| soriinaa a întrebat:

Va rogg, am mare nevoie de sfaturile voastre.sunt cu prietenul meu de 9 luni, in curand.pana acum vreo luna, totul era perfect. Dar de vreo luna incoace ne certam intruna, de cele mai multe ori din motive prostesti, si din cauza lui, dar de la acele motive minore ajungem sa ne certam urat de tot. Deja nu mai stiu ce sa fac, chiar il iubesc, si stiu ca si el ma iubeste, cel putin asa sper, si chiar n-as vrea sa ne despartim, dar deja m-am saturat, sa se supere din orice, si eu seara de seara sa stau si sa plang, si sa sufar. Stie ca e vina lui, si tot el asteapta sa fiu eu aia care il suna, care ii da mesaje, care face primul pas spre impacare. Se comporta ca si cand nu i-ar mai pasa, dar pe de alta parte, cand totul e bine, si sunt impreuna, imi spune ca el vrea sa stam toata viata impreuna, ca ma iubeste, ca nu-si imagineaza viata fara mine, nu-l inteleg, daca tot ce-mi spune e adevarat, de ce se comporta asa. si daca n-ar fi adevarat, de ce ar mai sta cu mine? Chiar am nevoie de sfaturile voastre, va rog mult :*

Răspuns Câştigător
| Tynnna a răspuns:

Sa inteleg ca el este orgoliosul in relatia asta. Daca este vina lui incearca sa il lasi odata fara sa ii dai nici macar un mesaj, sa vezi dupa cat timp te cauta. Arata-i ca de data asta te pierde daca nu lasa orgoliul la o parte si nu renunta la prostiile alea copilaresti. Daca tu nu ai nicio vina, nu ai de ce sa il cauti mereu. Trebuie sa ai si tu orgoliul tau de fata. Nu noi, fetele, trebuie sa "alergam" dupa ei. Fii fata desteapta si chiar daca iti este greu, pune-ti toata ambitia la bataie si nu ii da nimic. Daca nici el nu te cauta ( aici vorbesc in cazul in care va certati din nou) si va raciti mai rau, inseamna ca e altceva la mijloc, poate nu mai vrea sa fie in relatia asta cu tine. Pentru ca atunci cand iubesti, treci peste tot si ierti orice, doar ca sa fii langa celalalt. Te inteleg mai bine decat crezi. Am trecut si inca mai trec prin situatii din astea cu certuri, insa in relatia mea, mai mult de cateva ore nu rezistam niciunul fara sa ne cautam indiferent de cat de serioasa a fost cearta. Iti doresc sa fii puternica si indiferent cat de mult il iubesti, fii atenta sa nu suferi si mai mult. Fii putin mai egoista si mai indiferenta(sau macar incearca sa pari) pentru ca nu are nimeni grija de inima ta sa nu fie ranita, decat tu.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun dar esti fraierica, ia nu-l mai baga in seama o saptamana si vezi ce face, daca vezi ca nu da nici un semn de viata dai papuci mai fata, nu te merita

| Anonimusxxxxx a răspuns:

Intreaba-l( la tel de preferinta )

| Dany_Daniel_1998 a răspuns:

Poate nu te mai vrea poate are pe altcineva asa crd si vrea sa se desparta de tine fara ca tu sa stii ca e cu cea lanta persoana

| AlexandraSp a răspuns:

Pai, daca vezi ca se comporta asa, eu as zice sa ai o ziscutie serioasa cu el despre tot ce sa intampla in relatia voastra si sa vedeti al cui e vina. De multe ori cuplurile se mai cearta din prosti, unele certuri sunt doar in gluma iar altele sunt chiar serioase. Daca vezi ca lui nu-i mai pasa de ceea ce simti tu, sau nu-i mai pasa de tine ar fi bine sa te mai uiti odata in interiorul inimii tale si sa vezi ce simti cu adevarat pentru el, si sa-ti dai un raspuns. Daca tu chiar il iubesti cu adevarat, ar fi bine sa discutati chiar serios despre problemele voastre iar tu, sa-i spui tot ce te deranjeaza... si crede-ma, nu se va supara, daca el chiar te iubeste cu adevarat va accepta, te va intelege si va incerca sa se schimbe si sa fiti cuplul care erati odata. Ei bine aceasta este parerea mea. Sper ca te-am ajutat!happy

| Brunetsiica a răspuns:

Incearca sa eviti certurile, cand simti ca te enervezi sau va indreptati spre o cearta, evita! schimba subiectul sau spune-i ''ok e ca tine, ajunge ca nu vreau sa ne certam'' cand greseste cu ceva (minor) o vorba sau ceva lasa de la tine putin prefate ca nu ai auzit si peste ceva timp cand va calmati explica-i frumos ca a gresit si ca tea deranjat cea spus cum sa exprimat, ce anume ai inteles tu etc. Daca va certati prin msj sau la telefon si el e de vina suta la suta si nu poti trece peste atunci nu-i msi raspunde sau inchizi telefonul si vezi cum reactioneaza bineinteles ca nu se va termina asa oricat de mult te tenteaza sai trimiti un msj sau sal suni abtine-te! si gandeste-te ca nu e vina ta, ca ai tot dreptul sa fi suparata, ca nu esti bataia lui de joc si nu esti nici un catel pe care oricat l-ai bate si l-ai injura tot de intoarce la tine. Funda? :*

| totulsinimic a răspuns:

Sunt sigur ca nu e numai vina lui... Si eu am avut exact aceeasi problema cu fosta iubita si ne-am despartit din cauza lipsei de comunicare. Eu zic ca trebuie sa aveti o discutie deschisa despre relatie daca vreti sa mai ramaneti impreuna. Amandoi gresiti si stiti asta, dar va purtati ca doi copii. Sper sa va rezolvati problemele, ca sigur te iubeste foarte mult. Bafta!