| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Am avut contact sexual protejat aseara, dar s-a rupt prezervativul. Trebuie sa am CM pe data de 19 si nu stiu daca sa iau pastila de a 2-a zi. Mentionez ca am ciclu regulat

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este unul stabil si in mod cert este regulat, confirmat prin pornirea menstruatiei intotdeauna la data calculata/preconizata, atunci intr-un astfel de caz, se poate afirma fara nicio teama ca este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Este determinat stiintfic si medical ca in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual nu poate exista un ovul viabil si in consecinta sexul poate fi neprotejat si poate fi finalizat cu ejacularea voluntara/intentionata a spermei in vagin de fiecare data, fiindca aceasta perioada este considerata ca fiind in mod cert nefertila. Deoarece nu se poate naste o sarcina rezulta ca in nici un caz nu se impune administrarea pastilei de a 2-a zi deoarece ar fi inutil si complet iresponsabil. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ciclul menstrual trebuie sa-ti vina pe 19 luna aceasta, si tu ai ciclu regulat, in urma actului sexual din 12 noiebrie nu poti ramane gravida.