| KatherineSophia a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Sunt in a10 zi de menstruatie si am facut sex. doar ca a avut un mic aciident! Am facut primul nr, s-a terminat si dupa am mers la baie, el s-a spalat. dupa care i-am facut sex oral vreo10 minute, nu s-a terminat asa ca am mers la baie iar, s-a spalat din nou cu sapun s-a sters si am pus prezervativul si am facut sex dar. s-a rupt sad si am facut cu el rupt vreo 2 3 minute dar fara ca partenerul meu sa se termine ( mentionez ca aman2 numerele au fost cu prezervativ ). pot ramane insarcinata? va rog sa ma ajutati sunt stresata.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu fii stresata, mai ales daca s-a intamplat ceva, stresul este foarte rau pentru bebe.
Dar sansele sunt foarte mici, prezervativele contin si putin spermcid, daca nu a ejaculat, chiar daca au existat spermatozoizi in lichidul clar, este foarte probabil ca acestia sa fi fost neutralizati.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu nu cred ca esti insarcinata, sansele sunt mici, nu foarte mici dar destul de mici.

Poate te superi poate nu-mi pasa, ideea e ca as vrea sa iti spun ca exprimarea "s-a terminat" "m-am terminat" e de prost gust.

Fara s e perfect si cum suntem la o categorie numita dragoste si sex iar termenul ejaculare e chiar cel stiintific.

Deci ori "a terminat" ori "a ejaculat" e modul de a spune asta.

| Alcyon a răspuns:

Vrei probabil sa spui ca esti in a zecea zi, dupa menstruatie, banuiesc. In acest caz, cam ai intrat in perioada fertila si exista un anumit risc de sarcina. Mai ales ca spui ca a ejaculat inainte de a o face din nou. S-ar putea sa fi ramas cativa spermatozoizi vioi pe canal, care sa fi ajuns in lichidul preejeculator, prin urmare... Ti-as sugera sa iei pilula de dupa, daca n-ai mai luat-o pana acum. Daca ai mai luat vreuna in ultimele luni, mai bine astepti sa vezi ce se intampla. Ai grija, ca prezervativele se pot rupe daca nu respecti anumite reguli:
-prezervativul nu trebuie tinut la caldura sau cu lunile prin buzunare
-trebuie sa ai grija sa fii tot timpul foarte excitata. Daca nu esti bine lubrifiata, de la frecarea pe uscat, latexul ala se poate rupe.

| KatherineSophia explică (pentru Alcyon):

E a zecea zi de cand mi-a venit stopul! deci in 26 ian mi-a venit.

| Alcyon a răspuns (pentru KatherineSophia):

Riscul e foarte mic. Acum, nu prea ai ce sa mai faci, decat sa stai sa astepti sa-ti vina menstruatia urmatoare.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Ai putea sa gandesti pozitiv si sa crezi ca nu s-a intamplat nimic. Saaau ai putea sa cumperi un test de sarcina si sa fi sigura. Cred ca ai auzit totusi de pastila de a doua zi, este exact pentru astfel de cazuri.

| tzus a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata in menstruatie! nu ai cum pentru ca este menstruatie! ca sa ramai insarcinata trebuie sa fi in perioada fertila! asa ca nu ai de ce sa iti faci griji, pe menstruatie nu ai cum sa ramai!