| Ralucax a întrebat:

Va rog! E prima luna cand iau anticonceptionale pentru reglarea menstruatiei. Sunt la prima pauza de 7 zile, duminica a fost prima zi de pauza iar azi e prima zi de menstruatie[daca o pot numii asa]. Adica exista ceva foarte putin. nu e normala, e ca si cum ar fi a3-a zi [la mine dureaza 3-4-5 zile]. Durere de burta si de spate am, exact la alta data.
Insa am o nelamurire. Fiind prima data (organismul meu fiind obisnuit cu mentruatie o data la 4-5 luni) cand iau, e posibil de la contraceptive sa fie asa putin? adica pana corpul se obisnuieste cu menstruatia luna de luna? Sau... sambata am avut contact sexual neprotejat(fara prezervativ)deoarece am zis ca daca iau contraceptive nu este necesar si prezervativul. Totusi sunt speriata. e posibil sa nu fie menstruatie si sa fie acea scurgere cand embrionul se fixeaza in uter? desi am dureri ca si la menstruatie.
Chiar sunt speriata. folosesc Karissa si le-am luat zilnic la 21:00, nu am uitat si nici nu am intarziat.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E absolut normal. Daca organisumul tolereaza bine anticonceptionalele, prima menstra de la administrarea lor eset foarte scurta si foarte redusa cantitativ

| Ralucax explică (pentru Brigaela):

M-am mai linistit, eram fooarte speriata

| Brigaela a răspuns (pentru Ralucax):

Nu te-ai informat suficient. Mai discuta o data cu ginecologul si reciteste prospectul de inca 7-8 ori

| Ralucax explică (pentru Brigaela):

Prospectul l-am citit de vreo 5 ori, dar sincer chiar nu am vazut sa scrie de chestia asta. iar ginecologul nu prea mi-a dat informatii.

| Brigaela a răspuns (pentru Ralucax):

De 5 ori este extrem de putin, prospectul contraceptivelor se invata de preferat pe dinafara. Mai plateste o consultatie in intreaba ginecologul tot ce vrei sa stii. Altfel risti sa ignori chestii majore si sa iti pui viata in pericol fara sa-ti dai seama. Asta era ceva minor, dar sunt interactiuni medicamentoase foarte foarte importante

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se numește hemoragie controlată, menstra este cea fiziologică efectuată de organism fără un control hormonal din afară.
Puteai să-ți reglezi menstra cu ceai de crețișoară, sunt sigură că nu ai făcut dozările hormonale!
Nu uita, hormonii artificiali nu sunt atât de "sănătoși".
Și citește cu mare atenție prospectul, o singură dată, nu de "n" ori că nu te duci la recital.
Pe termen lung, este bine să iei un protector hepatic, fapt omis cu desăvârșire de medicul care ți-a prescris pilulele!
Sănătate.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

Mai ales că aveai o menstruaţie la 4-5 luni, e NORMAL ca acum să ai o sângerare redusă.

Oricum, în general, în timp ce se face tratament cu anticoncepţionale, sângerarea menstruală ( asemănătoare cu menstruaţia ) este mai redusă şi menstra durează mai puţine zile ( de obicei, şi durerile pre/menstruale sunt mai reduse ).

Stai LINIŞTITĂ că NU e nici o problemă!

Toate cele bune.

| dreamgirl94 a răspuns:

Deci,anticonceptionalele au triplu mecanism, opresc ovulul sa intre in trompe, daca ajunge totusi in uter este protejat de un spermicid natural creat de pilule. daca totusi un spermatozoid chuck norris a ajuns in uter si a fecundat ovulul, el nu se poate atasa de endometru pentru ca este subtiat la maxim si sfarseste prin a fi avortat natural