| RAY a întrebat:

Cum sa vorbesti cu o fata? Sfaturi?

Dau fundita

77 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nu boss, adevarul e ca nu știi să faci conversatie și să te faci plăcut!

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar tu stii? Si tot nu ai iubita

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Cine a zis că știu să fac conversatie? I am a bastard antisocial. Singura diferența între noi e că :
Eu nu pun semn de egal între cârpă și femeie.

| RAY explică (pentru SG1995):

Am presupus ca stii din moment ce stii de ce nu sunt placut

| Clytia a răspuns:

O fată nu are ce discuta cu o persoană cu o capacitate așa de... redusă ca a ta! happy

| RAY explică (pentru Clytia):

Ma amuzi, e de bine la ce vreme e afara

| Sofer a răspuns:

Am observat și nu e deloc bine ce se întâmplă. Toate sunt indiferente se supăra și se dau mari importante.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ați cunoaște defectele e una, ale transforma în calități e altceva.

| RAY explică (pentru Sofer):

Sunt printese fara print

| Alexandrionelu a răspuns:

Cum nu? Încearcă sa le aprobi, sa le lauzi și sa le faci complimente într-una. Chiar și atunci când nu au dreptate sau când greșesc. Vei vedea cât de receptive vor deveni laughing

| TPU2019 a răspuns:

Nu te mai stresa, nu e nimic în neregulă cu tine și cu ce faci sau încerci să faci, e doar problema lor că au duble standarde. Dacă ești "bărbat bine care știe ce vrea de la viață" poți să faci ce glumițe vrei tu cu ele, dacă ești tu "băiet bun" care te milogești la ele și le dai prea multă atenție (importanță) atunci nu le trezești decât greață și sictir. Asta e în biologia lor și nu ai să o schimbi nici tu, nici alții și nici ele după bunul plac. Nici într-un an, nici în alte câteva milioane prin evoluție. De fapt, evoluția e ce le-a format așa. Ca să nu te mai chinui mult, ai să ai parte de firmei când nu ai să te mai simți ca ultimul amărât și nu o să mai dai doi bani pe dânsele. Atunci și doar atunci o să îți accepte ele orice gen de glumă și ai să găsești tot felul de subiecte de conversație, de la culoarea cerului până la ce și-au băgat ultima oară în c. și când.

Succes!

| RAY explică (pentru TPU2019):

Ma eu vb de conversati intelectuale, bine cei drept nu prea ai cu cine, indiferent de sex

| TPU2019 a răspuns (pentru RAY):

Și tu faci aceeași greșeală ca mulți alții, le-ai ridicat la rang de gânditoare. Proastă idee. În afară de asta, nu mai încerca să o dai în partea cu "discuții intelectuale" că nu lucrezi la vreun proiect NASA cu ele sau politica învățământului și nemurirea sufletului. Dacă ai impresia că ai să apari mai interesant și mai bărbat în fața lor cu chestiuțe intelectuale, ai greșit adresa, uite-te la pct. 1 mai sus. Nu mai ocoli problema, că nu te excită pe tine "discuții intelectuale cu fetili", știm toți că asta nu e o interacțiune socială de relaxare și deconectare. Nici nu îți trebuie așa validare ca să știi că ești deasupra lor, majoritatea panarame răsfățate. Ăsta e domeniul lor, tot timpul căutând validare prin social media, sex, distracții cât cuprinde, aparență fizică și accesorii cât se poate, (țoale provocatoare, tencuială, manichiuri și cerceluși în păsărică și-n buric) și cerșit de atenție pe cale orală (de aia vorbesc mult, prost și despre alte persoane) Ăsta e comportamentul de copil răzgâiat, comportament de care tu ca băiat / bărbat nu ai nevoie. Deci, când aduci în discuție "nu am ce discuta cu fetili la modul intelectual" și spui că de asta ești tu interesat, ai călcat în zece străchini odată. Plus că le faci să te creadă un papagal disperat care strigă "am nevoie și vreau validare". Ție ți-ar trebui o zi în mintea unei femei. Aoleu, ce te-ai mai lecui de ele după așa experiență și ce fel le-ai trata după aia.

| RAY explică (pentru TPU2019):

Totul este relativ, ai si tu dreptate, recunosc ca am exagerat in intrebare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Natural. Chestii pe care le intelege, sau ar putea sa o intereseze.
Nu te duci sa-i vorbesti despre vloggeri urmariti de tine, jocuri sau ultimul podcast cu comedianti.
Intri in vorba cu o fata de obicei cand ai ceva in comun, si incepi cu subiecte derivate din aia. De exemplu, tipa noua la servici > o intrebi cate ceva despre ea, pe ce post a venit, etc. Nu trebuie sa ai subiecte marete. Vezi cum reactioneaza la abordare, si iti dai seama daca merita sa incerci sa o cunosti mai bine, sau nu.

| Mosotti a răspuns:

Eu in peste 20 ani nu am reusit niciodata sa leg o discutie mai ca lumea cu vreo femeie, nu aveam mai nimic in comun, dar asta nu tinea de nationalitate, varsta, pregatire intelectuala, statut social, erau la fel. Deci ele erau in felul lor, eu in al meu, nu ne compatibilizam. Cu baieti in schimb ma intelegeam desi nici cu aia cu toti, aveam ce discuta, ce face.

Asa ca daca eu nu pot lega o discutie, nu am ceva si de facut in comun, nu pot lega o relatie cu acel om. Ca intai esti prieten cu omul ala, si dupa aia pot veni de la sine si altele. Iar pentru un sex, mai exista si de chemat acasa pentru asta, nu stau cu un om incompatibil doar pentru atat.
Din moment ce este asa in 97 % din cazuri, este clar ca ceva nu este in ordine, si ma fac ca nu stiu ce nu este in ordine.
Adica de ce din 1000 femei, m-am inteles cu, cam nici una, iar din 1000 de barbati m-am inteles cu cel putin 100. Nu ma refer la partea sufleteasca, ci la discutii, preocupari.

| Mosotti a răspuns (pentru SG1995):

Incorect, totul curge de la sine sau nu curge, nu ca sti sau nu sti sa te faci placut, esti placut asa cum esti, sau nu esti! Trebuie sa fi placut in mod natural cum esti tu cu felul tau de a fi, nu sa incerci sa devi altul, in momentul in care e cazul sa devi altcineva, deja nu mai are sens nimic.

Daca tu esti genul care sa fie placut la fete, atunci esti tu asa, nu ca te-ai gandit cum sa faci, ca daca nu statea in felul tau, puteai tu sa te gandesti cum, ca iesea stangacie si penibilitate.

Eu nu sunt genul sa ma prefac pentru un sex, ori sunt compatibil, ori nu, asa cum suntem, ca de aia dupa aia se duc dracu relatiile, ca oamenii se prefac sa para cine nu sunt, iar cand devin ce sunt, se duce grav relatia, asta sta la baza faptului ca relatiile nu dupa mult timp se strica.

Adica pe mine ma pasioneaza psihologia si TV-urile, e un exemplu, dar sa o intreb pe aia de caini doar ca stiu ca-i plac cainii, e absurd! Si cand o afla ca nu imi plac si ca m-am prefacut doar sa o aduc in pat, sa vezi apoi ce iese. Si cand m-oi satura eu sa ma prefac sa vb chestii care ma obosesc si nu ma intereseaza, iar sa vezi ce iese.
Nu este bine asa. Fi domne natural.

Pai aia care a venit la mine si am facut sex, am evitat-o, hai ca nu ma atragea asa mult fizic, dar nu aveam comunicare, ceva in comun, ma plictisea! Abia asteptam sa vine prietenul meu cu care am de discutat la infinit practic, ne vizitam chiar si de 4 ori pe saptamana cate 3-4 ore si nu ne plictisim discutand, jucand table, dezbatem chestii interminabile, politica, economie, matematica, fizica, psihologie. Asa da! Asa trebuie sa fie o partenera sau partener. Pai matematica e lata lunga si adanca, deci nu te poti plictisi.
Istoria si politica daca o iei de la 1600 incoa de cand a aparut liberalismul, iti zic eu ca nu o termini cu una cu doua la cat de stufoasa e, sunt doar niste exemple.
Eu de aia am regretat ca nu sunt bisexual, tocmai din cauza asta, ca m-as fi inteles f bine cu unu barbat.

Eu cand m-am imprietenit cu prietenii, nu m-am gandit "maaa, ia sa vad cum sa dau bine, sa fiu placut, sa se simta bine cu mine", nu tati, automat am intrat in discutii comune si s-a legat de la sine treaba.
Si dat fiind ca eu acelasi, nu m-am intales cu nici una, dar cu baieti da, asta spune ceva totusi, ca problema nu este la mine. Si diseara o sa va spun eu care e problema de fapt! Dar va las sa vedem ce pareri aveti voi intai, sa vad daca cineva zice care e treaba cu adevarat.

| lorena66 a răspuns:

Nu insista cu mesaje de genul "hei buna cf " si emoticoane cu "pupici"
Fii relaxat si pe mesaje dar si f2f
Incearca sa stai orientat spre persoana respectiva cand vorbesti cu ea, incat sa-i arati ca esti interesat
Asculta ce zice, incearca sa gasesti lucruri pe care le aveti in comun si va vorbiti despre asta
Razi la glumele ei, da-i putin mai multa atentie
Nu o face "geloasa", doar porcii fac asa ceva.

| TPU2019 a răspuns:

Văd că între timp ai cam schimbat întrebarea. Nu că te-ar ajuta în vreun fel sau altul. Oricum, orice ai face, evită total să sfaturi gen postul de deasupra. Asta se numește disonanță cognitivă și e o trăsătură de care toate femeile suferă, singura diferență fiind că unele la un moment dat își dau seama într-o anumită măsură, iar altele sunt încăpățânate. Nu că ar fi capabile să ia vreo măsură relevantă în privința asta oricum. Până la o anumită vârstă (sub ~30 +/-) pur și simplu nu au nevoie. Când auzi asemenea sfaturi din partea unei femei, trebuie să înțelegi că ea se referă doar la ce ar vrea ea de la selecția de 5 ~ 10% din bărbați pe care ea îi vede ca potențiali parteneri, în nici un caz nu tu, trecătorul, care are întrebări și nu răspunsuri. Evident, respectivii potențiali niciodată nu vor prezenta asemenea comportament, altfel ar fi un paradox, din moment ce cu așa așa comportament, nu s-ar înscriere din start în respectiva și selecta listă (listă în care evident, din start tu nu te înscrii)
Și dacă se întâmplă ca unul din respectivii să cadă în așa capcană și să le dea curs la cerințele lor, să încerce să le facă pe plac, în momentul ăla e descalificat și de acolo încep problemele. Ea "nu mai simte că e bărbat", "nu se mai simte în siguranță", etc. etc. etc.
Ce trebuie tu să știi e atât, că tu ești bărbat și ele sunt niște copii răzgâiați, care nu știu ce vor și caută dor atenție și validare. Ție nu îți trebuie nici o validare fiindcă gândești cu capul și știi cine ești și ce vrri. Atât că circumstanțele nu sunt de partea ta. Nu pentru moment, acum e timpul lor, cât își permit să fie zăpăcite și cu pretenții mult peste valoarea lor. Treburile se schimbă cu vârsta în schimb. Și stai tu liniștit, că o să o tragă ele mult mai rău când își vor pierde valoarea sexuală decât o tragi tu acum. Doar răbdare și mai puțină atenție și validare să le dai între timp. Până ajungi la punctul potrivit în timp poți să le iei în doi peri și încă e mai mult decât merită.

| Mosotti a răspuns (pentru lorena66):

Ce zici tu zici bine, dar poate sa aplice? Poate poate, nu stiu.
Pai sa rada la glumele ei daca nu i se par amuzante?! Daca i se par, o sa rada in mod natural, nu poate la comanda sa aleaga daca sa rada sau nu.

Mie mi-e ca e alta mare problema, cum ca ele nu prea ii dau lui atentie, el simte asta si poate se rupe comunicatiunea. Si ca nu se mai ajunge la glume si altele, dar poate gresesc si are el o problema de socializare, eu am prezentat ce am patit eu care-s prietenos, deschis, nu am probleme de socializare, la el vom vedea. A zis ca a stat de vorba 2 ani cu una, deci a putut comunica, ca aia a dat cu bata in lac la sfarsit, este altceva, dar nu de asta e vorba! A scris aici public despre asta. Asa ca nu stiu ce sa mai cred. Eu crede-ma ca n-am reusit performanta asta, sa stau in relatie cu una 2 ani sa discut de diverse cum a facut el.

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

Pai sunt indiferente daca nu plac pe acela, asa cum si unu e indiferent fata de una pe care nu o place, si este perfect normal asta, in directia relatii zic.

| Mosotti a răspuns (pentru SG1995):

Pai ori sunt defecte ori calitati?! Tu zici corect ce spui si ce i-ai spus, si ai si aplicat precis, dar la tine a mers, poate ai fost si placut, ti s-a dat ceva atentie, ai facut si tu o gluma ca asta poate ti-e felul si a mers.

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Partial corect dar total nu, pana face varsta aia de care zici, vor fi luate de mult de barbati, asa ca mai raman cele divortate, dar si cele care au probleme si au ajuns la varsta aia necuplate.
Iar cele divortate vor cauta tot barbati care sa le placa asa cum faceau si inainte, asta daca arata ea bine, asa ca nu se schimba nimic, se schimba dupa 45 ani cand isi pierd frumusetea, nu alea care si-o pierd la 35 ani, ca si alea chiar si asa tot barbati din aia care sa le placa cauta, iar daca sta de compromis cu unul pe care nu il place, ala va simti si nu ii va fi prea bine.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Vor fi luate de mult? Socant. Nu-i problema totusi, are balta peste, bunurile deteriorate / trecute de termenul de garantie pot sa ramana in galantar pana. la Sf.-Asteapta. Spre deosebire de ele, omul nu o sa aiba asa un termen scurt de valabilitate. Cand fereastra lui se va deschide, ale lor vor fi deja inchise si acoperite de pretentii, vise si in cele mai multe cazuri, regrete si o personalitate de k*at. Ar trebui sa fie total inept omul dupa atata asteptare sa isi caute / sa accepte un SH folosit la zece maini si sa mai plateasca si pret intreg, nu crezi?

| RAY explică (pentru TPU2019):

Iti place sa scrii,e pasiunea ta probabil, ai talent la a scrie ca si Mosotti, faza e ca nu caut nimic, cand am incercat asta online cu o fata am vazut ca nu merge, bine fetele sunt diferite nu toate la fel

| Mosotti a răspuns (pentru TPU2019):

Pai stai asa, omul daca vrea ceva sa-i placa si lui ca altfel nu se simte el bine, ce alege? Ca alea pe care el le place nu stau in galantare mult si bine, raman alea deteriorate pe care nu le va lua nici omul, normal ca nu se accepta asa ceva, adica sa ia din alea dupa atata asteptare, dar ce va lua?! Aici e aici.

In teorie zici bine tu, dar practic ce ia? Nu mai ia, este si asta o varianta, este adevarat, si e mai buna decat sa iei pe cine nu trebuie, ca singuratatea in doi este mult mai grea decat aia de unul singur, asta omit multi sa isi spuna in minte.
Daca are o problema de socializare se poate corecta la psiholog daca nu poate singur, si va avea mai repede, va apuca ultimul tren cu verste de 25-28 ani adica cam cand se marita ele, asta daca nu este vorba de fizic neatractiv.
Dar daca nu este asta si este fizicul care nu atrage, este mai grav, caci asa cum nu a atras la 20 ani, nu vad de ce ar atrage la 37.

Mai exista o varianta, destul barbati care s-au dus la sala, si-au facut un corp misto, aveau aliura atletica, au avut apoi destul succes la femei, dar daca are o figura care este atractiva si care dupa ce se duce la sala, ramane sau se va face mai atractiva decat era, daca nu era atractiva, nu va deveni.

Dar cum a zis, omul nu vrea sa caute, am discutat asa ca idee la general, ca se aplica la toata lumea chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Si acum sa zic ce am zis ca zic seara.

Rar ne intelegem cu ele pentru ca ele au fost proiectate pentru anume lucru, noi pentru alt lucru, asa ca din start compatibilitatea este mica rau. Ele au fost proiectate sa se ocupe de copii, nu conteaza ca acum fac si ele meserii ca si noi, eu zic genetica care e si era, noi am fost sa construim, sa inovam, si asa mai departe. Si de acolo inclinatiile, subiecte de discutie, preocupari, gandire.

Si o sa observati multe femei destepte dar care tot nu discuta si nu au preocupari cam pe acolo cu noi, ca nu vor asta, nu doresc asta, deci nu conteaza ca o duce capul, il foloseste strict la munca si in rest nu. Nu le atrage chiar daca ar putea discuta si face chestii destul de high ca si unii barbati.
De exemplu prietenul meu care e coder, ii place sa gaseasca alte solutii la probleme noi, mai discutam de tehnica, de una, alta, mai discutam si de ce situatii intampina la munca.
In schimb colegele lui nu! Ele cum suna de iesire, au uitat de alea si se duc la telenovele (desi nu toate se uita la asta, dar majoritatea) si altele de genul, l-a vazut haine si asa mai departe.
Pentru ca ele nu-s pasionate de ce fac acolo, ele doar isi folosesc inteligenta data de sus ca sa castige bani, atat.
Asa ca asta este situatia.

| TPU2019 a răspuns (pentru RAY):

Sfatul medicului: Nu mai cauta online, acolo e teritoriul lor de a-si umfla besica cu dopamina. Toti cei ca tine doar inlesnesc procesul, dandu-le apa la moara. Daca nu cauti nimic, inseamna ca ai deja raspunsul la toate intrebarile tale de pana acum. In rest, purtam si noi o conversatie, asa ca oamenii, ne place sa vorbim si avem timp sa ne plictisim si sa scriem. App. ca nu ti-a mers cu una, cu doua, cu zece, cu noua, asta nu le face cu nimic mai presus decat ceea ce sunt majoritatea si nici pe tine nu te face nimic altceva decat ce erai si pana atunci.

Pro tip: Gresesti, toate sunt diferite doar la suprafata +/- circumstante si zestre de la mamica natura - toate in schimb functioneaza pe exact acelasi simplu principiu / "toate-s la fel". Plus ca ai face mare greseala sa lasi indiferent ce numar de fofoloance sa-ti defineasca starea sau statutul.

| TPU2019 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu prietene, exact asta ziceam, nu trebuie sa aleaga nimic din oferta "programul rabla". Epavele sa ramana pe cursul curent si sa se tot duca pana nu li se mai vede nici catargul, din urma lor vin altele, generatia fresh. La momentul ala poate va fi si el mai pregatit. Si daca il apuca 40 de ani stai tu lin, nici o problema. Cat despre fizic, atat timp cat depaseste standardul de "decent", de acolo nu mai conteaza decat mintea si portofelul. Mintea e clar cea mai mare problema a lui in prezent. Nici nu ar avea cum sa fiie altfel dupa probabil 5, 10, 50 refuzuri, din care 5, 10, 50 e si numarul total de incercari, adica rata de insucces 100%

| SG1995 a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi întrebarea originală a lui Ray, practic a schimbat-o, în cea originală asimila femeia unei cârpe, ca fiind ceva inutil. E adevărat, o femeie trebuie să găsească interes în persoana ta, nu în ceea ce vrei să pari, dar când vezi femeile în general ca pe niște șervețele pe care te poți șterge după o labă e grav.