| Bogmina a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata fetele sa va doara burta in timpul penetrarii?
la sex ma refer si de ce anume? cum credeti care e motivul pentru care doare burta cind penetreaz aun pic mai tare?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Putem vorbi de o anexită bilaterală, o afecțiune a ovarelor, inflamația colului utern.
În concluzie, trebuie să faci un ecograf pelvian pentru diagnostic și tratament specific.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Cel mai probabil din cauza unei raceli. Mergi la ginecolog, e cel mai sigur.

| Bogmina explică (pentru Oana92):

Mersi! Asta planuiesc pentru miine!

| Oana92 a răspuns (pentru Bogmina):

Bafta! Si sanatate!

| Felys a răspuns:

In afara de ce a spus Legiuitoarea poate fi si o slaba excitare a ta, nu esti suficient de umeda ca sa alunece usor

| Bogmina explică (pentru Felys):

De raspunsul tau sunt mai sigura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu mai patesti asa ceva faceti preludiu inainte de sex, asa vei fi destul de lubifiata (umeda) si penetrarea va fi mai usoara

| annna69 a răspuns:

Esti slaba?

| Bogmina explică (pentru annna69):

Normala! 50 kg pentru 18 ani!