| Alexandra_3724 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, sunt disperata! Acum o saptamana am avut contact sexual protejat dar din pacate prezervativul s-a rupt.In mai putin de 12 ore am luat escapelle iar acum dupa 7 zile am scurgeri maronii asemenatoare cu menstruatia.este din cauza pastilei? ce pot face? am vrut sa fac un test de sarcina dar m-am gandit ca e prea devreme.pe mine ma sperie aceasta scurgere care este destul de abundenta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul administrarii pastilelor contraceptive pot sa apara sangerari dupa 4-7 zile care se datoreaza exclusiv posibilelor efecte secundare ale contraceptivului folosit. Pot sa se manifeste pe o perioada de 2-5 zile insa nu reprezinta menstruatia propriu zisa decat in cazul in care administrarea pastilei s-a efectuat in saptamana de dinainte de menstruatie. In caz contrar, daca administrarea pastilei s-a facut in primele 3 saptamani ale ciclului menstrual, menstruatia propriu zisa se va produce in momentul in care ar fi trebuit sa inceapa in mod normal. Deoarece hormonii din pastila respectiva provoaca o perturbare in general foarte intensa a activitatii hormonale din organism, exista posibilitatea ca menstruatia sa intarzie pentru o perioada imposibil de prevazut.De asemenea urmatoarele cicluri menstruale (de obicei 5-6) ar putea fi complet imprevizibile ca durata si mod de manifestare. Este un risc pe care o femeie si-l asuma in momentul in care se hotrareste sa foloseasca respectiva pastila.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila Escapelle, nu poti fi gravida.

| Lawliet14 a răspuns:

Ai fost la ginecolog, nu?

| anonimm96 a răspuns:

Poti sa faci un test de sarcina nu e prea devreme!