| Anonima283 a întrebat:

Dacă luna trecuta, seara în a doua zi după ovulație(la ora 23) iubitul meu mi-a atins zona vaginală (zona la intrare în vagin), nu a penetrat dar a avut acel lichid preejaculator pe penis. Aș putea să rămân însărcinată? Sau dacă mi-a indrodus degetul având acel lichid pe deget? Rog seriozitate. Menționez că de frică am luat și pastila de a doua zi în maxim 19 ore și mi-a venit și menstruația regulat, aceeași cantitate și aceeași culoare. Dau fundă????

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilei contraceptive de a 2-a zi in conditiile precizate si descrise a fost absolut inutila, ilogica, irationala dar mai ales iresponsabila fiindca teoretic NU a existat posibilitatea si nici probabilitatea de a se forma o sarcina dintr-un motiv extrem de simplu si anume datorita faptului ca lichidul preejaculator NU are in continutul sau spermatozoizi. Chiar daca ma vad nevoit sa ma tot repet, citeste urmatorul raspuns postat de mai multe ori si adresat celor care complet gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale elementare si in acelasi timp corecte, trebuie sa afli ca lichidul respectiv este inofensiv. De fapt are intr-o oarecare masura rolul de a lubrifia glandul (capul ****) pentru a usura/facilita decalotarea (belirea) penisului, insa principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila sau probabila ejaculare de sperma, viata spermatozoizilor dar si calitatea lor sa nu fie deloc afectata de aciditatea existenta in uretra chiar si pe scurta perioada de timp de doar de cateva ore, cat ar putea ramane in uretra, unde sa beneficieze de conditiile normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator intre momentul producerii si cel al deversarii sale in uretra, NU are nici macar 1 spermatozoid in continutul sau. Insa dupa ce are loc deversarea lichidului in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara, (produsa chiar si cu cateva ore mai devreme) si astfel toti spermatozoizii ramasi in uretra sa intre in continutul lichidului preejaculator. Resturi de sperma pot sa ramana/existe in uretra in urma unei masturbari sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si astfel prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili in vagin si apoi in uter. In concluzie lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, fiind un lichid complet inofensiv, reiese ca prin intermediul acestuia NU se poate forma o sarcina, fiindca asa cum am specificat producerea acestui lichid preejaculator de catre organism are un cu totul alt rost si rol. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| ParisHilton a răspuns:

Probabil da.

| Anonima283 explică (pentru ParisHilton):

De ce?

| ParisHilton a răspuns (pentru Anonima283):

Nu stiu treburile femeilor, dar probabil sau neprobabil ai ramas. În situatie de 85% nu esti. prezervativ ati avut?
Daca ati facut cu prezervativ si dupa ti-a "bagat-o" nu ești insarcinata.

| Anonima283 explică (pentru ParisHilton):

Nu mi-a bagat-o. Nu am folosit.