| SarahHelen a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti cu atentie! Aseara am avut contact sexual si prezervativul s-a rupt chiar in varf, sperma a ajuns in vagin.Intr-o perioada cu fertilitate maxima nu sunt deoarece mai am 3-4 zile pana la urmatorul ciclu menstrual, sanii imi sunt si ei umflati deja.Credeti ca este posibila o viitoare sarcina sau sa stau linistita si sa astept cm? Ar fii nevoie si de pastila de a doua zi? Mi-e cam frica sa o i-au nu am mai luat niciodata, mentionez ca sunt inca minora, am 17 ani.
Va rog un raspuns cat mai repede posibil.Va multumesc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse mari de sarcina avand in vedere ca a ajuns si sperma inautru. Consulta un medic ginecolog si indicat ar fi sa iei pastila

| MskDesign a răspuns (pentru suntserios):

In cel mai scurt timp posibil.

| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz nu ai nevoie de pastila de adoua zi. Ovulul din uterul tau nu mai este viabil (nu mai este apt sa fie fecundat )de cateva zile cca. o saptamana.Acest ovul care intre timp s-a transformat in asa numitul corp galben urmeaza sa fie eliminat din corpul tau prin menstra ce urmeaza sa apara peste cateva zile, vezi si aparitia semnelor premenstruale.sa auzim numai de bine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Tot ce am scris in raspunsul anterior este valabil daca ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat. Ovulatiase produce in ziua a 14-a a unui ciclu de 28 de zile si cu 14 zile inainte de ziuaurmatoarei menstruatii in cazul ciclurilor mai lungi de 28 de zile. Ovulul traieste maxim 24 ore. Dupa cele 24 de ore membrana ovulului se ingroasa atat de tare incat nu mai poate fi penetrata de spermatozoizi.Prin aceasta explicatie doresc sa-i anunt pe ceilalti respondenti ca isi dau cu parerea in necunostinta de cauza prin raspunsuri gresite.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti ma poti accesa oricand, ID-ul meu il gasesti citind raspunsurile anterioare.

| OnuOnulică a răspuns:

Sansele de sarcina sunt foarte mari!
Iti recomand un control la cinecolog cat mai repede!winking

| bogdi9509 a răspuns:

Buna!
Nu conteaza atat de mult daca erai in perioada de fertilitate, daca s-a spart si a ajuns inauntru, sunt sanse foarte sa ramai insarcinata. Eu iti recomand sa iei asa numita "pastila de a doua zi" daca nu vrei sa ai un copil atat de repede. Sunt cazuri in care nu e neaparat sa se ejaculeze inauntru ca o femeie sa ramana insarcinata.O sarcina poate aparea doar din cauza lichidului preseminal pe care il elimina barbatul (un asa numit lubrifiant natural) impreuna cu foarte putini spermatozoizi care si ei pot crea o sarcina indiferent cat de putini sunt.
In concluzie apeleaza la pastila de a doua zi.E adevarat ca vor aparea unele dereglari menstruale, dar mai bine asa decat un copil.Ea se poate lua pana la dupa 72 de ore de la contact din cate tin minte.
Multa bafta!