| Anxiousy a întrebat:

Va rog sa ma ajutati am mare nevoie de sfaturile voastre si poate mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva, si va rog sa imi spuneti cum ati trecut peste. Iubesc o fata de 7 luni suntem impreuna. am 17 ani ea are 16, la inceput era ea si inca 3 fete, suna stupid dar vorbeam cu prietenii si mereu imi spuneau ca celelalte fete sunt mai frumoase(nu stiam cu care fata m-as potrivi si ceream sfaturi) si nu prea imi placea de fata pe care o iubesc la inceput, dar dupa un timp am zis ca ea va fi persoana cu care voi incepe o relatie, cu ea voi incepe sa iubesc (pentru ca este prima relatie pentru ea, si m-am gandit ca asa o voi invata exact cum imi place mie sa fie) iar la inceput totul a fost superb. in ultimul timp ea este indiferenta cu mine, este foarte rece, nu se mai comporta ca la inceput, am avut foarte multe discutii cu ea pe tema asta si mereu zicea ca se schimba dar niciodata nu a fost asa. eu unul nu mai rezist, asta seara la telefon iar a venit vorba de indiferenta ei ca nu imi place, ca vreau sa se schimbe si mi-a zis ca de ce sa se schimbe? ca nu are pentru cine sa se schimbe. mi-am distrus respectul meu, mereu m-am lasat injosit fata de ea, o iubesc orice mi-ar face ea si nu mai suport! nu mai vreau sa o iubesc, vreau sa o uit, cateodata plang si nu pot sa dorm, imi doresc sa nu o fi intalnit vreodata, atat de rau ma face sa sufar iar ea isi bate joc de mine. i-am zis sa ma sune cand se va schimba si mi-a zis ca sa astept mult si bine ca nu ma va suna, si pe urma pe un ton ridicat "hai ca ma enervezi hai pa!" si mi-a inchis telefonul. nu vreau sa ma despart de ea pentru ca suferinta asta se va inmulti de foarte multe ori, nu stiu ce sa mai fac, sufar si sunt trist. daca m-as purta indiferent cu ea nu as rezolva nimic, nici nu isi va da seama, daca nu o voi suna ea nu ma va suna cu siguranta, daca vorbesc cu ea o enervez si imi inchide. i-am oferit prea multa iubire, siguranta. nu stiu ce sa fac. vreau sa fie totul ca la inceput dar nu mai pot. cand ma va suna ii voi spune ca prea mult m-am lasat injosit si mi-am distrus respectul meu din cauza ei, ca ea nu ma iubeste, ca daca m-ar iubi nu s-ar comporta asa si s-ar fi schimbat pentru mine sau macar ajungeam la o cale de mijloc sa fie totul bine, iar pe urma imi voi inchide telefonul si nu voi vrea sa mai aud de ea o perioada. dar cred ca mai mult voi suferi. va rog dati-mi sfaturi

9 răspunsuri:
| Lexy ♥ a răspuns:

Trateaz-o cu indiferenta nu ii mai face toate poftele, daca te enerveza vorbeste-i si tu cum iti vorbeste si ea macar incearca cateva zile sa vezi daca se schimba.Iar daca nu vrei sa aplici nici o medoda in privinta ei atunci iti urez succes si ai sa mori catelul ei scuza-ma. daca iti place sa suferi si sa nu te gandesti si la tine ca poti sa te iinbolnavesti naibi de atat suparare nu ai de cat.Ai sa vezi ca daca te comporti in continuare cu ea asa frumos o sa se plictiseasca de tine si ce crezi? o sa caute pe altul si,...o sa o doara in cot de tine si tu o sa plangi ca fraierul.Si daca zici ca nu te mai iubeste de ce mai stai cu ea?

| Anxiousy explică (pentru Lexy ♥):

Ea zice ca ma iubeste dar este indiferenta.

| Madalichka a răspuns:

Oameni buni, cititi pana la capat intrebarea, inainte sa dati raspunsuri complet pe langa! Riscati sa bateti joc de viata unor tineri care chiar tin cont de raspunsurile noastre.

Cred ca relatia asta a fost gresita de la inceput si din cauza ta. Iti explic si de ce.
Ai spus ca nu iti placea de ea, ca ai fi ales-o ultima dintre cele trei fete si ca ai sperat ca o sa incepi sa iubesti odata cu relatia asta.

Prima greseala: nu ti-a placut de ea, nu simteai nimic pentru ea.
Esti prea tanar ca sa fii intr-o relatie cu cineva pentru care nu simti nimic. Stiu ca acum esti convins suta la suta ca o iubesti, dar durerea pe care o simti nu e dorul de ea, ci maidegraga supararea si rusinea ca respingerea vine din partea ei si nu din a ta.

Stiu ca tu simti ca i-ai oferit tot, dar gandeste-te putin la a doua greseala mare: spui ca ai vrut sa o schimbi. Nici asa nu e bine.
Daca nu iti place persoana respectiva, alege alta din start, care sa fie deja cum iti place tie. Fata a simtit ca nu o placi asa cum e si si-a pierdut increderea si respectul fata de tine. Mi se pare normal, daca ma pun in locul ei.

Singura cale de a salva relatia asta de acum ar fi sa o accepti intr-adevar pe prietena ta asa cum este ea. Dar daca nu iti place si nu ti-a placut niciodata cum arata, cum se poarta, etc, mai bine o lasi in pace si cauti alta, pentru ca si ea sufera, si tu suferi. Dar intr-un fel cred ca ea a suferit mai tare decat tine, pentru ca atunci cand simti ca persoana iubita nu te place... ti se cam ia, ca sa ma exprim asa. Incerc sa ma pun in locul ei si sa-mi dau seama ce simte, dar am trecut si eu prin asa ceva si n-a fost bine, nici pentru mine, nici pentru el.

Ca o concluzie scurta: nu e ok sa alegi o fata doar pentru ca ti se pare ca ai putea-o modela, pentru ca nu poti, oricat ai incerca. Si mai ales, nu incerca s-o schimbi, pentru ca e si ea un om ca tine, cu parerile si sentimentele ei. Nici tie nu ti-ar placea sa incerce cineva sa te schimbe, oricat de frumoasa ar fi si oricat de mult ai iubi-o. Trebuie doar sa gasesti una care sa fie deja compatibila cu tine.

Nu spun ca esti tu asa si pe dincolo sau sa te critic aiurea; iti arat doar ca la unele aspecte ai gresit si tu (daca prietenii tai n-au suficienta experienta incat sa iti dea sfaturi utile) si sper sa iti fie de folos in urmatoarele relatii.

| anamaria0974 a răspuns:

Nu ai de ce sa suferi din cauza ei, ok o iubesti si nu vrei sa o pierzi am inteles! Dar respectul tau unde este? Pana la urma esti o persoana si ai si tu sentimente nu meriti sa isi bata joc de tine. Prin faptul ca e indiferenta fata de tine vrea sa iti arate ca nu mai te iubeste si ca vrea sa va despartiti, si poate nu a avut curajul sa ti-o spuna. Eu cred ca ar trebui sa va despartiti o perioada sa vezi cum decurg lucrurile, daca iti e mai bine sau mai rau fara ea. Iar pe urma sa stii ce ai de facut big grin. Bafta! kisskiss

| IoNutAnIm a răspuns:

Sunt genuri de fete care o data ce leai aratat multa afectiune ele se plictisesc, nu vor sa puna capat relatie pentru ca nu au un motiv bun sau le e teama ca nu o sa gaseasca prea curand pe altcineva ..nu ma refer la prietena ta pentru ca nu stiu cum este ea dar eu iti sugerez sa te aduni si sa fi pregatit in caz de orice ca sa nu ajungi distrus.Cum au zis si alti nu e singura, poate nici nu era potrivita..sa gasesti persoana potrivita nu e usor asa ca nu dispera abia acum

| yly90 a răspuns:

Hmmmmmm! dar u esti sigur ca ea nu si.a facut o alta relatie? de obicei o fata devine indiferenta cand gaseste un alt baiat si ii place mai mult si nu stie sa aprecieze ce are langa ea.Plateste.i in acelasi fel. e indiferenta fii indiferent cand te suna spune.i ca ai treaba, evit.o! indiferenta doare cel mai tare.iar u nu te lasa calcat in picioare.inca esti mik nu stii totul despre viata si despre iubire... iubirea te face din om ne om iar u inca ai o varsta prea frageda ca sa suferi de acum!

| bibee22 a răspuns:

Nu o mai cauta.Cred ca ti-ai dat si tu seama ca indiferenta doare si daca vrei sa fii cu ea si sa zicem ca si ea continua sa fie cu tine, ce ti-ai dorii, sa suferi cat sunteti impreuna si sa stii ca ea de fapt nu mai vrea sau sa suferi o perioada si sa dai uitari?
Nu cred ca ar trebui ca sa accepti ca cineva sa te trateze asa. Iubirea inseamna ceva frumos, nu merita sa suferi asa. Ori pui punct ori o sa suferi mai tare.
Nu uita : Toate trec cu timpul! Gandeste pozitiv, nu te lasa in voia sentimentelor cand stii si tu care e situatia.Atata timp cat tu o sa stai sa te gandesti tot la ea, ca putea fi intr-un fel si altfel si tot asa...nu o sa poti trece mai departe! Fete din astea care nu vad ce au langa ele, nu merita!

| claudia_4698 a răspuns:

Esti mic inca nu te gandi la suferinta ai o gramada de fete pe langa tine nu ea ii singura de pe pamant, crede ma nu merita.Incearca sa o uiti ar fi mai bine pentru tine i-ar data viitoare fi mai precaut.succes

| Jesse_Alexander_1995 a răspuns:

Bataia nu e rupta din rai! sfatul unu`i tiganwinking mai mult de majoritatea cazurilor de acest gen e pozitiv sfatul tiganescwinking
sfatul meu te duci la ea la liceu si ii bagi un Ou in cap ( Preferabil de "Gâsca" ca este mai mare )!