| anonim_4396 a întrebat:

Va rog nu raspundeti numai de dragul de a raspunde.Scuzati categoria. Am 19 ani, anul asta fac 20 si eu nu pot face ce vreau. Adica daca vreau sa ma duc la prieten sa dorm, tata nu ma lasa pe motiv ca ce spun ai lui, etc. Ai lui sunt incantati cand merg la ei. I-am zis ca o sa-l sune sa confirme asta si evita sa vorbeasca cu ei spunand : "Ce treaba am eu cu ei?" Nu il pot convinge nici cum. Inteleg ca vrea sa imi poarte de grija si chestii, dar nu vrea sa inteleaga ca am crescut. straight face Nu beau, nu fumez, nu ii cer sa ma duc in cluburi. [daca ma duc de 2 ori pe an ii bine] Am fost cu prietenul meu plecati 3 zile, ei stiind ca sunt cu colegii intr-o excursie. Ma tot bate gandul sa le zic adevarul, dar ma gandesc ca poate voi inrautati situatia si mai mult. Mama tine cu mine, dar de fata cu el, tot cu el tine, deci eu ma lupt cu morile de vant straight face La el nu conteaza nici cat timp am cu prietenul meu, nici nimic[8 luni], dar imi tot spune ca nu are nimic cu el. Eu nu prea cred. Dar nici nu imi pot da seama ce are cu el pentru ca nu este ca ceilalti baieti [nu bea, nu fumeaza, invata bine s. a] Orice sfat e bine venit. nu mai stiu ce sa fac ca sa ii explic. Este un om incapatanat si greu isi schimba punctul de vedere. Multumesc!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil i-e frica sa nu faci prostii cu gagicul tau de nu te lasa sa dormi cu el, asa sunt taticii mai greu de convins cand aud de asa ceva ca fata lui sa plece la prieten sa doarma cu el. El trebuie sa-l cunoasca mai bine pe iubitul tau apoi cand capata incredere deplina te va lasa.

| raspunz a răspuns:

E clar că nu are nimic cu EL. Ar reacționa tot așa și dacă ar fi vorba de altcineva.
E un comportament normal într-o societate tot mai anormală. Normal că nu-i convine să mergi să dormi la el, pentru că se gândește că o să faceți sex, doar nu o să vă uitați la desene animate și nu vrea ca tu să-ți știrbești imaginea de fată ok pentru un tip, orice tip. Dacă vrea să te ia la el acasă, să te ia întâi de soție laughing
Nu le spune adevărul, pentru că altă dată nu vei mai putea face același lucru.
Deși ai părinți mai autoritari decât ai dori, trebuie să înțelegi că nu ei sunt cei anormali, ci părinții care lasă fete de liceu, minore, în cluburi până la nu știu ce oră din noapte, îmbrăcate sumar. Mulțumește-le că nu ești o panaramă și încearcă să te împaci cu ideea, vei termina liceul și vei merge la facultate, atunci vei putea dormi cu el după bunul plac. Până atunci, numai în "excursii".

| raspunz a răspuns (pentru raspunz):

Rectific, la 20 de ani probabil ai terminat liceul. Faci facultate în același oraș? În cazul ăsta situația e mai gravă... ar trebui ca băiatul să-i dovedească faptul că are intenții serioase. Dar și așa tot o să fie reticent, nu are cum să-i convină că ai crescut și nu mai ești o fetiță, că vrei să dormi și să faci dragoste cu iubitul tău. Nu prea ai cum să o scoți la capăt decât dacă porți o discuție cu el și îl faci să înțeleagă faptul că tu asta îți dorești, deși cred că nu o să fie prea frumos.

| Barblaster a răspuns:

Nu vreau sa-ti jignesc tatal sau ceva de genul asta...dar sunt decat vreo 2 moduri de a aborda felul acesta de oameni.

Ori il minti frecvent-Simplu, incerci sa-i spui lucruri pe care le accepta si nu spui adevarul
Ori incerci sa-l indulcesti-Pentru asta vei avea nevoie de ajutor.Incearca sa-i amintesti de trecutul lui, cum era si el tanar si vroia sa faca cate si cate.Da ti-am zis vei avea nevoie de cineva cine il cunoaste la fel (sau chiar mai bine) ca tine.Mama ta, un unchi...

Daca nu reusesti sa-l indulcesti, sau nu poti rezista sa-l minti, o faci pur si simplu, ii accepti certurile si tot ce face.Dar sper sa nu se ajunga acolo. Poarta o discutie cu in care sa-i explici ca ai crescut.Mult noroc!

| raspunz a răspuns (pentru Barblaster):

Nu vrei să-i jignești tatăl dar NU sunt decât /sunt DOAR două motive.

| Barblaster a răspuns:

Puteti sa-i raspundeti la ceea ce v-a intrebat cu adevarat ma?

@Opheliac, tu tea-i depsartii de familia care tea crescut asa usor? Si mai mult de atat, de unde sti ca se poate muta unde vrea cand vrea? Nu toti au bani

@raspunzatorul si altii, da de unde stiti voi ca ea face dragoste cu iubitul ei? A mentinat e ca a facut, sau ca vrea sa faca? Tatal ei nu are nimic personal cu prietenul ei, SAU cu faptul ca ar face sex.Credeti ca daca ar vrea, nu ar trece peste tot ce spune taica'su si si ar face-o? Poate ca tatal ei stie asta, dar ii e frica de faptul ca va pleca si ca il va lasa singur, asta e frica orcaruii parinte ce are un copil capabil

Ea cere o solutie de a-l face pe tatal ei sa o accepte si sa devina mai intelegator.Mesajul nu e asa de disperat incat sa sugere ca ea vrea sa fuga si sa ajunga cine stie unde.

| Rockart a răspuns:

Dar poţi face tot ce vrei. Eşti majoră. Nu te pune nimeni să-i voie să ieşi din casă. Nu are încredere în tine, asta-i clar. Dacă discuţi cu el şi vezi că nu se poate, i-aţi frumos catrafusele şi mută-te.

| doc69 a răspuns:

Instituie consiliu de familie mai ales ca ai aliata pe mama.ai 19 ani esti majora si decizi cum sa iti traiesti viata si cu cine.Nimeni nu traieste in locul tau discutati problemele cu calm dialog daca nu doreste dialogul mai incearca inca odata, apoi fa ce simti. Daca il lasi sa iti dirijeze viata si vei intalni obstacole suplimentare te vei simti mult mai rau decat atunci cand iti asumi singura responsabilitatea pentru ceea ce simti si faci.Succes

| federerdinamo a răspuns:

Parerile unui adult le vei schimba foarte greu. Aici poate sa fie si o situatie gen: esti majora,deci poti pleca oricand din casa. "Casa e a mea usa e a ta". Daca ai fi locuit singura, probabil pe parinti nu i-ar mai fi preocupat atat de tare de cate ori te duci la prieten, dar momentan esti in casa lor si cred ca si pe banii lorwinking.

| danytkd13 a răspuns:

Poate ca daca erai baiat si te duceai la o fata poate te lasau, dar se gandesc la alte chestii (sti si u prea bine), mai intai incearca sa il prezinti parintilor tai pe iubitul tau si poate o sa te lasehappy

| Lifeisawargame a răspuns:

Ti-as recomanda sa il prezinti pe prietenul tau, tatalui tau.Sa ii faci sa se cunoasca fortat si vor intra sub piele unuia celuilalt

| MalinaAndreea a răspuns:

Stiu si eu...de ce nu il inviti tu pe prietenul tau la tine ca sa vada si tatal tau tipul sau de caracter, sa il cunoasca.Stii nu neaparat sa doarma.Dar inainte de toate din cate am inteles tu nu prea vorbesti cu el.Fa un efort si incearca sa discuti cu el...stii poate va mai apropiati.

| Paradisultau a răspuns:

Mda tatal tau e cam greu de convins.dar poate ca pana la urma asa sunt toti dar in orice caz poate ca nu-l place pe prietenul tau poate nu vrea sa te aventurezi cu diferiti baieti sau poate pur si simpu inca te crede un copil arata`i ak te`ai maturizat.mult succes!