| Costinamiha a întrebat:

Va rog sa-mi răspundeți! Daca după ce am luat pastila anticonceptionala am avut diaree poate sa scadă efectul? Adică, doar si dintr-un Singur scaun de diaree? Va rog sa-mi răspundeți! Sunt disperata

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece diareea s-a produs dupa circa 6 ore, adica mult mai tarziu decat timpul minim precizat de firma producatoare, se poate presupune ca hormonii existenti in pastila respectiva au avut timpul necesar sa treaca in sange si ca urmare sa nu fie deloc afectat efectul contraceptiv al pastilei. Probabil ca este vorba de un efect diareic si nu de o diaree propriu zisa. Te poti linisti fiindca teoretic nu ai nici un motiv de ingrijorare. Sanatate!

| Vaicedilema a răspuns:

La cat timp ati avut diaree dupa ce ati luat pastila?

| Costinamiha explică:

Senzația de diaree o aveam cam la jumătate de ora după ce am luat pasta, dar am adormit si am avut diaree cam la șase ore

| Costinamiha explică:

Credeți ca nu si-a facut efectul si ca pot rămâne gravida? Va rog sa-mi raspundeti!