| Mariadrobota7390w01 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați!
Acum 2 săptămâni am făcut sex cu iubitul meu, protejat si fără sa isi dea drumul in mine iar prezervativul nu a fost rupt, insa eram in perioada ovulației si mi-a fost foarte foarte frica sa nu se fi întâmplat ceva, oricât de mic, cu toate ca amândoi am fost foarte prudenți. Dupa calendarul meu, ciclul trebuia sa imi vina ieri, iar acum sunt foarte neliniștita si confuza. Am făcut imediat doua teste de sarcina, unul in momentul achiziționării si unul azi dimineață, iar amândouă au ieșit negative. Însa nu simt simptomele menstruației, precum durerea sânilor si a bazinului. Am o frica teribila de sarcina si din acest motiv nu pot gândi rațional legat de acest subiect, oricât ar încerca prietenul meu sa ma liniștească si sa ma convingă.
Am nevoie de un răspuns rapid, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa de tine, se poate afirma ca nici teoretic si nici practic, sarcina NU se poate forma in proportie de peste 99, 9%.
Draga @Mariadrobota
Pentru informarea ta corecta, trebuie sa afli, fiindca iti vor fi de folos in mod absolut sigur in viitor, umatoarele explicatii :

CAND?, CUM? SI IN CE CONDITII? SE FORMEAZA SARCINA

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma. Spermatozoizii NU pot sa provina si din lichidul preejaculator fiindca pur si simplu acestia NU exista in continuul acestui lichid
2-) Sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) si acest lucru se produce/are loc in una sau in toate cele 4-5 zile care formeaza asa numita perioada fertila a ciclului menstrual.
In situatia descrisa se poate aprecia ca a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca jocul sexual descris a fost intretinut in zilele perioadei fertile a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vai vai ce tragedie laughing

| Nick007e a răspuns:

Dacă este cum spui că totul a fost în siguranță nu te stresa. Stresul afectează hormonal poți deregla menstruația din cauza stresului exagerat