| Otto123A a întrebat:

Va salut, acum vreo 3 zile am făcut sex protejat cu prietena mea la un moment dat am decis să dau prezervativul jos și am continuat neprotejat, când am simțit că urmează să-mi vină am scos penisul afară, am făcut câteva mișcări (labă) și atunci am ejaculat în afara vaginului. Este posibil să rămână însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In conditia prezentata se poate afirma ca in mod cert/sigur NU se poate forma sarcina chiar daca actul sexual a fost intretinut intr-o zi a perioadei fertile a ciclului menstrual, fiindca sperma a fost ejaculata in afara vaginului dupa ce s-a terminat actul sexual.
Trebuie sa stii ca pentru a se forma/a lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in singura situatie si anume, atunci cand sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma autentica, deci NU se poate produce prin intermediul lichidului preejeculator, fiindca acesta NU contine spermatozoizi in mod natural.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate mana ta sa fi ramas insarcinata. Daca sperma nu a ajuns in vagin, nici o sansa sa fi ramas insarcinata. E greu sa te informezi de pe net cum stau lucrurile cand faci sex? Grav!

| bustamante a răspuns:

Niciodată