| HiDoSyu a întrebat:

VA ROG RASPUNDETI-MI!

salut, am si eu o problema, eu am facut o pentru prima data cu prietena mea, ea era virgina, intre data de 10 si 14 trebuia sa i vina menstruatia dar nu i-a mai venit nici astazi. Mentionez ca am ejaculat in afara si am facut sex neprotejat. Poate fi gravida sau doar o dereglare din cauza actului sexual nevenirea menstruatiei?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi insarcinata, fiindca lichidul preejaculator contine spermatozoizi si este bine stiut ca primul contact sexual are risc maxim de sarcina. Asa ca macar o posibilitate de 30% de a fi insarcinata trebuie acceptata. Pe de alta parte, asta inseamna 70% posibilitate de a nu fi insarcinata si a avea o dereglare menstruala (prea mare sa fie provocata doar de inceperea vietii sexuale, daca fata are varsta minima indicata medical, adica macar 17 ani si jumatate). Maine poate face un prim test de sarcina din prima urina de dimineata, iar daca este negativ va trebui sa-l repete peste 4-5 zile, in aceleasi conditii. Dupa aceea, indiferent de rezultat (mai ales daca este tot negativ), trebuie sa mearga la ginecolog.

greece12
| greece12 a răspuns:

Vezi cum tremuri acum?
Pentru un prezervativ nefolosit,merita? Nu cred!
E posibil si sa fie insarcinata,dar si sa fie de vina faptul ca a facut sex pentru prima oara.
Organismul ei se obisnuise sa functioneze intr-un anumit fel,la anumiti parametrii sa spunem.Dat fiind ca ati facut sex,datele s-au modificat,organismul ei are noi date,e bulversat,pana le prelucreaza,ii poate intarzia ciclul si o luna!
Sa speram ca nu sunteti atat de groaznic de ghinionisti,din prima sa calcati pe bec.
Daca ea a fost in perioada fertila,cand s-a intamplat, exista un risc, altfel nu prea cred! Daca intre 10 si 14 august ar fi trebuit sa-i vina, cred ca perioada fertila se situa undeva intre 24 iulie si 4 august, la un ciclu normal de 28 de zile.Calculul meu poate fi eronat,nu am suficiente date, dar totusi gandeste-te CAND anume ati facut sex. Daca e intre zilele astea, exista si pericolul sa fie insarcinata! Iar testul de sarcina nu-l poate face mai devreme de 21 de zile de la ziua cu pricina!
Deci, gandeste-te si vezi ce se intampla.
Sa speram ca sunt doar hormonii si socul emotional si nimic altceva!
Si folositi prezervativ si anticonceptionale!
Mult noroc!

| Ellenna a răspuns:

Eu cred ca e din cauza ca si-a inceput viata sexuala. Poate intarzia de la 2 la 7 zile. Chiar daca ai ejaculat in afara, inainte sa ejaculezi secreti un lichid numit "lichid preejaculator" care contine si el spermatozoizii. Deci poate fi insarcinata. Cel mai bine ar fi sa faca un test de sarcina sau sa se duca la un doctor ginecolog sa faca un consult. Doctorul stie cel mai bine. Baftaa.

| zuzu a răspuns:

Sa faca un test de sarcina. plus de asta... Prezervativu` nu s.a inventat de plictiseala!

| bia0000 a răspuns:

Are toate sansele! dc nu v-ati protejat?

| misterioasahug a răspuns:

Ambele ar putea fi. cumpara-i un test de sarcina.

| alessia5158 a răspuns:

Http://www.contraboli.ro/......traceptie/
Daca fata, pana acum, a avut un ciclu menstrual regulat ( fara intarzieri mari de peste o saptamana) atunci, este putin probabila varianta "dereglare hormonala".
Un test de sarcina facut dupa CEL PUTIN o saptamana intarziere a ciclului menstrual poate confirma sau infirma o sarcina( un test facut prea devreme poate da rezultate false!)

| bebe23 a răspuns:

NU E INSARCINATA! eu am patit la fel, e din cauza ca a fost virgina, mi-a intarziat 3 saptamani in care am facut 2 teste, au iesit negative.mai asteptati.bafta!

| foksy a răspuns:

Cumpara-i un test de sarcina, iar daca testul iasa negativ inseamna ca nu e insarcinata dar daca e pozitiv inseamna ca e gravida...