escapelle. Pot sa raman insarcinata daca am fost la ovulatie? Oare nu o sa isi face efectul? Mentionez ca eram virgina(fizic) si inca sunt.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Lichidul preejaculator nu contine spermatozoizi contrar opiniei eronate ale multora. N aveai cum sa ramai gravida atata timp cat n a existat penetrare si nici ejaculare indiferent daca erai in zilele de fertilitate maxima sau nu. Sarcina nu se formeaza oricum si din nimic. Ai luat pilula de a doua zi care are o gramada de efecte secundare degeaba. Aia nu e o bomboana mentolata pe care o poti lua la discretie oricand. Deregleaza ciclul menstrual al femeii mult timp dupa administrare fiind o bomba hormonala. Si tu nici macar nu ti ai inceput viata sexuala. Numai bine

| Anonima283 explică (pentru HazelEyes77):

Iti multumesc mult de sfaturi happy

| PsihoSex a răspuns (pentru HazelEyes77):

Daca stii asa de sigur asta, da si tu un link credibil, ca sa nu vina copii nedoriti pe lume, sau sa se streseze altii cumplit!
Daca nu poti, nu mai fa afirmatii atat de periculoase fara suport real, punandu-i pe altii in pericol!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Multi se amagesc cu prostia asta, dar uite aici adevarul:
https://www.mayoclinic.org/......q-20058518

Foarte multi copii au venit pe lume datorita acestei ignorante periculoase!
Dupa abstinenta, totusi, cel mai sigur este prezervativul!
Doar medicul, dupa o anamneza serioasa, poate prescrie cel mai potrivit anticonceptional!
Mare atentie! Daca te iei dupa experientele altora, risti sa ai mari probleme, fiecare organism e altfel, si reactioneaza altfel!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse minime sa ramai insarcinata!
Pastila Escapelle este activa in 95% din cazuri.
Dar, exista un procentaj de 5% cand nu-si face efectul, din cauza unor erori ale pastilei, sau pur si simplu nu functioneaza la toate persoanele.
Din pacate, NU mai poti sa fii virgina, odata ce ai avut sex si poti sa fii, chiar insarcinata.

| Anonima283 explică (pentru Violleta2022):

Nu am facut sex. Nu a penetrat. Doar m-a atins. Si nu a ejaculat.a curs un picur de lichid seminal