| anonim_4396 a întrebat:

Vechea poveste, tata la 72ani umbla la femei, mie bani nu prea imi da, de abia daca am de autobus sa merg la facultate, banii ii arunca la curve iar eu cand ii cer 20 lei imi da 15 si zice ca nu are, cu mama nici macar nu vorbeste pentru ca nu vrea sa "ii stea", bani nu ii da, sa mearga la munca nu o lasa decat cu conditia "Daca mergi la munca, pleci de tot din casa asta."
Cu mine cum ramane? Eu ce pot face? Sunt majora dar nu imi pot permite sa ma mut singura, nu imi permit sa locuiesc singura ptc sunt pe banii lor, nu imi permit sa imi iau un job in saracia asta de oras din mai multe motive ( sunt in anul 3 de facultate in inginerie, fac naveta pentru asta, nu este destul de bine platit nici macar un full time job pentru a putea locui singura). Iubit am de 4 ani, insa el e super neutru la treaba asta,zice ca e treaba lor si sa nu ma bag, ca mama minte ca nu o chiar da afara din casa si ca exagereaza.
Ce sa zic, e normal sa auzi asta din gura unuia ce a trait toata viata in puf si nu stie cum e sa ai tata, mama langa tine si certuri de familie adevarate.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunt multi care fac si facultate si au si servici tu cum crezi ca au altii bani, le dă mama si tata? Nu le dă nimeni, trebuie sa i ti gasesti si tu servici daca vrei bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pornesti de la premiza ca nu esti platita bine si de aceea nu-ti iei job, atunci esti snoaba! Pentru ca fiecare banut conteaza si nu au cum sa te plateasca bine, odata ce esti necalificata.
Nu te mai plange! Fa ceva, ia-ti de munca si intretine-te, daca tot stai pe casa si masa alor tai, ca esti sanataosa si ai 2 mani bune si un cap pe umeri, pe care le poti folosii.

| sierra1 a răspuns:

" tata la 72ani umbla la femei"

totuși, tu câți ai?

| 2EXA a răspuns (pentru sierra1):

Am 21, mama 55, tata 72

| sierra1 a răspuns (pentru 2EXA):

Să fiți sănătoși.
Taică-tău e tare!
Las-o pe maică-te să decidă

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

"Taică-tău e tare!"
Tare în penis poate, că în altceva nu văd.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

înțelege fiecare ce dorește!

| Andreeush a răspuns:

Tatăl tău nu e normal, la vârsta lui să umble cu alte femei.
Mama ta de ce permite această situație?

| Alexandrionelu a răspuns:

Ai 2 variante:
1. Taci și rabzi.
2. Faci curățenie în viața ta, devii independenta și îți vezi de drumul tău.
Asta implica renunțarea la aproape tot din viața ta actuala. Adică : mutarea de la părinți/ închirierea unui apartament ceea ce necesita bani, pentru care va trebui sa muncești, ceea ce probabil implica întreruperea studiilor. Iar dacă iubitul tău de puf va fi la fel de pasiv, probabil ca va trebui să renunți și la el.
Deci ori taci și rabzi pana îți termini facultatea, ori schimbi totul în viața ta acum. Ambele variante au avantaje și dezavantaje, tu hotărăști.

| Osneros a răspuns:

Fa un imprumut la banca? Renunta la facultate? Ingheata anul o vreme, cat lucrezi sa faci niste bani?

| 2EXA a răspuns (pentru Osneros):

Nu poti face un imprumut bancar daca nu ai un loc de munca stabil si nu ai cel putin cateva luni vechime intr-un job

| Osneros a răspuns (pentru 2EXA):

Ai intrebat la ceva banci? Trebuie sa existe careva care sa dea imprumuturi la studenti, in speranta ca vor obtine un job bine platit in viitor, si tot banca va iesi pe profit.

Daca nu, atunci ce zic de celelalte optiuni? Cineva trebuie sa ia o decizie si sa faca ceva, si vad ca maica-ta se sustrage, deci responsabilitatea cade pe umerii tai.

| Anonima2377htpe a răspuns:

Te cheama cumva Maria Balan?